Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

tron

Pôvodne mal toto ultimátne spracovanie kultovej a skvelej knižky od Mary Shelley režírovať osobne Coppola (ako to urobil pri Draculovi s Garym Oldmanom), ale nakoniec sa uspokojil „len“ s produkciou a réžiou poveril divadelného shakespearovca Kennetha Branagha. Ten sa zároveň ujal titulnej úlohy šialeného vedca a ťažko povedať, či je diabolskejší ako herec, alebo ako satanský režisér, ktorý má v malíčku gigantickú vizuálnu stránku (od lodí uväznených v strašných snehových kryhách, cez nádherné európske obrovské domy a prírodné scenérie, až po realistické, obnoseným dojmom pôsobiace kostýmy). Strhujúci, hnusný, nežný i beštiálny a surový, taký je Frankenstein v jeho podmanivom režijnom vedení. Výnimočnému hereckému obsadeniu (napriek tomu, že všetci sú skvelí) dominuje v menšej úlohe Monty Python Cleese ako profesor Waldman. Krása a strach dýchajú snáď z každého záberu. ()

S.Quentin QUALE

Opravdu nejlepší verze Frankensteina. Stopáž je stlačená pod dvě hodiny, což je pro mě horní hranice, navíc tady hlavně ze začátku ubíhá děj jako voda. První půle je mnohem lepší než druhá, protože obsahuje hned několik mrazivě děsivých scén, které se mi vryly bezpečně do paměti. Ve druhé půli potom začínají děj ovlivňovat soucitné pocity s ubohým výsledkem díla (dítěte) Frankensteina, kdy jsem taky pomalu přestával být plně pozorný. Vše ale se posléze překlápí v touhu po pomstě a vrcholí dramatickým zakončením. Musím uznat, že i přes liché očekávání jsem se bavil dost slušně. K výkonu De Nira - výborný, ale stačilo vzít G.Derpardieu, ani by ho nemuseli tak moc maskovat! :D 85% ()

Boogeyman

Konečně adaptace Frankensteina která nepůsobí směšně (ať už úmyslně nebo ne) a navozuje opravdu tísnivou a šílenou atmosféru. Branagh svůj vůz kočíruje bez zaváhání, stejně tak si s jistotou střihl i titulní roli, Helena Bonham Carter je famózní, především ve své "druhé" poloze, kde zastíní i skvělého De Nira. ()

Anderton

To, čo sa páči v Európe, nemusí sa páčiť v Amerike a naopak. Niekedy sa stane, že film s etablovanými hviezdami Hollywoodu v USA prepadne a u nás sa naňho hrnieme. Branagh pojal látku dosť z ostra, ešte dnes si pamätám na jeho ťaživú atmosféru a niekoľko brutálnych scén. De Niro je na Frankeinsteinovo monštrum asi trochu veľká star, čo možno vadilo americkým divákom. Vážne poňatý gotický horor, so všetkým, čo k nemu patrí. Videl som pred 17 rokmi a mám ho celkom živo v pamäti. VIDENÉ ZNOVA 11/18: Frankenstein je presne ten prípad, kedy sa kúzlo po rokoch neopakuje. Niekoľko scén som mal desaťročia zafixované v pamäti ako niečo veľmi silné a nostalgické a opakované pozretie po rokoch tento dojem chtiac nechtiac ruinuje. Pričom samotný film za to nemôže, je to stále kvalitná filmárčina a platí presne to, čo som napísal pred rokmi. Len som ho už radšej nemal pozerať znova, zrazu je to pre mňa iný film. ()

monolog

Je zajímavé, že některá díla přitahují filmaře pořád a pořád. Není snad pětiletky, kdy by nevznikl film o Frankensteinovi. To je totéž, jako kdyby u nás někdo točil stále a stále dokola Pytlákovu schovanku (odkaz zde) nebo Roztomilého člověka (odkaz zde) . Prostě jednání k smíchu a po určité chvíli dotazu po pánově duševním zdraví. No, v Americe je tomu jinak. A obvykle to dopadá strašlivě. Ovšem v tomto případě se to vyplatilo. Výprava, herci, režie, scénář. Všechno je jedním slovem Superperfektkolosálněextragrandiózní ()

• Po zobrazení hrubého strihu trval Francis Ford Coppola na orezaní prvej polhodiny filmu. Keď režisér Kenneth Branagh odmietol, Coppola film verejne odsúdil. (misterz)

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)