The Chosen - Season 4

(série)
USA, 2024, 9 h 14 min (Minutáž: 56–85 min)

fablefavorit

Zatím nejrozvláčnější série. S Tomášovo dějovou linkou se zachází velmi nešťastně; věnuje se jí zbytečně moc času a nějaké rozuzlení si šetří na příště (možná i přespříště). Místo toho slouží k zasetí umělého konfliktu, který krade prostor ostatním (důležitým) momentům. Lazarův zázrak - pomyslné dramatické vyvrcholení série - pak vyzní jako další dílek v mozaice Tomášovo charakterizace. Příliš velká oběť pro vedlejší postavu, zejména proto, že to samé jsme tu již měli v podobě Petra. Dále pak ztvárnění Ježíše mi přišlo dost na hraně; chápu obtížnost ztvárnění frustrace a zklamání, ale Chosen si ironicky naběhlo modernějším pojetím postav. Je těžké oddělit prozíravost a humor od naivity a předpokladů, kterou apoštolové předvádějí v Bibli. Ježíš vtipkuje s kamennou tváří jako kdejaký britský komik, činí svá slova snadněji stravitelná pro dnešní publikum, a přesto na něj jeho žáci koukají jako banda ocasů. "Ty jsi politický vůdce?" "Ne. Chápeš to?" "Aha... takže ty jsi politický vůdce?" ... Seriál se navíc snaží prezentovat otázky běžného pochybovače, ale neposkytuje žádné uspokojivé odpovědi. Výsledkem je bizarní směs, v níž staré moudrosti zanikají právě snahou tvůrců je co nejvíce dovysvětlit. Je-li vaše odpověď na něčí strasti stále jen "Já tě chápu. ALE...", brzy vás pošle do prdele. Proto by Ježíš měl mluvit s autoritou, která mu náleží. Alespoň hudba je lepší; už tolik neřve ta otravná ženská v pozadí, což je velké plus. Příště prosím víc epična také scénu, ve které se z Attica stane otesánek a pozře celý vesmír. ()