Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se jaro 1945 a blíží se konec Třetí říše. Přesto jsou všechny rezervy nasazovány na záchranu nacistického režimu. I studenti jednoho gymnasia jsou posláni na budování opevněných obranných linií. Avšak uvědomělí mladíci plánují útěk a spojení s partyzány. Jenže boje se nezadržitelně přibližují a prověří každého ze zúčastněných... Film se přidržuje obvyklých žánrových klišé a nepůsobí příliš přesvědčivě, ani neznámé tváře nezjednaly potřebnou autenticitu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Dlouho mi trvalo, než jsem vůbec pochopil oč jde. Dlouho mi to připadalo, že si parta studentíků někde na vojně v rámci výcviku hraje na nacistický režim. Úsměvné je snad jen to, že odpovědi na zvídavé otázky v letech 60. dopadly asi tak, jako byste se ptali současných studentů... A člověk neví, zda se smát, brečet nebo jak to zvrátit. Jenže snímek tomu opravdu nepomůže. Vždyť totálně nasazení nepůsobí jako totálně nasazení, ale jako kdyby jeli na skautský tábor. Zpívají jako o duši a vesele, vždyť se nic neděje. I jejich vedoucí, nacističtí pohlaváři se až na konci chovají v rámci svých předem určených rolích. ()

sator 

všechny recenze uživatele

V podstatě inscenovaný dokument, bez nějaké snahy snímek výrazněji dramatizovat-což už předjímá dokumentární úvod... Pro mě zmatečné nepřehledné... ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Dokumentaristu Václava Sklenáře evidentně zaujala raná filmová tvorba Miloše Formana, a tak po jediném hraném filmu s profesionálními herci se rozhodl natočit takový film vlastní. Přestože si zvolil nepříliš jednoduchý námět, nedá se říci, že by za Milošem Formanem zaostával. Naopak. Dokázal, že i on umí pracovat s neherci. Navíc příběh doplnil anketou mezi mladými lidmi o jejich znalostech týkající se Protektorátu Čechy a Morava, a to v podobě prologu a epilogu. Snad jestli mladí diváci dokážou pojmout situace mladých chlapců v příběhu. Tázaní však přímo ukazovaní nejsou. Pouze zvukově nějaký hlas klade otázky, na které slyšíme odpovědi. To celé je podloženo jen fotografiemi mládeže. Mezi neherci se objevuje, zprvu možná překvapivě, i Ladislav Jakim, který se objevil už ve Formanově filmu „Černý Petr“ (1963). Sklenářovi se podařilo obsadit i Jiřího Stivína, s nímž měl zase Forman naopak smůlu. Ve filmu se objevují i někteří herci, kteří se nehercům přizpůsobili, takže nijak nevyčnívají. Jako třeba Miloš Nedbal, který je vidět nejčastěji. Film má tedy stejnou atmosféru jako první dva Formanovy filmy, čímž se absencí dramatizace a napětí naprosto liší od jinak typických okupačních filmů. Vzhledem k tématu je výrazná civilnost příznačná, a tak tedy nelze mít pochybnosti o tvůrčí schopnosti Václava Sklenáře, i když se inspiroval Formanovým stylem. ()

Oisean 

všechny recenze uživatele

Po shlédnutí filmu jsem nevěděl jestli se mám smát nebo brečet.Ze začátku slyšíme hloupé odpovědi studentů na jednoduché otázky týkající se druhé světové války.Poté jsem si říkal "tak ted nám režisér předvede jak to přesně bylo".Nestalo se.Měl jsem pocit,že jsou někde na táboře kde místo práce hrají karty a zpívají táborácký písničky jak můžeme ve filmu vidět a ne totálně nasazení.Připadá mi,že scénář napsali právě ti studenti co hloupě odpovídali na začátku filmu.Jestli tenhle film viděli někteří pamětníci co byly totálně nasazení,tak se museli držet za hlavu.Je mi z tohohle filmu akorát tak na nic. ()

Zajímavosti (1)

  • Exteriéry byly filmovány v Hořovicích, Praze, Kladně a Jílovém u Prahy. (sator)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno