Anděl smrti

• Polsko Szadź
Polsko, (2020–2022), 15 h 9 min (Minutáž: 40–46 min)

Předloha:

Igor Brejdygant (kniha)

Maciej Stuhr, Aleksandra Popławska, Anna Cieślak, Bartosz Gelner, Mirosław Zbrojewicz, Cezary Łukaszewicz, Emma Giegżno, Zofia Domalik, Michał Kaleta (více)

V tomto příběhu není totožnost vraha záhadou. Je však obtížné odhalit motivy jeho jednání. Jaké je spojení mezi pachatelem a policistkou? (HBO Max)

Recenze uživatele *CARNIFEX* k tomuto seriálu (4)

Anděl smrti (2020)

Nejedná sa o nič prevratné i keď prvotný nádych to vo vás môže vyvolať. Prvá séria dobre našliapne príbeh s ľahkých, náboženským podtónom, ktorého potenciál sa nevyužije ako by mohol, aby ho druhá doslova obrími dávkami hlúpoty a primitivizmu totálne pochovala. Pri doposiaľ poslednej sérii (lebo vyzerá to tak, že sa človek dočká ďalšieho pokračovania), nastalo akési znovuzrodenie, ktoré sa snaží celkový námet zachrániť, pričom tu treba dodať, že sa to aj celkom podarilo, no v konečnom dôsledku z celkového hľadiska, sa určite nejedná o žiadny, mimoriadny počin o sériovom vrahovi, ktorý by Vás prikoval o obrazovkám. Nato nemá ani gule, ani atmosféru, no hlavne, ani zdravý rozum a s tým spojenú ochotu či snahu, prinášať prvky, ktoré oddeľujú priemerné kriminálky od nadštandardných. ()

Série 1 (2020) (S01)

Na vlne podobného námetu vyskladaná krimi séria, ako švédsky “Modus”, v ktorom divák taktiež od úvodu pozná identitu vraha, akurát že Poliaci sa chytili remesla ďaleko lepšie. Pridali osobné problémy hlavnej postavy prepojené s minulosťou i samotným príbehom, no hlavne, rituálne vraždy či náboženský podtón, a i keď sa nejedná o nijak prevratnú záležitosť v rámci žánru o sériových vrahoch, určite odviedli aj z pohľadu budovania atmosféry ďaleko lepšiu prácu, ako severania. Medzi 3-štyri. ()

Série 2 (2021) (S02) odpad!

Brutálny, príbehový prepad. Druha séria sa hneď od úvodu vezie na vlne plnej absurdít, až má človek miestami dojem, že si tvorcovia z diváka robia žarty. Ja osobne som to čakal, veď už z obsahu vyplýva, že nie všetko sa bude v príbehu vyvíjať takpovediac kóšer. Mal som chuť to vypnúť prakticky po prvej časti, keďže fakt nemám rád tieto absurdné, myšlienkové kotrmelce. Lenže lákala ma 3 séria, ktorá dosahuje úroveň hodnotenia takmer 90% a tak si hovorím, vydrž zlatíčko, veď niekedy to chce viac času, veď aj naši na Eure vypadnú až v nedeľu. Keď sa v druhej epizóde pokračuje v nastolenom trende, pričom tvorcovia nabrali ešte väčšiu odvahu urážať inteligenciu diváka, úplne som rezignoval. Nie, toto je fakt čisto pre “naivné” publikum, ktoré na lusknutie prstov bez akýchkoľvek okolkov vypne mozog. A to sa mňa osobne, pri veškerej skromnosti, fakt netýka .. ()

Série 3 (2022) (S03)

Príbehový vzostup sa rozhodne poprieť nedá. Nuž ale po druhej sérii, ktorá bola solídnym, myšlienkovým dnom plným primitívnych kotrmelcov, sa skutočne nič iné očakávať nedalo. Scenár tentokrát písal Michał Godzic "osamote", bez ženskej "asistencie" v podobe: Pauliny Murawskej a Karoliny Szymczyk-Majchrzakskej, pričom v tomto prípade nemožno skonštatovať nič iné, ako - KURVA nič lepšie sa stať nemohlo. Darmo tu bude nemenovaný, milovaný "sochoking" velebiť všetky série, dvojka je proste kurevská ostuda plná dementných, scenáristických vsuviek, pričom v sérii tretej, Godzic robí všetko preto, aby to nejak napravil. No a i keď sa taktiež úplne nevyhol určitej dávke "nezmyslov" v konaní či správaní postáv, v konečnom dôsledku musím skonštatovať, že sa mu to celkom podarilo, keďže príbeh ako taký obohatil o rozumnú dávku interakcie nových postáv, ktoré do deju solídne zapadli, čo sa nie vždy podarí, a zato veľké plus. Za normálnych okolností by som dal silné tri, no vzhľadom nato, že mám rád keď niekto ovláda svoje remeslo, jednu z absolútnej milosti prihodím. Kto by to bol povedal, že po takom príbehovom prepade, príde na takéto celkom vydarené "zmŕtvychvstanie". Štvrtá na hrane, no som rád, že som dal tomuto pokračovaniu šancu. ()