Reklama

Reklama

Ryan O’NealBarbra Streisand v bláznivé komedii o roztržitém hudebním vědci, excentrické mladé dámě a čtyřech navlas stejných zavazadlech. Americká crazykomedie s hvězdným obsazením je založena na existenci čtyř navlas stejných kabel, mezi nimiž dojde k řadě záměn. V jednom zavazadle jsou šperky závratné ceny, v dalším jsou zase přísně tajné vládní dokumenty. Zcela bez důležitosti není ani zavazadlo třetí, ve kterém má jistá dáma svoji „garderóbu“ na cestu. Zdánlivě bezcenná je poslední taška, plná „kamení“, pokud by ovšem její obsah nesloužil k demonstraci převratné vědecké teorie. V důsledku toho dojde i k propletenci lidských osudů. Tak se seznámí dvě zcela rozdílné osobnosti – roztržitý hudební teoretik Howard a excentrická slečna Judy... Děj samotný se odehrává jednak ve velkém hotelu, jednak v ulicích San Francisca, a je „prošpikován“ množstvím gagů a nápadů. Film získal Cenu britských kritiků za nejlepší komedii roku 1972 a byl v témže roce vyhlášen za pátý nejnavštěvovanější film v USA i Kanadě. (Česká televize)

(více)

Recenze (126)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Štyri kufríky sú možno trochu moc, mal som v deji podobný bordel ako postavy, ktoré sa snažili pochopiť celú situáciu. Našťastie sa to postupne vykryštalizuje a do toho nám pribudne vhodne zvolená milostná línia, respektíve milostný trojuholník, kvalitné fóriky a vypointované situácie. Najobľúbenejší vtip bude mať každý ten svoj, u mňa na centimetre víťazí poznámka, že v kúpelni sa napúšťa voda už s penou do kúpeľa. ()

Mahalik 

všechny recenze uživatele

Je hloupé říct, že jsem smál, ale nevěděl jsem čemu? Do toho! Tak tedy: Jakub se smál, ale nevěděl čemu! Pravda, příběh byl stupidně jednuduchý na pochopení, ale protože těch ruksaků bylo tolik a detektivů snad víc než Agentů z Matrixu..... hlava se mi z toho, lidičky, tak zamotala, že jsem pomalu nevěděl, čí jsem. Jistojistě ale vím, že Barbra je génius a dabing v podání Viktora Preisse naopak výsledný dojem kazí (je totiž neuvěřitelně neposlouchatelný). ()

Reklama

Martrix 

všechny recenze uživatele

Přímá konkurence francouzských ztřeštěných komedií, ozdobená natolik vtipnými dialogy a sympatickými postavami, že ta zápletka s kufry vlastně nebyla potřeba. Nejvíc film fungoval při interakci Barbry a Ryana, ale samozřejmě ani ostatní scény nepostrádaly šmrnc. Speciálně scéna u soudu. Vůbec nechápu jak je možné, že jsem tak pohodový a vtipný film doteď neviděl, resp. že nemá podobně kultovní status, jako zmiňované francouzské pecky. ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Psycho stalkerka Streisand vyráží do ulic San Francisca s úmyslem někoho sbalit a když to neklapne s pekařem za výlohou, vrhá se s cílem vyhrát za každou cenu na nebohého, již zasnoubeného doktora. Ale mimo děsivou Barbru je film ukázkou zábavné praštěné sedmdesátkové komedie, kde nechybí honičky v autech, vtipné dialogy i výborný "obrazový" humor - např.  za těžký den nosičů skla si film zaslouží respekt. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Výbušná crazy komedie rozvíjející vzorce klasické němé grotesky - strhující komické gagy, čtyři naprosto stejná zavazadla a jejich záměna, šílené automobilové honičky, štafle na ulici, nosiči se svou tabulí výkladního skla přecházející rušnou křižovatku, šlehačkový dort v obličeji, čínský drak ujíždějící ulicemi San Francisca... Peter Bogdanovich, stejně jako třeba jeho kolega Mel Brooks, se nechal inspirovat předválečnými hollywoodskými filmy a oba s hrdostí převzali štafetu nesmrtelné linie komediálního žánru... Bogdanovichův film svým základním modelem ústředních postav (seriózní vědec - ztřeštěná mladá dívka) přímo odkazuje k Leopardí ženě a v mých očích ji hodně přerostl, to, co mi na ztřeštěné hlavní hrdince Leopardí ženy trochu vadilo, to je tu potlačeno a i když mám jinak osobně problém s Barbrou Streisand, mám na ní trochu alergii, tady mi nevadila vůbec, ba naopak:-) Podobné filmy: Leopardí žena, Němý film, Závrať (1978), Spusťte tu revoluci beze mne, Kšeft za všechny prachy ()

Galerie (71)

Zajímavosti (8)

  • Česká verze měla "zničené" titulky, takže až po letech se mohli diváci podívat na elegantní ručku Barbry Streisand, jak v úvodu filmu převrací listy v knize, na jejichž stránkách jsou napsáni herci a filmový štáb. (Robbi)
  • Jedna z posledních pronesených vět ve filmu "Láska znamená, že se nikdy nemusíš omlouvat" je vtipnou narážkou na dva roky starší zahraniční film Love Story (1970). I zde je totiž jednou z posledních řečených vět, tentokrát však s mnohem dramatičtějším podtextem. (Chegi)
  • Peter Bogdanovic si za vzor filmu vzal ve své době neúspěšnou komedii Leopardí žena (1938) s Cary Grantem a Katharine Hepburn. (Olík)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (více)

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (více)

Reklama

Reklama