Pérák a SS

• angličtina Springman and the SS (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný
Československo, 1946, 13 min

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Splasher

Pan Brdečka je podepsán pod pěknou řádkou komedií světového formátu. Tahle satira k nim ovšem nepatří. Chtělo to materiál vybrousit, jako tomu bylo později např. u Limonádového Joa. ()

Helmutek

Českej animák o jedinym českym superhrdinovi natočenej v těsně poválečný době, kdy ještě i Superman (1938) nebo Batman (1939) byli mladý a kdy X-Meni nebo Spider-Man ještě vůbec neexistovali. Už jenom ty jména Trnka a Brdečka slibujou, že to bude mít úroveň - a taky že jo, je to sranda a je tam spousta zajímavejch nápadů: esesáci v pokoji poschovávaný za obrazem, v kamnech apod. (skoro na způsob o dvacet let staršího Pythonovskýho hledání zdrhajícího Briana), Svatej Václav na koni nakopávající kolaboranta, zamilovaný esesáci na lavičce v parku, rádio v Hitlerově bustě, ptáček v želízkách a zatýkání hrnce a dalších podezřelejech podvratnejch elementů jako dědu uklouznuvšího na slupce od banánu, hvězdičky na tapetách u vlastnce vs. hákenkrojcíčky u kolabornata, nahánění esesáků SS vlajkou jako při býčích zápasech, a naposled a hlavně - Hitler je vůl. Škoda, že se Pérákův odkaz dneska nedojí víc (až na světlý výjimky v podobě amatérskejch filmů, Rozhlasovýho seriálu nebo už dávno rozebraný Stančíkovy knížky), protože potenciál to má podle mě obrovskej. ()

gjjm

Možná je to mírně zastaralé technicky, ale především je to nesmírně nápaditá a hodně vtipná animace o tom, jak nenápadný pražský kominík pozoruhodným způsobem trestá udavače a okupující esesáky. Plno vynikajících momentů, prolínání fotografie s kreslenou animací. Film kromě úžasné satiry o paranoidním udavači obsahuje i brilantní parodie na první filmy o superhrdinech. Spolu s dalšími Trnkovými a později Švankmajerovými (který má docela podobnou fantasii i smysl pro humor) díly je to jeden z několika málo českých animovaných filmů, které opravdu stojí za to vidět - zvlášť, když je to na Youtube a má to jen pár minut: http://www.youtube.com/watch?v=aX5RuYVQxho ()

neoBlast

Díky své krátkometrážní formě míří Pérák spíše do škatulky raritek. Ale každého správně smýšlejícího Čecha musí potěšit, že ti hnusní esesáci dostali takhle naprdel. A mohou za to opět zlaté české ručičky. 70 % ()

Compadre

Kdyby tohle viděl Hitler, tak se zcela jistě posere...výbornej vtipnej animák, kde prostě Adolf udává koho může..má na to dokonce speciálně upravenou účetní knihu (MÁ uDÁTI a uDAL) a bonzuje všechno co se mu nezdá...esesáci dokonce zatknou i hrnec nebo papouška..skvělý ()

Mackin

Mimořádně nápaditý animovaný snímek dvojice Trnka - Brdečka s neobyčejným hrdinou, který se postaví proti fašistům. ()

DeLaMorte

Náš nejslavnější a asi nejstarší hrdina Pérák si podává armádu SS a zadupáva je do země!Nechť si sou pražské střechy málo kluzké hrdino!!!! ()

brooklyn73

Ano,Ano, ANo. Pan Trnka,Pan Brdecka, velice dobra prace. Dovoluji si upozornit na scenu 2 SS prislusniku na lavicce v parku ,kteri se velice maji k sobe.Co vsak timto bylo mysleno doopravdy nevim, kazdopadne 5, neodiskutovatelnych hvezd. ()

Slimak

Parádní animák z okupované Prahy.Pérák je zlodějský fenomén a tohle jeden z mála filmových odkazů na něj.... ()

duddek

Tak Péráka (wiki) jsem objevil až díky Trnkovi. Je dobře, že jsme měli někoho takového. Co ale ti zamilovaní esesáci? Nerad bych v tom nacházel výklad, že ke "špatným lidem" patří i "špatná orientace"... nebo se tu snad Trnka/Brdečka homosexuálům nevysmívá? (Píseň Lili Marleen zachycena jen osm let poté, co k ní Norbert Schultze složil hudbu.) ()

wosho

Sotva fricek dostal nakládačku přes svou drzou a namyšlenou hubu, tak hned na to dostal od smějících se bestií pořádnou masáž naší nejsilnější zbraní-humorem. ()

POciSEM

Kapitáne Ameriko dej si facku.Pérákovi stačí jenom dvě pružiny z gauče mrouskajících teenagerů a hned jde pleskat nácky a bránit světovej mír.Trnka prostě uměl ()

Savel

Jeden z nejlepších animáčů, co znám, od jednoho z nejlepších animátorů, co kdy žili, o nejtajemnějším (super)hrdinovi nejen v Čechách. ()