Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V době normalizace se někteří filmaři odhodlali dokonce oslavit boj Bezpečnosti s ničemnými odpůrci kolektivizace, kteří dokonce chystají diverzantské akce... Na schémata dobrodružného příběhu, kde nechybí pronásledování ani přestřelky, jsou naroubovány až nesnesitelně ideologické vycpávky. V málo životné podobě byl tak oživen žánr příznačný hlavně pro 50. léta - tehdy se ostatně tento film také odehrává. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (37)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak dnes jsem viděl estébáckou kombojku. Celé to mělo tak trochu westernovský nádech i ten závěr, kdy dojde k pokrevnímu přátelství mezi esenbákem a zloduchem. Navíc vše natáčeno v atraktivním prostředí lomu Amerika... Akorát ta doba byla krapet pozdější a místo medvědobijkou se tam střílelo empéčkama a stenama... Na filmu mne zaujal mladičký Kanyza a také vcelku chytlavá ústřední melodie Jiřího Šusta. Optikou dneška, kdy se pomalu začíná oceňovat a přehodnocovat ,,třetí odboj'' film svým námětem působí dvojnásob idiotsky. Jsem si ale jist, že naivně musel působit na diváky už i v těch sedmdesátých letech. Je to škvár a jasnej odpad z ideologického hlediska, ale z toho filmového jsem to celkem se zaujetím. Taková prostě byla doba a takové filmy se v ní točily... Jako studijní materiál komunistické propagandy ideální. Dvě krabičky CAMELEK. * * ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tarantík marně kopírující Illíka svými záběry elektrického vedení je mnohem méně trapný nežli Hlušička předstírající tvrďáka. Kdyby Toman rovnou přiznal, že půjde o parodii Krále Šumavy, možná bych mu odpustila i to, že jsem se místy smála nahlas. Jen nerozumím jedné věci, proč se do tohoto nezdařilého filmu nechal zangažovat sympaťák Šmída. ()

Reklama

mh.mail 

všechny recenze uživatele

20% - Z jedné strany má film překvapivě docela dobrodružný a do určité míry i napínavý děj. Z druhé strany se jedná o neskutečnou komunistickou agitku a ideologie trčí ze všech koutů. A z třetí strany je to neuvěřitelně naivní a prostoduché. Hlavní postava estébáka, který se sice nedrží úplně striktně zákonů, ale řeší případy tak trochu „po svém“, se evidentně inspirovala v nějakém představiteli západní drsné školy detektivů. Naprosto nevěrohodné je „obrácení Ferdyše Pištory“ a ten jeho důvod! Ovšem závěrečná finta se vzkazem se mi líbila, ta je opravdu dobrá. Bohužel hned vzápětí následovala akce, kterou bychom uvěřili tak maximálně Limonádovému Joemu. ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

To, co tady píše uživatel Jakubisko - že se ve filmu objevuje spoustu klišé (cigarety, významné pohledy) - to je sice pravda, ale dá se to vzít jako stylizace. Koneckonců, americké noiry jsou také často přestylizované, a nikomu to nevadí. Téma je zajímavé, tempo dobře zvolené. Přece je tu ale slabina - a pro mě klíčová: chování skoro všech postav postrádá logiku. Je to tu asi jako kdyby detektiv honil zloděje, zahnal ho do slepé uličky, přišel k němu a řekl: "Prosím vás, nevíte kolik je hodin?", na což by mu lehce zaskočený zloděj opáčil: "Bohužel nemám hodinky." Načež by se rozešli jakoby nic, a cestou domů by si každý z nich ještě gratuloval, jak toho druhého zmátl. ()

fantoci 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je opravdu "slint". Když to takto nazvu. A snad bych mu ani nevyčítal, jak se naši stbáčtí hrdinové snaží vypořádat s prozápadními vyvrheli, ale to, že ten děj sám o sobě je slaboduchý. Nicméně si jistou divákovu pozornost udrží. místama je však trochu nepřehledný. A vůbec. Je to divný film. ()

Zajímavosti (4)

  • Natáčelo se v Berouně, v Benešově, ve Svatém Janu pod Skalou, v lomu Amerika, v Loděnicích, Praze, Hostimi, Praze - Žižkově, Praze - Hradčanech, Praze - Vokovicích a na nádraží v Řevnicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • V kině se jako první objevuje fotografie tří zastřelených funkcionářů KSČ ze školy v Babicích, jako třetí snímek strážmistra Honzátka zabitého skupinou bratří Mašínů. (Gray)
  • Na straně záškodníků je mnoho typů zbraní, např. i samopal vzor 23 (samopal po válce používaný SNB). (Winster)

Reklama

Reklama