MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

xaver odpad!

Další snímků zřejmě financovaných mafií. Jak jinak si vysvětlit toleranci a dokonce snad i velebení narkomanů? Bojuji proti současné konzumní společnosti tím, že se pořádně zfetuji. To je teda myšlenka. Autor už jaksi neříká to nejdůležitější. Jak tu konzumní společnost změním, když zničím sám sebe a to tím nejblbějším a neprimitivnějším způsobem. Drogami. A ještě nechám vydělat mafii majlant. Nezlobte se, to je odpad!!! ()

Chmur

Pro mě hodně osobní záležitost. Film jsem viděl poprvé před takřka dvaceti lety v jednom plzeňském klubu a i když promítání mělo otřesnou kvalitu, zaryl se mi Trainspotting pod kůži. Připadalo mi, že až na ty tvrdé drogy mám s hlavními hrdiny tolik společného. Touhu nežít jako moji rodiče, pohrdání společností a v srdci prázdnotu, kterou nešlo jen tak zaplnit. A spalující touhu, i když jsem nevěděl po čem vlastně toužím. Pro mě je Trainspotting melancholická vzpomínka na devadesátá léta, která mi někdy tak strašně moc chybí a nenaplněné sny. "Just a perfect day Problems all left alone Weekenders on our own It's such fun Just a perfect day You made me forget myself I thought I was someone else Someone good" ()

Sygi

At, or around this time, Spud, Sick Boy and I made a healthy, informed, democratic decision to get back on heroin as soon as possible. Skvěle se ve filmu prolínají vtipné a na druhou stranu zase skoro hororové scénky. Poprat se se závislostí na heroinu musí být opravdu "heroickým" činem. Film krásně vykresluje postupný úpadek už tak dost upadlé skupinky ze špatné čtvrti a jejich neschopnost odolat tomu největšímu pokušení, které na zároveň co nejvíce ničí. Tvrdý, ale pravdivý snímek. ()

Miller

Normálně by to bylo za 4, ale kvůli OST (hlavně jedna z mých nejoblíbenějších písní - Perfect Day, která mě překvapila, že byla dělaná zrovna pro tento film), hereckým výkonům a hlavně konci je to za pět. Určitě jsem to neviděl naposled. 95% ()

Loki_Six

„Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?“ ()

Zagros

Jeden z nejlepších filmů o závislosti na drogách, který byl natočen. Proč? Protože jen nepoučuje, nestraší a nechává hodnocení na divákovi. Navíc je perfektně natočen. Výborné obsazení a herecké výkony, scénář, kamera, výtečná hudba... vše nádherně souzní a formální stránce nelze nic vytknout. Příběh začíná jako velká jízda, postupně vše kvůli drogám upadá do sraček (někdy až doslova) a cesta zpátky nahoru do normální života je sakra složitá. Nejsilnější myšlenka filmu je objasnění důvodu, proč lidi berou drogy. Protože pak všechny jejich problémy zmizí a zůstane jen jeden... Kde seženu další dávku? A to život dokáže zjednodušit a pro některé je to bohužel vítané východisko. Bez dalšího rozepisování dávám maximální možné hodnocení a jdu si pustit soundtrack. ()

Hopper

Kultová záležitosť so skvelou hudbou, odpudivým príbehom na téma heroin a drogy, nezabudnuteľným psychom Carlyleom a 1x Ewan McGregor. Proste klasika, ktorú stojí za to vidieť, aj keď asi budete zhnusení. ()

Rssa

Kdo neviděl tento kultovní film, jako by nebyl.Všechny složky filmu pasují do sebe a vzájemně se doplňují. Přidejte k tomu pár skvělých herců ( Ewan McGregor, Robert Carlyle a další) a máte geniální film. Navíc, který film se může pochlubit dokonalým soundtrackem, jako má Trainspotting. Tento film rozhodně znamená přelom v skotském, potažmo evropském filmu, a navíc proslavil řadu nových herců a nakonec i samotného režiséra. ()

showxman

Pár kultovních scén, pár hlášek, které utkví a vynikající soundtrack. Rozhodně jeden z nejlepších filmů zabývající se drogovou tematikou. Mladí herci byli přesvědčivý, Boyle vše zvládl na jedničku. Špetka k dokonalosti však chyběla. ()

B4TM4N

Geniální komedie s úžasným Rentonem (Ewan McGregor), Spudem (Ewen Bremner) a naprosto bezchybným psychopatem Begbiem (Robert Carlyle). Tento film zcela netradičně překonává svou knižní předlohu, a pokud bude nakonec natočeno pokračování Porno (knížka je naprosto úžasná) ve srovnatelné filmové kvalitě, bude to teprve legendární počin. ()

wosho

Dokonalý film, já prostě nevidím na něm ani jedinou chybičku. Boyle asi musel upsat ďáblovi duši celého štábu. Dokonce jsem po vzhlédnutí tohoto díla, se rozhodl, jakou písničku si nechám pustit na svůj pohřebv"Perfect Day od Lou Reda". Jediný film o drogách, který je podle mě ukazuje v opravdovém světle. ()

Anaximandr

Ak nie najlepší tak určite najuletenejší film na tému drogy, s ktorým som mal čo do činenia. O kvalite soundtracku je zbytočné sa baviť, to je uplne jasné. ()

zbysik

Několik zajímavých hlášek, pár originálních scén, dobrý soundtrack mě v celkovém součtu nedokáží ovlivnit natolik, abych hodnotil lépe, protože právě toto je to jediné, co tento film dokáže nabídnout a to v konečném verdiktu staví můj filmový receptor pouze do intervalu nemastného neslaného. Největší problém jsem měl asi kolem žánrové nejednoznačnosti. Kam tento film zařadit? Oficiální žánrové zařazení do drama můžeme s klidem vyškrtnout. Jednalo se tedy snad o komedii nebo rovnou parodii na feťácký svět? Udělejte si obrázek sami. ()

Pretender

''Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?'' ()

I.AM.NOT

Kultovní kult jedné generace, jež se zajisté přenese i na další, se spoustou hlášek a výtečných momentů, příběhem, který ač není z nejsložitějších, má hlavu a patu a zejména výbornou hudbu s titulní melodiíí od ikony Iggyho Popa. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu