Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Český hraný film je natočen podle známé stejnojmenné povídky Svatopluka Čecha. Film ukazuje poměry v Čechách v druhé polovině minulého století, kdy maloměstští úředníci, jakým byl Hrdlička, podléhali v boji s dravci nastupující velké finanční a průmyslové buržoasie, kterou representuje Jestřáb. (Filmový přehled)

Recenze (21)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Klasický příběh dravce Jestřába, který přivede na mizinu (za přispění klientovy rodiny) slušného až ušlápnutého úředníčka Hrdličku. Čech úmyslně pojmenoval oba muže podle ptačích charakteristik. I dnes vedle nás Hrdličků žije nespočet tvrdých, bezohledných, zkrátka ÚSPĚŠNÝCH Jestřábů, kteří jsou dnes vyvyšováni do nebes. V roce 1953, kdy byl film uveden do kin, jsme se domnívali, že čas Jestřáíbů je překonán... Skvělá záporná role Marvanova, který tu zaskočil za Jiřího Plachého, který mezitím vyskočil z okna... A velmi dobře volená role pro Františka Smolíka, který sám o sobě měl velmi dobrácké vzezření i chování. ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Výtečný snímek a obrovské překvapení. Naše kinematografie padesátých let opravdu nebyla jen o údernících. Vznikaly filmy Karla Zemana, Jiřího Trnky, urodily se skvělé životopisné filmy a také ty nejlepší pohádky, které dodnes zachraňují televizní Vánoce. "Jestřáb" je zčásti snímkem pro pamětníky a zčásti snímkem moderním. Jaká škoda, že židovského lichváře Jestřába už nemohl ztvárnit můj oblíbenec Jiří Plachý, ale pan Marvan to samozřejmě zvládl s bravurou sobě vlastní. Nechce se věřit, že pouhý rok předtím ztvárnil poprvé postavu Gustava Anděla. Pochvalu zaslouží všichni zúčastnění a také kanál CS film, díky kterému podobná díla nespadnou do propasti zapomnění. ()

Reklama

raroh 

všechny recenze uživatele

Sice mám dojem, že kdyby se režisérské práce ujali Václav Krška, Jiří Krejčík nebo Jiří Weiss, výsledek by byl přesvědčivější, ale i tak jde o slušnou adaptaci, v níž mě nejvíce baví Pivcova role bohémského šlechtice Romanova a Fabiánové snobská (i když šlechtického původu) manželka slabocha Hrdličky. Okouzlující je erotizující scéna před pokusem o znásilnění, kde Vlasta Fialová opět ukazuje svoji tělesnost, bezchybné jsou pro mě hlavně scény bálů (a pak baletní vystoupení v salonu Supovského) a karbanových doupat. Dobová kritičnost vůči světu jestřábího kapitalismu myslím zas až tak moc nezastárla (pomineme-li vizionářský závěr), podobné praktiky stále žijí či znovu ožívají. Přesto lituji, že si roli lichváře nezahrál Jiří Plachý místo Jaroslava Marvana. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála českých filmů padesátých let, který lze s čistým svědomím doporučit. Což je samozřejmě dáno klasickou literární předlohou, i když Svatopluk Čech by asi nebyl ztotožněn s nutným politickým vyzněným (bohatí končí špatně a naopak). Silný příběh podpořený výbornými hereckými výkony (Jaroslav Marvan, Vlasta Fabianová). ()

nmafan 

všechny recenze uživatele

Až nečekaně dobré. Ty úderné slogany na konci si sice autoři mohli odpustit, ale to už je daň svojí době. Jinak je to taková milá sociální pohádka, která se vzpírá nejen kapitalismu, ale i materialismu. S výbornými herci a nadčasovým varováním před všemi solidními bankéři, co půjčují výhodně do několika minut (na pobočce i online). ()

Zajímavosti (3)

  • Ota Hofman zdramatizoval povídku ještě na FAMU. Vladimír Borský rovněž na FAMU napsal scénář. (lausik)
  • Natáčelo se na zámku Žinkovy. (M.B)
  • Roli bezohledného lichváře Jestřába původně hrál Jiří Plachý st., ale při natáčení zemřel. Jeho roli nakonec ztvárnil Jaroslav Marvan. (contrastic)

Reklama

Reklama