Tajemná záře nad Pacifikem

• Česko Konečný odpočet (neoficiální název) (více)

Nacházíme se v současnosti, na palubě nejmocnější americké atomové letadlové lodi Nimitz, která je právě na cvičných manévrech v Tichém oceánu. Náhle na loď udeří nevídaně silná elektrická bouře, která tohoto ocelového giganta doslova pohltí a způsobí něco zcela nemožného: Nimitz je vržen zpět v čase do 6. prosince roku 1941. Do japonského úderu na Pearl Harbor zbývá již jen několik málo hodin. Jak se nepřátelská flotila blíží k Havaji, octnou se kapitán lodi (Kirk Douglas), expert Ministerstva obrany (Martin Sheen), svérázný letecký důstojník (James Farentino) a zoufalý senátor Rooseveltovy administrativy (Charles Durning) v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi dvěma zcela nemyslitelnými možnostmi. Dovolí Japoncům dokonat jejich vražednou invazi, nebo zahájí masivní protiútok, který navždy změní běh dějin? V tomto dechberoucím sci-fi akčním hitu, natočeném na palubě skutečné letadlové lodi Nimitz dále hrají, společně s její posádkou, také Katharine Ross a Ron O´Neal. (Magic Box)

Slartibarkfast

Průměrné americké scífko s cestováním v čase, kdy vlajková letadlová loď US Navy Mynitz! prosviští červotočivou bouřkou a vyflusne ji to někde u Perlové zátoky, čirou náhodou právě v ten příhodný moment, kdy můžou tito hrdí patrioti zvrátit kola dějin, ale nakonec se ukáže, že časový paradox je trochu proti a jen je tak laškovně celou dobu lechtal na koulích, tedy jako sorry. Nedomyšlené, asi jako Zabil jsem Einsteina, pánové, ale méně zábavné, neb to není komedie. Na druhou stranu, přeci jen to má alespoň něco do sebe a minimálně jako vzpomínka na vynikajícího Kirka Douglasů u diváka stále obstojí i z nostalgických důvodů. 50% ()

Madsbender

Skvele spracovaný zaujímavý námet podporený dobrým scenárom o nečakanom návrate americkej lietadlovej lode Nimitz do dňa ikonického útoku na Pearl Harbor. Na lodi sa nachádza aj jeden záhadný civilista, poslaný ako pozorovateľ ministerstvom obrany prostredníctvom jeho ešte záhadnejšieho zamestnávateľa. Cesta naprieč dejinami sa môže začať... Á propo, je veľmi zaujímvé vidieť tento film dnes, o 33 rokov neskôr, keď sú časové paradoxy vo filme obohatené o toto dlhé obdobie. K tomu skvelé výkony Kirka Douglasa (odporúčam pre neznalcov, ktorý chcú ďalší vojnový film s touto legendou, majstrovské dielo Stanleyho Kubricka Cesty slávy) a nemenej dobrého Martina Sheena. 75% ()

Lacike

Sci-fi s originalnou premisou a sviznym tempom, ale zaujimavy napad nie je prilis kvalitne rozvinuty. Nevadi mi, ze nakoniec nedôjde k ziadnej velkej zmene minulosti, ale stve ma, ze potencial k nejakemu filozofovaniu nad tym, ci sa maju o zmenu pokusit, tu nebol vôbec naplneny. Holt, co ine cakat od tupych zelenych mozgov. Hocijaka epizoda Star Treku ohladom cestovania v case je ovela lepsia. Citelne tu chybal stret dvoch postav z ktorych by jedna chcela minulost zmenit a druha by bola proti. Namiesto toho vsetci čumia jak vyorane myši a neustale menia svoje rozhodnutia. Aspon ze to ma fakt svizne tempo, takze film nenudi, tachnicka stranka je tiez stale kvalitna, takze je na co pozerat. Z hercov ma najviac potesil Sun-tek Oh, ktoreho poznam z viacerych epizod Mashu. Vysledkom je teda taka tupa sci-fi jednohubka. 5/10. ()

nascendi

Kedysi ma tento film zaujal bez toho, aby som sa ním nadchol. Poskytuje námet na premýšľanie aj na polemiky, v ktorých nikto nezvíťazí. Pre mňa bolo rozhodujúce, že to bol prvý film na túto tematiku. Dnes je už úplne iná úroveň poznania a film by sa u dnešného diváka vyšachoval v prvej štvrtine. Takže ďalší film ako spomienka, ktorú nie je potrebné reprízovať. ()

Matty

Středa ráno, spousta volného času a v televizi buď tohle anebo Ninočka. „Tož Ninočku už jsem viděl, prubnu Tajemnou záři“, říkám si, „má zajímavý název“. Prvních dvacet minut bych přirovnal ke zdlouhavé reklamě na americké námořnictvo. Záběry na “křivky“ přistávajících a startujících letounů, z nichž vystupují statní opálení běloši, podbarvené vzletnou hudbou u mě pomalu začínaly vyvolávat dávivý reflex, když do toho přišla bouře; blesk a plesk! Jsme v roce 1941 a film začíná být zajímavý. Bohužel trvá pouze necelou čtvrthodinu, než se kamera zase začne „opájet“ krásou tehdy supermoderních stíhaček. Do toho zmateně pobíhá několik slavných herců, kteří skutečně přesvědčivě (ne)hrají, že tady (tedy v tomto filmu) rozhodně být nechtějí. Zvláštní efekty při přesunech v čase připomínají slabší chvilku trikařů Arabely a celý film se jenom líně sune k trapné závěrečné pointě, která logiku veškerého časoprostorového dění pohřbívá pěkně tiše, zato hluboko pod drn. Jako názorný příklad toho, nakolik mě děj dokázal pohltit, bych pak mohl uvést, že jsem si všímal takových malicherností, jako měnícího se čísla na helikoptéře (dokonce jsem si je zapsal: 733 a 736). Jeden z dialogů z filmu se pak přímo nabízí, být použit ve spojitosti s jeho kvalitami: –Kapitáne, co to bylo? –Upřímně? Já nevím. 40% Zajímavé komentáře: Lima, solskjaer, neviâthiel ()

• Na počátku scénáře byla inspirace takzvaným Philadelským experimentem, kdy se údajně americkému námořnictvu podařilo přenést loď Philadelphia v čase a prostoru. (sator)
  • Není to poprvé, co byl ve filmu použit speciální efekt časové bouře, úplně totožný se již jednou objevil v televizním filmu The Lathe of Heaven (1980). (.stenley.)