Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu (Bontonfilm)

Otomtom

Je celkem symptomatické, že včerejší recenze na tento film (Lidovky, Marcel Kabát) s titulkem  "Vlny se tříští o naivní scénář. Poctu novinářským osobnostem zabíjí bizarní fikce i zkratkovitý popis historie."  -- byla přes noc změněna na: "Jaké jsou Mádlovy Vlny? Film o okupaci 1968 až moc zjednodušuje historii." Toto přepsání titulku/historie vypovídá o českém boji za svobodu slova, o našem "hrdinství" a čecháčkovství víc, než film samotný. Ten má ostatně bídnou nejen vypovídající hodnotu. EDIT: Titulek v recenzi byl přepsán znovu. Doufám, že autor dělá změny jen ze své vlastní vůle... ()

vsechovsky

Film jsem shlédl v rámci kviff a ač jsem měl poměrně velká očekávání, tak jsem ze sálu odcházel s ještě větším nadšením, než jsem si představoval. Jiří Mádl mě překvapil. Skvělý scénář, skvělí herci a skvěle natočeno. 5/5 ()

mrtvej_pes

Velice dobrý film, ve kterém technicky všechno funguje. Herci jsou skvěle vedeni a postavy působí přirozeně, zároveň je těm nejdůležitějším věnován dostatečný čas, aniž by blo zapomenuto na ty v "srdci" filmu. Musím vychválit i střih. Mádl to má v sobě. Natočit tohle po dvou malých českých filmech je zázrak. Historické u nás jsou točeny často a tohle je jeden z nejlepších. Nejen, že je to skvěle odyprávěno a podáno, ale dělá i bez zbytečné patosu a sentimentu. Ve filmu je scéna, kdy jeden z redaktorů vede normální konverzaci s člověkem, jež rozhlas kritizuje - Vlny jsou celkový reflexí celého tohoto rozhovoru. Jiří Mádl v rozhovoru s Čestmírem Strakatým říká, že tohle ještě není jeho splněný sen, alespoň ne režisérsky, a docela s tím souhlasím. Jiřího masterpiece podle mě ještě přijde. Ve Vlnách ukazuje, že opravdu umí. ()

mehmed

Stručně. Je to dobrý film. Ve světle české filmové bídy posledních let dokonce i výborný. Pecka to ale není a v nadšenych komentářích o světovosti bych byl opatrný. Obávám se, že bohužel rozezní především jen bolavou českou (československou) vlasteneckou strunu, byť jistý přesah tam bezesporu je. Zvláště v dnešní době. A hlavně je to svěží pohled. Přirovnávat však Vlny k oskarovému Argu Bena Afflecka je přinejmenším odvážné. Rozhodně by tak ale měl vypadat každý slušný a ambiciózní moderní český film. ()

Ziral odpad!

Režisér Mádl (ročník 1986) se vyjádřil v rozhovoru v rozhlase, že šedesátá léta byla temná a velice těžká. Je vidět, že vškeré informace o té době má pouze zprostředkované a nikoliv zažité. Je naprosto jasné, že je ovlivněn názory jiných osob. Šedesátá léta byla SKVĚLÁ  což potvrdí každý normálně myslící člověk. Jak by asi tento rádoby režisér, nazval dnešná dobu ve které žijeme nyní ??? ()

Wurf

Viděno v letňáku v CB. Skvělý film Jiřího Mádla, Moc takto kvalitních českých filmů bohužel není. Gratuluji k úžasnému celkovému zpracování, scénáři, produkci i režii. Napínavý a zajímavý příběh, který přirozeně běží a nedochází k prázdným a slabším pasážím. Velmi oceňuji i hudbu, která film v jednotlivých scénách doprovází. ()

unYso

Trápne tendenčné divadlo od režiséra, ktorý o 60tych rokoch vie veľké kulové, keďže nebol ešte ani v tatkových nohaviciach. A určite nie je náhoda, že zo slovenských "celebrít" si vybral práve brancov z liberálneho ranku ako napr. Maštalír a Pauhofová. ()

Hugho

Mal som trochu obavy, ako túto tému zvládne mladý režisér, ktorý dané (veľmi vypäté) časy osobne nezažil, ale som nečakane milo prekvapený, chlapčisko to zvládol! Na okupantov sa síce slabo, ale predsa pamätám a film skutočne verne vystihuje atmosféru a nálady tých čias. Zvlášť oceňujem to, že citlivo a umiernene pracoval s primárnymi emóciami, pátosom, zakrvavenými čs vlajkami a podobnými ľahko zneužiteľnými symbolmi. Obsadenie bolo presné a presvedčivé, réžia koherentná. Najlepší film o tých rokoch, keď sa ukázal alebo lámal charakter. ()

sandrakr

Za mě letošní vítěz Českého lva ve všech kategoriích. Konečně kvalitní český film, který se těším až uvidím znovu. ()

Patrik729

Z Jirka Mádla sa stal veľký režisér. Vidno, že má napozeraného Spielberga aj Camerona. Nakrútil technicky perfektný film(kamera, hudba, strih, prechody, montáže) svetových parametrov s výborným scenárom a uveriteľnými postavami v ktorom všetko funguje. Ba čo viac, presah ktorý to má by ho podľa mojej skromnej mienky mal kvalifikovať ako povinnú jazdu na školách. Najlepší český film od Musíme si pomáhať(teda za posledných 24 rokov). Dúfam, že sa stane klasikou ktorú si budeme rok čo rok pripomínať ako Pelíšky. Výnimočný počin.  P.S.  Prial by som si aby sa národ spamätal. Pre tých čo to cítia rovnako. Sme s vami. P.S. 2. Poprosím oscarovú nomináciu. ()

Pohanka.T

Pražské jaro je v české kinematografii poměrně oblíbené období, protože v Češích vyvolává spoustu emocí. Právě na toto Mádl ve Vlnách sází a povedlo se mu to. Přijde mi trochu škoda, že si pro příběh nevybral (nebo možná jen dostatečně nezpracoval) silné příběhy individualit na pozadí důležité historické události, ale vypráví o události a na pozadí toho se objevují postavy filmu. Taky nemám úplně rád, když divák nemá prostor, aby si udělal vlastní pohled na věc, ale film mu ho sám nutí, i když tady bych to Vlnám asi odpustil. Pro hvězdu dolů nakonec asi definitivně rozhodl závěr filmu, který mi přišel bez nápadu, jako taková z nouze ctnost. ()

sesty_

Jestli bychom chtěli nějak charakterizovat, kterým směrem se česká kinematografie za poslední roky ubírala, tak mluvíme o žánrech: pohádky, romantické komedie a dobová dramata. Ačkoli mně z těchto tří jmenovaných nejvíce pily krev ony laciné, ze zahraničí vykradené veselohry, tak historické příběhy, z 90% zasazené mezi rudá léta minulého století, se taktéž začaly neustále se opakujícími koncepty a tuctovou režií velice omrzovat, až nudit. Proto se musel Jiří Mádl blýsknout špičkovým filmovým řemeslem protkaný kvalitním scénářem, aby upoutal mou pozornost. Sám přiznám, že bych mu snad ani nevěřil, ale ten proradnej snowboarďák to fakt dokázal... Zachycená atmosféra šedesátek z Československa je skrze kostýmy a nalíčení herců vtahující. Ne že bych si je snad pamatoval, leč jsem ten návrat do minulosti skrze černobílé prostřihy na dobové noviny, líbající se soudruhy anebo nádhernou hudbou jsem opravdu cítil. S tou hudbou konkrétně se rozhodli nešetřit a je skoro všudypřítomná. Nejen tedy hudba, ale i podmaňující, dynamicky bijící audio. To mi na těch českých filmech vždycky hrozně chybělo, neboť například zde do člověka až hluboce dmýchá pocity napětí a naprosto vás vtáhnou do děje. Upřímně jsem takové pocity u ''našeho'' snímku zažil naposledy při zhlédnutí Úsvitu, takže cítit emoce napětí a obav z českého projektu byl nezvyk. Hlavně tedy ve druhé polovině, kdy prvním aktem předestřené události vrcholí. Ano, je sice pravda, že ony emoce dané téma filmu pochopitelně vzbuzuje samo o sobě a někdo by i řekl, že to usnadňuje režisérům práci. Jenže to je přesně ono. Jiří Mádl je jeden z mála, který se líně neuspokojil jen s naší vnitřní bolestí, když dané výstřižky z minulosti sledujeme, ale rozhodl se z nás ty emoce vyždímat na české poměry nadprůměrně dobrou filmařinou. To ten film dělá lepší než zbytek a i když pořád nepředává nějaké úplně nové a převratné myšlenky do daného žánru, dravý střih a podmanivé audio vás v kině zaručeně dostanou. Sice mi na filmu ještě vadil trochu kýčovitější a zbytečnější konec a nevyužitý potenciál v charakteristice a rozvedení postav, jenže pořád se ale jedná o dobový thriller evropské úrovně, který by neurazil ani za oceánem. 7/10 ()

Snehurka

Moc krásný film o hodně příšerné době. Tím, že je to podle skutečné události tomu dává mnohem dojemnější a k těm létům příšernější vzhled. Přiblížilo mi to mnohem víc dobu, ve které se to dělo a jak to fungovalo. Když rusko přišlo,,osvobozovat" československo chtělo se mi brečet. Ve chvíli plné naděje, kde to vypadalo všechno krásně to Rusové museli naprosto zničit, pošlapat a zahrabat hluboko do země. Musím pochválit pana Vodochodského, jelikož i když jsem ho ještě nikdy na plátně neviděla to zahrál moc krásně. ()

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

10.09.2024

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která mimo jiné každoročně stojí i za udílením cen Český lev, v úterý 10. září 2024 prostřednictvím tiskové zprávy oznámila výsledek hlasování svých… (více)

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

10.09.2024

Filmový festival Finále Plzeň nabídne divákům exkluzivní možnost zhlédnout řadu premiér a předpremiér českých filmů. Od 20. do 25. září se v západočeské metropoli představí snímky, které teprve čeká… (více)

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (více)