Tajuplný ostrov

Nebezpečné dobrodružství trosečníků na neobydleném ostrově v Tichém oceánu. V průběhu války severu proti jihu v r. 1865 uprchne z obklíčeného města Richmondu pětičlenná skupinka uvězněných seveřanských mužů. Vede ji vědec a major Grantovy armády Cyrus Smith, kterého doprovází jeho černošský sluha Nab, novinář Gedeon Spilet, námořník Pencroff, patnáctiletý sirotek Herbert Brown a pes Top. Uprchlíci se zmocní balónu jižanské armády a odstartují, pak se však rozpoutá vichřice a ta neřiditelný balón spolu s pasažéry zanáší nad širý divoký běsnící oceán, balon klesá a oni spadnou na pobřeží neznámé pevniny nebo ostrova? Začíná pro ně nebezpečné dobrodružství, při němž budou muset vynaložit veškerý svůj um, aby přežili. Podaří se jim to? (TV Barrandov)

Gnomo

Velmi vděčný námět podle románu p. Verna. Filmové zpracování bohužel nemá tu sílu, kterou má knížka.Děj je místy zbytečně rozvláčný, místy zase jsou tam podivné dějové "skoky". Občas se objeví nějaká ta chybka. Podle mého by seriálu prospělo, kdyby byl zhuštěn do tří dílů.Úchylky od díla pana Verna bych tomu odpustil, ale celkově to hodnotím na průměr.Původně jsem čtvrtou hvězdu přidal v podstatě z nostalgie - viděl jsem to kdysi dávno, když to k nám přišlo, a pamatuji se, že jsem to sice odkoukal, ale byl jsem z toho poněkud otrávený. Hlavně proto, že jsem se nemohl ubránit neustálému srovnávání s románem, který mám rád dodnes. Například mi značně vadily ty podivné skafandry a pozorovací a obranná zařízení na kopci - přehnaná snaha o něco podivného a záhadného.Někdy méně znamená více. Rovněž jsem nechápal, proč je jako hlavní postava uváděn kapitán Nemo, který podle mého je sice důležitou, ale nikoliv hlavní postavou románu. Možná to udělali proto, že Omar Sharif byl hvězda.Také Pencroftových zpěvánek mohlo být méně. Ale to je pochopitelně věc názoru.Dnes jsem se na to po mnoha letech díval ze zvědavosti - jak se mi to po tolika letech bude jevit.Není to taková slátanina, jako některé jiné verze Tajuplného ostrova, které jsem mezitím měl také možnost vidět (a které raději ani nebudu hodnotit), ale bohužel, na knížku to nemá.Když jsem shlédl sovětskou verzi z roku 1941, byl jsem nucen se vrátit sem a hodnocení opravit.Takže 3 hvězdy. ()