Nezanechat stopy

• Polsko Żeby nie było śladów (více)
Polsko, 2021, 165 min (Alternativní 154 min)

Předloha:

Cezary Łazarewicz (kniha)

Scénář:

Kaja Krawczyk-Wnuk

Kamera:

Kacper Fertacz

Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Jacek Braciak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Aleksandra Konieczna, Adam Bobik, Andrzej Chyra (více)

Polsko, 1983. Zemí otřásá případ Grzegorze Przemyka, středoškoláka, kterého policie ubila k smrti. Film založený na skutečných událostech sleduje příběh Jurka, jediného svědka, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna. Represivní režim se snaží využít celý svůj aparát, včetně tajné služby, policie, médií a soudů, aby Jurka a Grzegorzovu matku umlčel. Druhý film Jana Matuszyńského (Poslední rodina), který soutěžil o Zlatého lva na festivalu v Benátkách, autenticky zachycuje náladu předrevolučního Polska a události, které vedly k pádu totalitního režimu. (Aerofilms)

nula87

Velmi intenzivní se všudypřítomným pocitem až klaustrofobie z toho, jak režim utahuje šrouby, tlačí a vydírá každého, kdo se objeví na scéně. Komunismus je svinstvo, komunisti jsou svině! 90% ()

ostravak30

V posledních letech se z filmy ze socialistické Polské éry roztrhl pytel a naši sousedé servírují jeden snímek za druhým. A další podle skutečných událostí. Policisté zatkli středoškoláka a trochu se do něj pustili. Tak trochu, že svým zraněním podlehl. Začíná neuvěřitelný koloběh událostí, během nichž se rodina snaží viníky usvědčit v soudním procesu. Tvůrci zobrazují události téměř dokumentárním způsobem. Jako bychom sledovali hraný dokument. Jak fungoval systém. Jak se komunisté snaží navenek skutečně předhodit veřejnosti viníky, ovšem vytvoří si je sám. Jakým způsobem předstírá, že opozice má právo mluvit do práva jako takového a spolupodílet se na jeho vymahatelnosti. Na druhé straně snímek nepřišel s ničím překvapivým, tím spíš, že jde o opravdu dlouhý snímek. Kdo sledoval nějaký český film nebo dřívější polské, či snad ten či onen dokument, tak sleduje jen jeden z mnoha případů jichž se děly tisíce. Paradoxně tento snímek nebyl ani nijak zvlášť oceňovaný, celkem dostal jen dvě ceny, na domácí scéně pak jen za vedlejší roli. ()

blondboss

Poliaci prekvapili a prišli s jedným z ďalších snímkov z čias totality, ktorí verne a skľučujúcim spôsobom zachytáva tunajší režim a jeho mašinériu v plnej kráse. Dámy a páni rusofili, takto nejako to vyzerá aj v dnešnom Rusku, kedy sú potláčané ľudské práva jedna radosť a vládna mašinéria vás zvalcuje za čo i len trošku odlišnejší názor. Tento film je dobrým mementom toho, kam sa nechceme dostať a že sloboda nie je žiadnou samozrejmosťou. Palec hore za réžiu. 80 % ()

hony23

Policajti ubijí k smrti studenta a jeho kamarád jako očitý svědek společně s chlapcovou matkou žádají potrestání viníků. Jenomže příběh se odehrává ve Varšavě roku 1983 a komunistický režim nepotřebuje skandál, který by ho mohl oslabit. Poutavé drama o tehdejší hnusné době plné hnusných lidí, kterým vévodila obludná paní prokurátorka. Pouze ta 160 minutová délka filmu byla trochu naobtíž. ()

Lendak

Tisíckrát omletá téma o tom, že komouši boli svine, ale podané s takou dávkou autentickosti a krutosti a zabalené v tom nádhernom vizuále, ktorý z plných pľúc kričí komunizmom a osemdesiatkami. Dalo sa to veľmi jednoducho posrať, fakt. Ale pán Matuszyński nie je obyčajný rutinér a vie, čo za myšlienku chce týmto filmom predať. Vďaka (už spomenutej) autenticite, presvedčivým výkonom (Sandra Korzeniak všetkých po jednom válcuje), temnej a pochmúrnej hudbe využívajúca hlavne klavír a basu, nádhernej kamere ktorá sa neštíti dlhých a pomalých záberov, a hlavne vďaka vypiplanému, ale za to jednoduchému scenáru vznikol jeden z najstrhujúcejších a najnapínavejších európských filmov, ktorý som mal za svoj (celkom krátky) život vidieť. Naozaj stojí za to, aby nevinný človek nedostal spravodlivosti výmenou za to, že nás žandáre nechajú na pokoji? A čo ďalšie sme za to ochotní obetovať? Čo ma dosť prekvapilo, bolo to že to je síce omletá téma, ale film nesleduje pohľad iba hlavných postáv, ale aj to, ako sa ku celej veci stavajú komunisti. A že sa medzi nimi našli aj takí, ktorí nerozmýšľali riťou, ale stavali sa ku tomu racionálne. Čo ich nechtiac trochu poľudštuje. Takmer dokonalý zážitok, kebyže ustrihli aspoň takých 20 minút, lebo hlavne v polovici to trochu strácalo paru. ()

MrKrahujec

Jasných pět! Chvíli jsem si říkal, že tohle by měli povinně ukazovat ve všech středních i základních školách, ale pak jsem se trochu lekl, protože mě napadlo, kolik takových nedobrovolných diváků by bylo naopak oslněno tím, jakou úžasnou moc měla komunistická stb, jak si nádherně a beztrestně mohla zkrucovat pravdu i konkrétní lidi podle svých soukromých potřeb a jak by bylo vlastně príma, kdyby se komunismus vrátil a oni se mohli stát taky takovými všemocnými estebáky (vždyť k tomu stačilo tak málo)! Kontrolní otázka: kolik takových potenciálních "adeptů" znáte ze svého okolí vy? ()

PTuranyi

Ďalší výborný film zobrazujúci život v ľudovodemokratickom Poľsku a eštébácke metódy poľského štátu voči vlastným občanom na prípade Grzegorza Przemyka, ktorého polícia ubila, tak že na dôsledky zranení zomrel. Film tak nadväzuje a filmy mapujúce históriu Solidarity a zločinov komunistického režimu podobne ako Czarny czwartek či Človek z mramoru. Produkcia bez bombastických efektov skvele buduje desivú atmosféru neľudského systému, ktorý nedokáže podstúpiť seareflexiu a snaží sa kriviť realitu, aby zakryl svoje pochybenia. Herci sa svojich úloh zhostili veľmi dobre, takže postavy sú plastické a uveriteľné. ()

Sopholojong

O tom, ze komunistickemu rezimu vladli cele desatrocia "paranoidni ozrani" sa uz toho dnes vie viac nez dost. Rakovina ludskej slobody v plnej parade, scenaristicky vtahujuca, ale formalne rutinna (prestrelena minutaz tiez nepomaha), so znamymi polskymi, hereckymi "ksichtami", o vtedajsom boji za ludsku dostojnost v betonovej (povacsinou panelakovo strohej) dzungli, plnej cervenych hyen. 7/10 ()

redsparrow

Natočené bez sentimentu a těch našich rozverně nostalgických, zoufalých scénáristických úskoků. Aby se náhodou nenudil někdo, kdo to už nezažil. ()

melmoth

Poliaci nakrútili jeden z najlepších filmov za posledných pár rokov. Vylíčenie pravdivej udalosti, ktorá je mementom cynických ohavností komunizmu, kedy život jednotlivca nemal žiadnu cenu a osobná identita bola nežiadúca, vás schmatnú už v prvých minútach. Následne vami počas dvoch a pol hodín lomcujú ako hurikán latkovým domom, až vás po finálnom súdnom procese hodia o ako z kremeňa tvrdú stenu a ešte si do vášho nemohúceho ja kopnú ako tí sadistickí pochôdzkari do úbohého Grzegorza, ktorý sa neprevinil ničím, než radosťou z úspešnej maturity. Svinstvo vtedajšej reality sa stalo korunovačným klenotom – krvavým diamantom – kinematografického odvetvia. Viac tu ()

Zaks

Pamätníci socíku si pripomenú časy nie až tak dávno minulé, mladší to možno nepochopia, ale takto sa naozaj žilo. Ľudia vo svojom súkromí potichu nadávali, oficiálne však zväčša držali hubu a krok, alebo nechceš, aby tvoja dcéra/syn študovali na VŠ? Správny kádrový profil zavážil viac ako vedomosti. Doba bola zlá, pokrivené charaktery prevládali, ale ako je to dnes? ()

xplsek01

Silné téma a zpackané jako obvykle. Je úsměvné sledovat jak ve 30 případech majora Zemana jsou odpůrci režimu líčeni jako duševně narušení jedinci, bez soucitu a empatie. A totéž je k vidění v současných filmech o komunismu, leč otočené o 180°. Naprosto chybí reálné chování lidí. Zápletky nepřesvědčivé, postavy se chovají jako roboti (na záchytce, v nemocnici, u pitvy,…). Přitom kdybyste natočili skutečnou realitu, dali si práci s charaktery postav a s chováním celé společnosti, máte Oscara v kapse. Takto je to, bohužel, prostoduchá fraška. Paradoxem je, že ta tragédie vůbec není o komunismu, nýbrž o magorovi, který ukopal 18letého mladíka. Ten magor za celých 30let porevolučního vývoje nebyl pravomocně odsouzen! O čem tedy chcete točit? Další pohádka o těch zlých komunistech? To nemá s komunismem co dočinění. Je to jen o aroganci a hlupáctví určité sorty lidí, která se po roce 1989 nevypařila do vzduchoprázdna, jak se někteří domnívají. Máme plno obětí, ale pořád ne žádné viníky. Zkuste si o tom kokotovi, a pozor nekopal sám, něco dohledat na internetu – nebudete to mít jednoduché. ()

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (více)