Reklama

Reklama

Vrchní, prchni!

TV spot
Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Přál si někdo platit? Fantom restaurací vám vždy vyhoví! Knihkupec Dalibor Vrána (J. Abrhám) nemá lehké živobytí. Líbí se ženám a ty se zas líbí jemu, a protože je mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytého výdělku spolknou alimenty. Svízelnou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem, který mu přihraje náhoda. Stane se falešným číšníkem, nepolapitelným fantomem pražských a později i mimopražských restaurací. Využívá pracovní liknavosti vrchních a ochotně inkasuje netrpělivé hosty. Sám je překvapen, jak mu jednoduchý trik vynáší. Jenže – tak dlouho se chodí se džbánem… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (732)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pre pokoj v duši som si túto málo podarenú komédiu pozrel ešte raz, aby som môjmu komentáru vtisol pečať objektívnosti. Námet, časť scenára a Uhlířova hudba sa určite vydarili. Abrháma vo všeobecnosti nepovažujem za dobrého herca a komická úloha to ešte zvýraznila. Český divák dokáže oceniť filmové hlášky. Niekoľko výborných je aj v tomto filme a keďže ich nie je nadbytok, opakujú ich fanúšikovia do omrzenia. Ja zasa do omrzenia musím opakovať môj dojem z Burianových filmov - Burian výborný, ostatní trápni. Obdobne aj tu okrem pár zľudovených hlášok a niekoľkých výstupov Zdeňka Svěráka civí na človeka prázdnota a trápnosť. Je predsa niečo úplne iné smiať sa na Keystonských policajtoch v nemých groteskách, ako pociťovať trápnosť chvíle pri masovom behu čašníkov. Rešpektujem však názor väčšiny, aj keď je výrazne odlišný od môjho. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Ale ostřekovače vám přece nemusí hlásit, vždyť to vidíte i sám, ne?“ Nevidím jediný dôvod, prečo tomu nedať plných 5*. I po desaťročiach dokonalá pecka. Máte skvelé filmy, v ktorých ale je napr. 10-minútová zbytočná dejová odbočka, bez ktorej by to bolo lepšie a ktorá je taká nudná, že s čistým svedomím nemôžete dať 5*. U Vrchní, prchni! nič také. Nie je v ňom nič navyše. Všetko, čo tu má byť, tu je. A nie je tu nič, čo tu nemá byť. Dokonca aj veci, ktoré sú zdanlivo len také neškodné srandičky, majú svoje opodstatnenie (rozprávka o prasati v žite). Scenár je úžasný, plný absolútne božích hlášok a famóznych dialógov. Postavy sú uveriteľné. Jednotlivé scény už kultovejšie byť nemohli. Logické chyby si všimnete až pri tridsiatej repríze (prečo, keď za ním všetci utekali, si nikto nezapamätal ŠPZ vozidla? Ako mohli na svadbe súhlasiť s platbou vopred, kedy nevedeli, kto čo zje a vypije?). Do dokonalosti (a k piatej hviezde) to potom ruka v ruke dovádza dokonalý Abrhám (ale aj ostatní sú skvelí), geniálna Uhlířova pesnička, fantastická atmosféra starého pražského Žižkova a zaujalo ma, že je to prísne realistické; približne takto nejako by to prebiehalo, ak by sa nejaký chlap rozhodol stať s falošným čašníkom; ani raz som si nepovedal, že je to prehnané, že toto by sa určite nestalo alebo že sa nezachoval normálne. Všetky Vránove činy a rozhodnutia, nech sa javia byť akokoľvek absurdné, sú ukotvené v realite. Spätne oceňujem nielen perfektný situačný humor, ale i rôzne nečakanosti v scenári (napr. Vránova silná posadnutosť sexom, čo je pravdupovediac zaujímavá dejová vsuvka, mohlo by sa zdať, že bez nej by to bolo lepšie, ale  nebolo). ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

No, no. Z dílny mistra Smoljaka je tento film vůbec to nejvíc nejhorší. Ale i tady se dá najít několik vtipných momentů. Já se zasmál výhradně ve scénkách, kde se vyskytoval Zdeněk Svěrák, protože jeho role byla naprosto geniální a výborně ji podal. Ostatní mi přišlo vtipné asi tak zhruba vůbec. Ten film zkrátka není pro mě a není to z důvodu, že bych ho nepochopil. Ten film se jednoduše nepovedl a nebo jsem pouze zaujatý, protože když vidím v kolonce autorů Smoljak, Svěrák, tak automaticky čekám něco perfektního, a to je možná právě ta chyba. Velmi slabé 2*. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

´"To je asi nějaký omyl, já jsem inženýrrr Krrrálík." ///// musím komentář (ne hodnocení! to je pořád 5*!!!!) upravit. Opravdu si nevybavuju film, který bych viděl tolikrát a přitom mne poříd dokázal rozesmát nebo jsem v něm našel nějakou novou věc, které jsem si předtím nevšiml. Tohle je Smoljakův opus magnum. Tam není scéna, která by nefungovala. Každý kousek do sebe pasuje a je geniálně vtipný. Jestli něco má být top v rámci české tvorby na csfd, tak je to tohle. jednoznačně. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Navzdory predestinaci dobou svého vzniku natočil autorský tandem Ladislav Smoljak (režie) a Zdeněk Svěrák (scénář) nadčasovou a geniální tragikomedii, v níž zúročili většinu svých předností. Smoljakova nenápadná režijní práce (málokdo ho vnímá a oceňuje jako režiséra - neprávem) a hlavně scénář Zdeňka Svěráka (dle mého názoru nejlepší žijící český scénárista) postavený nejen na humorném nadhledu a vtipných replikách, ale i na věcech závažných (krize středního věku, vnitřní nesoulad ideálů a praktického života, nesnesitelná lehkost bytí ženatého donchuána...), jsou spjaty implicitně s estetikou divadla Járy Cimrmana - důraz na civilnost, nenápadnost, verbální charakter snímku, převažující optika mužského světa, nemluvě o provázanosti explicitní (herecky je obsazen téměř celý ansámbl). Všemu ovšem dominuje herecký výkon a vizáž Josefa Abrháma, na jeho charismatu a hereckém mistrovství stojí celá umně budovaná stavba filmu. A Abrhám je velký herec, pracuje s minimem výrazových prostředků, často hraje jen proxemicky, mimikou a gesty... Jeho mlčenlivý, zkroušený, jakoby vnitřně zlomený uhrančivý výraz doslova vystupuje nad rámec filmu... Nedílnou součástí snímku je i vynikající a koloritu filmu odpovídající hudební složka Jaroslava Uhlíře, jeho nostalgií prostoupený Severní vítr přesně koresponduje a dotváří tragikomické vyznění filmu (navíc již zlidověl stejně jako většina replik z pera Zdeňka Svěráka - ta koncentrace ,,hlášek" je skoro až neuvěřitelná). Za pozornost stojí jistě i hold němé grotesce vzdaný v závěru filmu - hromadná honička číšníků po kolonádě v Karlových Varech jako by z oka vypadla z nějaké taškařice němé éry...jen místo strážníků se tu honí číšníci... Umně krásný, vtipný i dojemný film, který možná odráží i cosi z typicky českého národního charakteru... ()

Galerie (13)

Zajímavosti (95)

  • Dalibor Vrána (Josef Abrhám) cestou na třídní sraz zastaví v motorestu a kupuje víno. Tato pasáž se natáčela ve známém podniku U čtyř kamenů, zbudovaného v roce 1972 na bývalé křižovatce cest Stará Boleslav-Tuřice a Hlavenec-Podbrahy, později na trase dálnice D10. Motorest byl od konce 90. let nefunkční a byl zbořen. Na jeho místě byla v roce 2013 postavena dřevěná koliba. Bohužel 18. listopadu 2017 kvůli špatnému posudku spalinové cesty komínu koliba vyhořela včetně vybavení – vzniklá škoda byla odhadnuta na 23 420 000 Kč. O tři roky později byl obviněn z nedbalosti konkrétní člověk. (Robbi)
  • Režisér Ladislav Smoljak byl známý tím, že si do malých rolí dosazoval své kamarády nebo blízké. V tomto filmu se objevila prakticky celá jeho rodina. Ženu, která neví, jak má reagovat na dotaz od pana Pařízka (Zdeněk Svěrák), „... zda už přišel Prdlavka domů“, hraje režisérova maminka. Ve Špindlerově Mlýně se nejprve v horském hotelu objeví Smoljakova manželka Dáša a poté i dcery Kateřina a Alžběta, které se vezou na psím spřežení. Psí spřežení přitom řídí samotný režisér Ladislav Smoljak. Malou roli si v horském prostředí střihl i Smoljakův syn David, který na zasněženém parkovišti hledá vrchního. Zřejmě nejvýrazněji se však divákům do paměti vryl další syn režiséra Filip, který před domem na pražském Žižkově legendárně pomáhá hlásit panu Pařízkovi (Zdeněk Svěrák), zda u jeho auta svítí světla nebo troubí klakson. (ELBobes)
  • V roku 2019 vytvorila spoločnosť Czech Auto Legends, ktorá vytvára modely aut, modely aut v mierke 1:43 z filmu. Jednalo sa o Žiguli Verejné bezpečnosti vs. Velorex. V legendárnej scéne sa rozčúlený Josef Abrhám (Dalibor Vrána) v malom plátennom Velorexe márne pokúša predbehnúť na plnej čiare autobus. Sledujú ho eštebáci v žigulíku Verejnej bezpečnosti, ktorí nakoniec jeho Velorex zastavia. Týchto aktérov, resp. ich vozidlá, si šťastne vybrala pre svoju limitovanú edíciu skupina profesionálnych modelárov. Túto limitovanú edíciu obsahujúcu 24 kusov zhotovil z produkčných dôvodov malosériovej výroby v dvoch vlnách. Prvých 12 setov dali do predaja na jar 2019, a keď sa okamžite rozobrala, modelári CAL začali pracovať na druhej sérii. Cena jedného kusu bola 4151,40 českých korún. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (více)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu

28.10.2019

Česká města se v průběhu let stala kulisou pro mnoho filmových tvůrců. Zrakům lokačních z českých i zahraničních filmů neunikla ani lázeňská města. A zájem o ně mezi filmaři stále je. Na výlety po… (více)

Reklama

Reklama