Za vědcem, doktorem Grantem přiletí milionář John Hammond. Řekne jemu a jeho kolegyni, vědkyni Ellie, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kam by mohli jezdit lidé. Ellie a Grant hledají vykopávky koster dinosaurů, jsou to paleontologové. Hammond potřebuje, aby mu někdo udělal posudek. Chce proto po Ellie a Grantovi, aby schválili, že jeho Jurský park je v pořádku. Hammond by jim za to podporoval jejich vykopávky po dobu tří let. Ellie a Grant nejdříve nechtějí, ale nakonec souhlasí. Neznámý muž mezitím přijde za Dennisem, zaměstnancem Hammonda. Nabídne mu mnoho peníz, pokud mu přinese embrya dinosaurů, ale Hammond se to nesmí nikdy dozvědět. Ellie a Grant s kolegou Ianem, Hammondem a dalšími společníky doletí tryskáčem na ostrov. Když projíždí Jurským parkem, Grant ani Ellie nevěří vlastním očím. Jsou tam živí dinosauři. Lidí se nebojí a žijí ve stádech volně v přírodě v parku. Hammond jim pak všem ukáže, že mají i muzeum. Díky videa jim ukáže, že dinosaury rozmnožili. Vzali komáry, kteří byli zatvrdnutí v pryskyřici z přírody před mnoha lety a zkoumali jejich krev. Někteří v sobě měli krev dinosaurů, jelikož jí vysáli. Vědcům se pak podařilo z D.NA. vytvořit dinosaury, jelikož k tomu použili i žabí D.N.A. Následně pak dinosaury rozmnožili. Vědci pak Grantovi oznámí, že volně se dinosauři nerozmnožují, jelikož mají jen samice a řídí jejich chromozomy. Jsou nebezpeční, ale v parku jsou udělaná opatření a mají elektrický plot. Kolegové Granta však budování parku neschvalují. I samotnému Grantovi dochází, že spojování lidí a dinosaurů může být nebezpečné. Hammonda pak přijedou navštívit vnoučata, děti Tim a Lex. Hammondovi je oznámeno, že se blíží bouře. Grant se svým týmem a s vnoučaty mezitím odjede na vyhlídkovou jízdu. Všichni jedou auty, které nemusí nikdo řídit, řídí je počítač. Tým pak řekne Hammondovi, že mají v parku spoustu problémů. Dennis by je měl vyřešit, ale nechce se mu. Pořád Hammondovi říká, že dostává málo peněz. Auto dojede k výběhu s tyranosaurem, ale on se neukáže. Dají mu tam i kozu, kdyby ji chtěl sežrat, ale nepomůže to. Grant následně z auta vyskočí a rozhodne se jít po svých. Ellie vystoupí taky a jdou i vnoučata. Po cestě potkají dinosaura, který leží, je nemocný. Ellie zjistí, že se otrávil, ale musí zjistit přesně čím. Najednou začne bouře, ale Ellie chce dál zkoumat otráveného dinosaura. Zůstane tedy na místě a ostatní jedou pryč. Dennis mezitím Hammondovi a jeho týmu řekne, že vylepšil telefonní síť, takže je možné, že na chvilku vypadne systém. On ho přitom záměrně vypl a jde si pro embrya dinosaurů, ale ostatním řekl, že jde do automatu. Potřebuje se dostat přes elektrickou bránu, ale nesmí se to nikdo dozvědět. Dennis ukradl několik embryí, ale kvůli vypnutému systému se zastavilo auto a přestávají fungovat elektrické ploty. Nefungují ani telefony, takže se s ostatními nemá Grant jak spojit. Dennis mezitím dojde k bráně... (TV Prima)

Ondr0n

Možná je to co hodlám napsat ovlivněno tím, že jsem s tímhle filmem vyrůstal, ale podle mě je tohle jeden z vrcholů kinematografie! Úchvatné efekty, perfektní scénář, bezchybné obsazení, jedna postava lepší než druhá, a k tomu všemu DOKONALÁ hudba Johna Williamse. Moje srdcová záležitost. PS: Ještě taková maličkost. Ať se ve filmu stiskne knoflík, zařve dinosaurus, prší nebo si jen doktor Grant sundá brýle, pokaždé je to lahoda pro moje uši ()

Petike

Klasika z dobrého dôvodu, prelomové efekty, bez debát. Obstojná adaptácia Crichtonovej predlohy, jedného z jeho najlepších románov. Bol som na premiére pred štvrťstoročím, viem, o čo hovorím. I was there, man, I was there ! :-D Ale... Napriek výprave, dobrým hereckým výkonom, réžii a vizuálnemu rozprávačstvu mám dojem, že film je dlhodobo nadhodnotený. Možno je to aj moja vina. Možno som ho už videl priveľakrát a začal si všímať niektoré nedokonalejšie efekty alebo chybky, alebo to už celé proste poznám naspamäť. Myslím si, že pokračovanie bolo ešte lepšie a nastolilo ešte znepokojujúcejšie otázky. (Neviem, asi preferujem dobrodružnejšie filmy.) Páči sa mi, že napriek vážnosti námetu je tu pravidelne trošku humoru a určitého nadhľadu. Veľmi pekná, neraz dosť eklektická hudba od pána Williamsa. Okrem hlavného leitmotívu poteší aj ten podstatne mrazivejší počas úvodných titulkov a prológu. ()

peeteno78

Jedna z výjimek v žánru sci-fi. Žánry jako sci-fi, fantasy, mysteriózní apod. moc nevyhledávám, ale na toto se vždy rád podívám. Krásné efekty, skvělá hudba a úžasný příběh. Právem jeden z kultovních a oceňovaných filmů... ()

elimS

95% - komentář 20ti slovy: Děti chtěly být popeláři, nebo kosmonauti...a já...paleontologem a výkopávat dinosaury! Takže tenhle film byl a je pro mě modla! :D ()

Clark_Kent

Do dneška si pamatuju ten den, kdy jsem konečně vyletěl na dinosaury do biografu. Tenkrát bylo pěkně zaplněný kino a hlavně i levnější vstupný, néé jak tedka. Dinosauři jsou v mém srdci už od malička, už tenkrát jsem pomaloval mraky papírů s jejich motivačníma vzorama. Právě tenhle snímek, byl pro mě jakýmsi darem z nebes. ()

Lupes

Díky zájmu dětí o dinosaury jsem poprvé shlédl Spielbergovu klasiku. A musím uznat, že po letech, kdy jsem se jí vyhýbal jako naprosté komerční pitomosti, musím vzdát hold filmařskému řemeslu. Ono to vlastně není jen o dinosaurech, důležitou roli sehrává snad každá rekvizita celého spektáklu. Kolik se toho dá zažít se dvěma obyčejnými elektrickými vozítky, či dekorativní kostrou návštěvnického centra? I ta roztékající se zmrzlina je nakonec zkonzumována a produkce musí být navýsost spokojena! :) Nutno ovšem dodat,k že lekce v účelnosti neprobíhá na úkor napětí (o děj se tady bohužel mluvit nedá). Vše je navíc vystavěno bez přehršle digitálního balastu, kdy pod palbou "dokonalých" záběrů nakonec zákonitě otupíte; Spielberg spíše povzbuzuje divákovu představivost. Namísto mozkově vykastrovaných marvelovských fanoušků se tu ještě počítá s divákem spolutvůrcem, s jeho fantazií. Obyčejný výraz tváře, zrcadlení šoku či vztažená ruka hledající záchranu a mizící za záhybem klece, to vše získává dnes díky rapidnímu hollywoodskému propadu punc kvality. Před 30ti lety bych si neuměl představit, že tohle o blockbusteru typu Jurský park řeknu. ()

Chrysopras1

Parádní ukázka propojení CGI s modely. Výsledkem tohoto spojení jsou velmi uvěřitelní dinosauři, kteří člověka bezpochyby zaujmou. Film naplnil má očekávání a naprosto mě nadchl. Milionkrát lepší než jakýkoli dinopark. ()

Maniik88

Tak sme si to pustili s deckami a sesterkou 30 rokov od premiéry. A tento film je proste už legendárny. Vtedy boli rady do kina až za roh a nič podobné sme ešte nevideli. Je to jeden z filmov čo posunul hranicu možného a tie efekty sú špičkové aj po 30tych rokoch. Pár záberov z diaľky na brontosaurov bolo vidno, že to je slabšie CGI, ale všetky tvory z blízka, naháňačka s T-Rexom, súboj s ním a autom, s raptormi. Proste na tú dobu absolútna paráda. Dovolím si tvrdiť, že niektoré scény sú lepšie ako v nových jurských parkoch.. boli to proste roboty, masky ale vyzeralo to skutočnejšie ako niektoré CGI potvory. Celý film je plný akcie a napätia. Herci sú fajn, hudba parádna. Proste film filmov, ktorý prepisoval hranice možného podobne ako v tej dobe Votrleci a Terminátor 2 od Camerona. Bavilo ma to ako kedysi keď som to s úžasom videl ako dieťa. ()

BFG2000

Spielberg je pravděpodobně nejlepší režisér všech dob. Proč? Protože nejen Jurassic park je totální masterpiece a neskutečně nadčasové dílo, které ani po těch třiceti letech nestárne, ale stejně tak je tomu u Jaws a Saving Private Ryan. K tomu si samozřejmě připočtete další nezapomenutelné pecky! Tohle umí málo kdo! Umí to vůbec někdo, kromě Spielberga? Jurassic park je dokonalá směs, ve které si každý najde to své. S přivřenýma očima se na ten film dokáží dívat malé děti. Puberťáky pobaví a dospělé nechá v úžasu. Hodně se zde zmiňují efekty. Ty jsou, naštěstí, jen prostředkem, nikoliv nosným prvkem. Tím je zde především atmosféra, která je doslova dechberoucí. Spielberg prostě umí vyždímat ze všeho totální maximum. Ať už jde o fenomenální přílet na ostrov nebo průjezd vstupní branou, či třesoucí se vodní hladinu skleniček, až po nezapomenutelnou scénu s T-rexem nebo nervy drásající naháněčku ve skladu a kuchyni. To vše podpořeno bezchybným castingem a hereckými výkony, totálně dokonalou kamerou, která ukáže vše, co divák vidět má, bez nesmyslného třepetání se či rozmazání (což je u dnešních filmů zcel běžná) až po hudbu Johna Williemsa, která se stala jeho životním dílem. Vynechat však nelze ani bezchybný scénář, který nemá jediné hluché místo a neustále drží diváka v napětí a zájmu. Tohle je Spileberg ve své plné síle. Tohle je film staletí, ať si říká kdo chce co chce. Tohle je film, který ovlivnil nejednu generaci. Tohle je film, s extrémně silným sdělením, dnes stále aktuálnějším a aktuálnějším! Tohle je film, který zaslouží maximální uznání! Dodnes nedokážu pochopit, proč Jurassic park nezískal všechny Oscary. ()

HanSolo

Když jsem byl malý, strašně mě to bavilo, ale ťed, i když se mi to stále hodně líbí, si uvědomuji, že jsem z toho přeci jenom trochu vyrostl. ()

Alfie

I když se považuje za mírně popcornového diváka tak triky na mně nepůsobí a nebavilo mně to ani když jsem na tom byl jako malej v kině.Promin Stevene. ()

Dinsberg

Zlatá Cesta do pravěku. Bořivoj Zeman dokázal za malé peníze oproti JP hotové divy. Navíc mají něco co JP nemá. Duši. ()

Havala

Velkolepý rodinno - dobrodružný scifi snímek který se mi moc nevryl do divácké paměti. Sice honosná úprava, ale důvod pochybný, jak by řekl Funés. Efekty na tudobu ohromující, takže dnes se bude prát o přízeň zejména u dětí s Hery Fotrem a pánem pařmenů, ale holt ani pokračování už nezachrání pokrok techniky a posun zájmu k mekkám světového spisovatelství - roulingové. 65% ()

Pai-Mei

Vidieť Jurský park v kine pred 15 rokmi bol nezabudnuteľný zážitok a Steven týmto počinom len potvrdil, do akej kategórie režisérov patrí. ()

Dragonessa

Nedokážu s určitostí říct, kolikrát jsem za těch patnáct let viděla Jurský Park. Za tu dobu neztratily vizuální efekty nic na věrohodnosti, ani technickém zpracování. A když T-Rex pronásleduje jeep, můžete se vsadit, že budu napjatá jako struna pokaždé, co film znova uvidím. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)