Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dávná pověst o muži s píšťalou nemá začátku ani konce. Krysař po staletí putuje od města k městu a jeho tvář má nesčetně podob. V tajemných ulicích starobylé Prahy ožil jeho příběh jen na jediný den a možná jen proto, aby se stal filmem. Objevil se na přelomu jednoho roku jako přízrak a stejně tak i zmizel. Hned při prvních krocích městem spatřil Agnes, Kristiána a budoucí svědky jejich manželského slibu, jak v otevřeném červeném kabrioletu objíždí kostely a prosí o svatební obřad. Dívka s věnečkem ve vlasech, nosí pod srdcem nový život. Ale všude jsou odmítáni. Muž s fujarou a v dlouhém plášti, nadaný podivuhodnou schopností přinést lidem očistu, až dosud lásku nepoznal. Pro něj i pro Agnes je jejich setkání jako blesk z čistého nebe. Marně Kristián volá jméno své milé, marně jim ďábel nastražuje léčky. V té zběsilé silvestrovské noci se zrodilo pouto, které je ale třeba vykoupit. Každý tu něco ztrácí, každý se musí něčeho vzdát

Krysař, který nalezl inspiraci ve stejnojmenné předloze Viktora Dyka i v muzikálu Daniela Landy, je osobitou a originální filmařskou reflexí staré legendy. Na otázku, proč byl film točen vlastně "v přímém přenosu", v průběhu 24 hodin, F. A. Brabec - spoluscenárista, kameraman a režisér v jedné osobě - odpověděl. "Snažil jsem se najít klíč na zpracování Krysaře tak, aby zůstal silný emotivní příběh o lásce a zároveň abychom nevytvořili 'jen' klasickou 'dobovku'. Extrémní podmínky natáčení, kde musí všichni ze sebe dostat opravdu všechno, pomohly umocnit emotivní proniknutí pod kůži všech hrdinů. Faleš nebyla možná, nebyl na ní čas. Zahráli jsme si s přirozeným vyčerpáním, se zimou i s povinností něco dokončit.Věřím, že jsme v hraných scénách dosáhli větší autentičnosti a expresivnosti,.a že divák bude vtažen do děje se stejným nasazením jako celý filmový štáb." (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (192)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Viete si predstaviť, že by lekár vykonal náročnú operáciu za hodinu? Viete si predstaviť, že by nakreslil maliar veľký umelecký obraz tiež za hodinu? Viete si predstaviť, že by navrhol architekt výškovú budovu za týždeň? Tak prečo máme akceptovať fakt, že filmár natočí svoj film za jednu noc. Nedá sa nič robiť, takýto prístup musí byť na výsledku poriadne poznať. A to ešte Brabec s bravúrou túto "umeleckú výzvu" zvládol, pretože nemám problém ohodnotiť jeho výtvor dvoma hviezdami. názov Poetický v popiske by mal admin vymeniť za Silno experimentálny. ()

Zuzanyje 

všechny recenze uživatele

Nepovažuju tento film rozhodně za žádný zázrak, ale na druhou stranu - odsudky vůči němu mi přijdou hodně tvrdé. Zvlášť vzhledem k tomu, že je to jakýsi Brabcův experiment, natočit film za pouhých 24 hodin. Chápu, že se mezi diváky najde spousta těch, kteří čekají filmový zážitek, a okolnosti natáčení je nezajímají. Osobně však mám takovéto experimenty ráda a Brabec je mi tím sympatický. Navíc se mi imponuje barevnost tohoto snímku... Karnevalová tradice má cosi do sebe... a pro mě tudíž i tento film se svou zvláštní poetikou... Myslím, že jde spíš o to, chtít na poetiku tohoto filmu přistoupit... ()

Reklama

Brodyman odpad!

všechny recenze uživatele

Proboha co to sakra je? Však ještě tři roky po prvním shlédnutí při vyslovení slov Brabec a Krysař se třesu hrůzou, začínám projektálně zvracet a prosím o odpuštění. Je sice opravdu krásné, že pan Brabec získal rekord o nejrychleji natočený film (který už mimochodem ztratil), ale občas je lepší si dát na čas, a pokusit se vytvořit FILM, né zbraň hromadného ničení. ()

Strike 

všechny recenze uživatele

WTF? Něco jako divadelní představení (hlavně divadelní herectví Karla Dobrého je šílenost - znovu sem se přesvědčil, že divadlo - až na výjimky- mi nemá co nabídnout )natočené venku, ale film to není určitě. Jediná pozitiva - Landova hudba (Krysař je podle mě nejlepší muzikál co byl u nás uveden), Ester Geslerová a trochu překvapivě i trochu Krajčo, kterýho jinak fakt nemusim. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Filmový experiment kameramana a režiséra F. A. Brabce vznikl během čtyřiadvaceti hodin v kulisách silvestrovské Prahy a může se honosit přívlastkem „nejrychleji natočený film na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů“. Natáčelo se nonstop od desáté hodiny dopolední 31. prosince 2002, poslední klapka padla druhý den v 09.45 hod. V titulní roli uvidíte herce a známého kaskadéra Petra Jákla. Scénář : F. A. Brabec, Ivana Nováková. Kamera : F. A. Brabec. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (5)

  • Pro Richarda Krajča to byl první Silvestr strávený v Praze. (HappySmile)
  • Snímek produkovala matka Petra Jákla ml. (LEGACY)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe v časti Staré Mesto. (dyfur)

Reklama

Reklama