Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Třetí část pětidílné řady o planetě opic vypráví o třech opičích vědcích, kteří uprchnou před nukleárním výbuchem tím, že s kosmickou lodí proletí časoprostorem na Zemi do 20. století. Nejprve se stanou senzací. Pak se ale stanou nepohodlnými, protože prorokují, že civilizace bude zničena atomovými zbraněmi a opanována inteligentními opicemi. Alegorická satira, za jejíž opičí kostýmy dostal John Chambers Oscara, poukazuje na nelidské jednání lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (151)

monolog 

všechny recenze uživatele

Je to zvláštní, ale paradoxně až tento třetí díl je mnohem více podobný původní předloze Pierra Boullea. Zajímavé, že? Téměř přesně to, co se děje v tomto snímku dělaly opice s Ulyxeem Merouxem, předobrazem Taylora. Jejich civilizace byla téměř stejná, jako ta naše, akorát protože to jsou opice, tak jen opakovaly a nevyvíjely se. Tuto dějovou linii však tvůrci v roce 1968 opustili. Film není až tak špatný, ale stejně jako každé pokračování ztrácí hodně tím, že není první (nad touhle větou jsem se ještě jednou zamyslel a musím uznat, že je geniální). Navíc je tu pár opravdu hloupých momentů, kdy bytostem s příruční taškou a oblečením, která vystoupí z neautomatické vesmírné lodi, dávají testy jako pro debily. Kdyby nebyly žádné předešlé díly, byl by tento film mnohem lépe přijímán, než teď, ale přeci jen to je velký sesuv kvality a to jak v obsahu, tak v obsazení. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Kolik ještě zbývá času? Někdo se už musí začít starat!!"                                                                                                   Opět dějový zvrat, který postrádá logiku - samice se nikdy nevzdá svého mláděte. Mnohem logičtější by bylo mládě matce přidat a tak ho zachránit. Ale kdepak, potřebujeme doják a pointu za každou cenu. Stále se mi ještě nedostalo vysvětlení, proč se lidé zázračně odnaučili mluvit? ()

Reklama

Helo 

všechny recenze uživatele

Jedno se Planetám opic nemůže upřít. A to, že konec filmu je vždy o třídu lepší, než jeho zbytek. Celkem příjemný film, který už ale nemá s původní planetou opic společného nic, jen dvě hlavní postavy. Trošku mě zarazilo, že to, co bylo v díle prvním hlavní pointou a vyznění filmu, zde tvůrci pohřbili(či na to zapomněli?) a od vyhlazení lidstsva sebou samým, přešli k opičímu převratu. Na druhou stranu potěšilo i něco, na co se nezapomnělo ani po 30-ti letech v Rise of the planet of the apes, aneb: "Nereptal. Jasně se vyslovil. Řekl jedinné slovo, které nesčlísněkrát předtím slyšel od lidí. Řekl...: ´Ne´ " " ()

HiddenDragon 

všechny recenze uživatele

Trojka "Opic" zmenila prostredi a podle me to byl dobry tah. Navrat nazpet do nasi soucasnosti nabizi nove moznosti a vetsinou toho dej vyuziva. Je to takovy obraceny prvni dil. Vratil se i Goldsmith a prave i diky hudbe me tenhle dil bavi. Co mi vadi ale nejvic, ze ackoliv film primo navazuje na predchozi dil, je tu spousta nesmyslu a "vycucanosti", ktere ukazuji, ze prvni dva dily tvorily jeste docela smysluplny celek, ovsem dale uz s tim tak uplne nepocitali. Treti dil sice tedy vyuziva zname postavy a jmena (i kdyz fyzicky je tu jen Cornelius a Zira), ale zbytek je strasne nelogicky vykonstruovan. Zaprve lod. Ta, v ktere priletel Taylor (Heston) v prvnim dile, se potopila v zatoce - nejak nedokazu uverit, ze by ji opice byly schopny najit a vytahnout, natoz zprovoznit (energie!). Opici dr. Milo chytre zemre velmi zahy - asi aby tento nonsense nebyl schopen vysvetlovat. Za druhe, v prvnich dvou dilech nebyl ani naznak, ze by tuto lod hledali. Zkaza na konci druheho dilu navic pusobi jako relativne rychly dej, takze jejich "exodus" byl jaksi dost zahadne "stastne" nacasovan... A za treti, vysvetleni vzestupu opic. Je fajn, ze se o to aspon snazili, jelikoz v prvnich dvou dilech o tom nebylo ani zminka, ale vysvetleni podane Corneliem prece jen dost zadrhava. Hlavne proto, ze nevysvetluje soubezny upadek lidi - ve smyslu degradace intelektu - a uplne pomiji atomovou valku a vedomosti, ktere meli opice v prvnim filmu z r. 68. Cili vzato kolem a kolem, film neni podle me spatny, ale z meho pohledu ho clovek nesmi brat jako klasicke pokracovani. Spis je soucasti jakesi nove trilogie, protoze pripravuje pudu pro dalsi dva dily. Pokud se tedy tato petka filmu veme stylem 2+1+2, kdy "Escape" je tim spojovnikem uprostred, da se to akceptovat. Jinak bych musel kvuli nelogicky podanym faktum dat o hvezdu min. (a to radsi nezminuju, proc do haje obsadili tu N. Trundy? hrala ve dvojce mrchu, ktera umrela; a tady je zas. Akorat me to utvrzuje, ze tento dil neni opravdovym pokracovanim ale takovym lacinym restartem) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Lepší pokračování původního filmu než Dobytí Planety opic, zejména tedy proto, že tohle má nějaký alespoň trochu originální nápad a (alespoň na první pohled) pouze netěží z něčeho, co se dříve povedlo někomu jinému. Je pravda, že se v Útěku z Planety opic jakoby spojují dva filmy - rozpustilá návštěva opo-nautů v našem světě a pozdější dramatický hon na ně, ale nezdálo se mi, že by si ty dva příběhy moc odporovaly. Spíše jeden plynule přešel v druhý. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (8)

  • Ve filmech Do nitra Planety opic (1970) a Útěk z Planety opic je shodně užíván jako zkázný rok 3955. V původní Planetě opic (1968) však v úvodní scéně, kdy je posádka po přistání ve vodě, odečítá Taylor z palubního počítače datum 25. listopad 3978. (Dinsberg)
  • V prvním díle kosmonauti přepočítávali čas, kolik let uběhlo při návratu na Zemi podle "Hassleinovy křivky". Ve třetím díle se sám Otto Hasslein objevuje a vysvětluje příčinu příletu tří opic do minulosti. (Lucina84)
  • Natáčalo sa od 30. novembra 1970 do 20. januára 1971, prevažne v Kalifornii. (m.a.t.o.)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Reklama

Reklama