Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu (Bontonfilm)

Tomgunses

Super, moc děkuji za připomenutí historie. Mádl, sleduji tě hodně dlouho, Snowborďáci super, ale tohle se ti povedlo. 90 % ()

thoreau odpad!

Jednou žili zlí komunisté a hodní antikomunisté. Komunisté unesli Smolíčka Pacholíčka, ale Havel se pásl nedaleko, a Smolíčka zachránil. Komunisté se změnili na ještě zlejší Rusáky a ti začali překrásně zpívat, aby jim Smolíček otevřel. Ale Mádl, Hřebejk a Pecková se pásli nedaleko a vykřikli na Smolíčka: "Smolíčku, jestli otevřeš Rusákům dveře, tak jsi svině!" A toho se Smolíček zalekl, dveře neotevřel, a všichni žili šťastně až do smrti smrťoucí. ()

mach333

Tohle je od Jirky Mádla majstrštych. Líbí se mi, jak to scénáristicky pojal a režijně dal dokupy. Atmosféra filmu mě pohltila. Těším se na jeho nějaký další film. ()

Cerna_kosile

Znovu rok šedesát osm, ale tentokrát podán z trošku jiného vlnícího se pohledu. Historie se neptá, historie káže a potřebuje odvahu a odvážné jedince. Opravdu skvost nové doby, který bude dlouho na tuzemském trhu shánět konkurenci. Téhle debutující Mádlovině by sa dalo vytknout možná to, že ten film skončil.. Prostě a jednoduše. Jinak se ale ztotožňuji s většinou příznivců a na naše poměry plný počet * by možná byl málo.. ()

jeskynkka

Musím říct, že do kina nestíhám chodit tak často, jak bych si přála, ale na Vlny jsem věděla, že si čas udělat chci a musím. Z kina jsem odcházela s husí kůží a obrovským filmovým zážitkem. Nemám ráda Snowboarďáky a podobný filmy, ve kterých Jirka Mádl začínal a jsem za sebe a hlavně za něj ráda, že z té škatulky vyskočil obrovským skokem. Vlny měly všechno, co od takovýho filmu čekáš, včetně veškerýho hereckýho obsazení. Mimochodem mě Vojta Vodochodský hezky přesvědčuje, co v něm vězí a Vlnama to podepsal úplně👌🏼. Díky Jirko a prosím, jen tak dál💪🏼. ()

xmarek odpad!

Nikdy to sledovat nebudu, páč už mám těch lží Pávka, Mádla a dalších plné zuby. Ať si přemluví bábu, dědka, nastěhují sem půl Ukravíny a věřím, že budou spokojení. Ať žije CCCP. ()

dalia

Dobře natočený film, který si po celou dobu udržuje tempo a napětí. Dobové reálie působí přesvědčivě, vše od kostýmů přes různé drobnosti a písničky, které se tehdy hrály, dokresluje dobře atmosféru doby. Nedovedu dost dobře posoudit, nakolik jednotlivé postavy natočené podle skutečných osob svým jednáním odpovídají svým předlohám a co přesně je realita a co fikce, ale každopádně příběh je dobře napsaný a fiktivní i skutečné postavy působí věrohodně. Zajímavé jsou "prolnuté" dobové záběry s filmovým materiálem, které vypadají velmi autenticky. Určitě nadprůměrný, výpravný historický film. ()

Iloveporn odpad!

Další mádlovina. Neuvěřím tomu, že v Československém rozhlasu nebyli řádně prověření soudruzi. Tam byl komouš na komouši. Normální lidi myli hajzly a kopali výkopy. ()

cenitel

Není snad co vytknout, bravo pane Mádle. Jsem se do toho tak zakousnul, uběhlo to velmi rychle. Klidně i kdyby to mělo 160min. nepoznal bych to. Jak to ve skutečnosti u nás v ČSR bylo, takový film nám tu dnes chyběl. 95%. Není co řešit ()

kamil.ice

Jeden z nejlepsich filmů o okupaci. Melo by se povinne divat na skolach. V prubehu filmu jsem mel nekolikrat husi kuzi a pak najednou v ocich slzy. Top film… ()

ladinek

Mádla opravdu nemusím od přemluv bábu.Je to prorežimní umělec jak má být.Ten film je něco jako kdysi Rudá záře nad Kladnem. ()

kinoholik

Má to spád. Historii to snad moc neznásilňuje. Občané naprosté nelogičnosti a nepochpitelné chování postav budiž odpuštěno. ()

Tusak

Film o udalostiach z našej nedávnej histórie, na ktorú by sa nemalo zabúdať, nám predstavuje postavy a ich ciele, na ktorých vám záleží. Audiovizuálne nádherný československý počin. A tie dobové zábery kombinujúce sa s tými vo filme? Zimomriavky. 7.5/10 ()

fajntomas

Vadí mi pompéznost (až renčovská), nechápu proč v takovém tématu bylo tolik líbání, sexu,... Jsou tam jinak dobré záběry, prolínající se s archivními, herci, kamera, to vše je opravdu dobré i příběh by celkem šel, ikdyž osobně mi vadí ta linka že podepsal spolupráci, bonzoval, ale dá se to vlastně pochopit, protože to jinak nešlo. Myslím že to měl natočit už dávno někdo, kdo by tomu dodal víc úcty a rozvahy. ()

Samik.

Pane Mádl, fakt klobouk dolů! Za mě se jedná o jeden z nejlepších filmů tohoto roku a troufám si říct, že je to nejlepší český film za posledních pět let. Ano je to docela odvážné tvrzení, ale nenapadá mě lepší český film v bližší době než tento. Příběh, jak asi všichni víme, je o roce 1967 až 1968 z prostředí československého rozhlasu. Líbí se mi, že i přesto, že tu máme spoustu filmů na téma roku 1968 a vpádu sovětské armády do Československa, tak dokázal Jiří Mádl film obzvláštnit právě o již zmíněný příběh rozhlasu. Myslím, že pro spoustu lidí, třeba i pro mě, byl tento příběh s rozhlasem docela neznámý. Samozřejmě něco málo jsem věděl, ale díky tomuto filmu jsem se dozvěděl spoustu nových informací. A myslím, že takhle to má spousta lidí. Od samotného začátku filmu, kdy lidé skandují jednu a tu samou větu, tak začíná napětí, které tu trvá až do úplného konce. Po celý film samozřejmě graduje a všechno vyvrcholí na konci filmu (asi víme čím). Velkým plusem, aspoň teda pro mě, je tu střídání absolutně odlišných záběrů. Na začátku je jeden záběr, kde hraje rychlá a tíživá hudba a do toho nabíhají vojáci, a o minutu dál je naprosto klidný záběr z kanceláře. To mě neustále nutilo zůstávat v obraze a ani chvíli jsem se nenudil. I přesto, že má film 131 minut, tak po celou dobu ubíhá rychle. Velkým podílem na filmu, což už jsem i trochu načal, je hudba, o kterou se postaral Simon Goff. V dramatických scénách je naprosto úderná a tíživá, někde naopak přejde pouze do minimalistického ,,dunění", které se taky do filmu naprosto hodí. Ve filmu můžeme slyšet také hromadu hitů ze 60. let, ať už to je Waldemar Matuška, Marta Kubišová nebo Helena Vondráčková. Tyhle hity ještě více nabudí tu atmosféru ze 60. let a je fajn je tam slyšet. Samotná kamera je na hollywoodské úrovni, místy se střídají dobové záběry nebo zkrátka záběry, které jsou udělané jako z té doby, tím že tam dali grain filtr na kameru. Dodává tomu tu krásnou zrnivost, která je typická pro starší televizi. Z herců bych nejradši zmínil úplně každého, ale to by bylo na dlouho. Každý herec se na svou roli velmi dobře hodil, ale koho musím zmínit, tak je relativně nová hvězda Vojtěch Vodochodský. Ten si podle mě otevřel dveře do světa filmů a za pár let bude patřit mezi přední české herce. Dále musím zmínit Stanislava Majera, který tu hrál ředitele rozhlasu Milana Weinera. Ten se na svou roli hodil podle mě nejvíce. Ze ženských rolí mi samozřejmě nejvíce sedla Táňa Pauhofová, o které už ale pár let víme, že to je paní herečka. Hodně lidí tento film přirovnává ke starším Pelíškům. Přece jenom je to z podobné doby a má to spoustu společného. Oba filmy jsou velmi silná dramata, kde vám na konci pravděpodobně ukápne slza, ale i tak oba dva obsahují humor. Mádl je teda s humorem mnohem více opatrnější než Hřebejk, a proto tu najdete maximálně tři až čtyři momenty, kdy se zasmějete. Myslím, že kdyby tady humor ale vůbec nebyl, tak by to nebylo na škodu. Celkově se jedná o strhující film, který šlape celou dobu, má suverénní kameru, úžasné herecké výkony a velmi dobrou hudbu. Takhle se zkrátka mají dělat filmy. Mnoho režisérů se od Mádla může učit. Bylo by dobré a hrozně bych mu to přál, aby to tenhle film dotáhl na Oskary, protože Českého lva beru jako samozřejmost. 9/10 () (méně) (více)

Tempter

Všechno vlastně dobře až výborně, jen občas na mne vykoukla nuda. Nikdy by mne nenapadlo, že se budu těšit na příjezd rudých tanků... Excelentní Vojtěch Vodochodský a konečně český film se světovým zvukem. Občas z toho vykouklo takové to nízkorozpočtové pojetí (studenti, wartburg), ale v české filmové produkci vysoký nadprůměr. Jirka Mádl coby režisér, ač pořád tak mlád, zraje jako víno. ()

JenTR

Dívá se na to dobře, ale nesmíte nad tím moc přemýšlet, protože zjistíte, že je to vymyšlené a nevěrohodné. Pusobi to, jako kdyz v tehdejsim rozhlase delala parta uvedomelych disidentu, pritom to byli stranou provereni lide. Co si tady hlavni redaktor dovoli, je neslychane. Za to by uz davno vyletel, v lepsim pripade. Inu budiz. Problem jsou trochu herci, neni to nejlepsi nas ansabl a vsichni hraji porad to same, sami sebe, zejmena Pauhofova (stejna jako v Horicim keri), Hofman (stejny jako Landovsky v Havlovi), Kotek, Soposka, Nedbal nejsou spatni, ale tady hraji druhe housle, v podstate jen krovi. Plusove body davam za hudbu a zpomalene zabery. Ty jsou velmi vtipne a frajerske. Vizualne zdarile, pekne zabery, kostymy, tomu neni co vytknout, obsah nicmene pokulhava. ()

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

10.09.2024

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která mimo jiné každoročně stojí i za udílením cen Český lev, v úterý 10. září 2024 prostřednictvím tiskové zprávy oznámila výsledek hlasování svých… (více)

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

10.09.2024

Filmový festival Finále Plzeň nabídne divákům exkluzivní možnost zhlédnout řadu premiér a předpremiér českých filmů. Od 20. do 25. září se v západočeské metropoli představí snímky, které teprve čeká… (více)

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (více)