Reklama

Reklama

Křižáci

  • Polsko Krzyżacy (více)
Polsko, 1960, 166 min

Režie:

Aleksander Ford

Předloha:

Henryk Sienkiewicz (kniha)

Hrají:

Urszula Modrzyńska, Grażyna Staniszewska, Andrzej Szalawski, Henryk Borowski, Aleksander Fogiel, Mieczysław Kalenik, Emil Karewicz, Tadeusz Kosudarski (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Děj filmu se odehrává v 15. stol. Zachycuje obranné bitvy Polských rytířů proti křižákům. Sledujeme vlastně boj dvou odlišných kultur: proti polské společnost, která přísně dodržuje rytířské zákony i humánní zásady křesťanství, stojí křižáci, kteří užívají kříže jen k maskování svých válečnických výbojů… Původní záměr, totiž šíření křesťanství mezi pohanskými slovanskými kmeny na východě Evropy, je v době děje slavného románu a filmu jen zástěrkou surové dobyvačné politiky řádu německých rytířů. Film vrcholí slavnou bitvou u Grünwaldu v roce 1410, kdy spojená slovanská vojska přivodila křižákům zdrcující porážku. Bitvy se zúčastnily vedle polských, ukrajinských a litevských vojsk i české bojové houfy vedené Janem Žižkou z Trocnova. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

lucascus 

všechny recenze uživatele

Scenáristicky poměrně nudný snímek, ale za podívanou rozhodně stojí závěrečné ztvárnění bitvy u Grunwaldu - která by byla i na dnešní poměry nadprůměrně zpracovaná. Škoda, že s postavami se divák nemůže ztotožnit, plynou si takovým svým životem, divákem nerušeným. Zato výborné jsou kostýmy, které zde dosahují podobné úrovně, jako ve Vávrově husitské trilogii. ()

Nuf 

všechny recenze uživatele

Velmi kvalitní a obsáhlý historický epos se vším všudy. Hlavně pokud si člověk uvědomí místo vzniku filmu a především jeho stáří, tak teprve náležitě ocení jeho výpravnost. Kvalitu má totiž pojištěnou tím, že čerpá ze slavné předlohy nositele Nobelovy ceny za literaturu Henryka Sienkiewicze, která má i dnes mnohé co nabídnout. Neopovážil bych se Křižáky srovnávat s Vávrovou trilogií, protože tohle je trochu jiná a minimálně o stupeň lepší třída. Musím si ovšem postěžovat na nehoráznou kvalitu DVD firmy Urania. Na obalu se nejdříve z úplně maximálního spoileru dozvíme co se komu stane a to rozhodně nepotěší. Po skončení filmu jsme zase vyjevení, protože on ten spoiler na obalu díky bohu není prakticky vůbec pravdivý. Z čehož mi vychází pouze to, že člověk co psal popis se neobtěžoval film ani vidět. (Tato část byla již ze zdejšího obsahu vystřižena.) No tím tato lapálie s Uranií ale nekončí. Tak otřesný ořez filmu jsem ještě nikdy nezažil a to jsem zažil hodně. Věřím, že mnoha lidem zkazí celý dojem z filmu, protože scény kdy hlavní postava minutu mluví "bez hlavy", rozhovor z očí do očí se odehrává z "nosu do nosu" a některé věci na plátně postřehneme třeba pouze podle stínu, který vrhá zástup jízdy na strniště mi opravdu na prožitku nepřidaly. Přes tyto a další úskalí ubohého DVD mě ale Křižáci skvěle převedli a já nemohu jinak než jim za to dát plných *****. ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Jako malý kluk jsem četl Sienkiewiczovu knížku Křižáci a dodnes je v mém srdci zapsána nesmazatelným písmem. Tento film je písmem trochu méně viditelným, ale přece jen velmi potěšil. Přes svou délku nenudil a na skoro tři hodinky mne vrátil do mého oblíbeného rytířského středověku. Velmi potěšitelné byly i bojové scény a středověké reálie vůbec. Poláci mají bohatou historii a na tyto velkofilmy jistě talent. Více o filmu je možno dozvědět se zde: http://filmpolski.pl/fp/index.php/122230 ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Chystal jsem se po padesáti letech znovu podívat na Fordovu/ Sienkiewiczovu ságu, a vybral jsem si k tomu podzimní mrholení a zpracovávání jablek na křížaly, šlupky do čaje a mošt... Přestože jsem si vybavoval některé, především lyrické motivy (jména Jurand ze Spychowa, Zbyszko z Bogdańca a Danuše si pamatuji od té doby), bojové scény, včetně bitvy u Grunwaldu jsem zasklil. A mohu se uhadovat proč... Tenhle film nám pouštěli v sedmé třídě ZDŠ, teď už by si so sotva který kantor lajznul. A zaujalo by to vůbec dnešní školáky? ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Standardní historický film své doby nese všechny znaky romantického uchopení historické látky. V českém prostředí by mu nejvíce odpovídal JAN ROHÁČ Z DUBÉ. Hodnotím-li film z tohoto hlediska, vyniknou více v tomto rámci historické znaky konfliktu přes více či méně prezentní uchopení postavy krále Vladislava I. -Jagiella. Bitva u Grunwaldu znamenala fakticky zastavení středověkého Drang nach Osten a v případě polského státu dočasný mocenský, územní, ale i hospodářský rozmach. Za připomenutí stojí i ve filmu zmíněná účast českých žoldnéřských bojovníků na polské straně. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (3)

  • Premiéra filmu byla v den 550. výročí bitvy u Grunwaldu. (Kulmon)
  • Rozpočet filmu byl 33 milionů polských zlotých. (Kulmon)
  • Kniha i film zmiňují v bitvě u Grunwaldu Janu Žižku. V bitvě u Grunwaldu roku 1410 jej historické anály zaznamenaly vůbec poprvé. (Kulmon)

Reklama

Reklama