Pérák a SS

• angličtina Springman and the SS (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný
Československo, 1946, 13 min

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Raphaell

Po vizuální stránce nic převratného nečekejte, i když pár animátorských nápadů potěší. Příběh je ale naprostá bomba, během těch několika málo minut jsem se několikrát od srdce zasmál (a to obvykle nemám ve zvyku ani u nejstřelenějších komedií). Je krásné vidět, že válka humor nezabila a Chaplin nebyl v té době jediný, kdo si z Hitlera dokázal udělat legraci. Trnka ho vykresluje jako paranoidního slídila, který vidí ve všem nepřítele. Proti němu stojí ale „superhrdina“ Pérák, strašný sympaťák, i když jeho kostým vypadá jako latexová souprava ze sado-maso salónu. Myslím, že hollywoodští scénáristé by takový skvělý námět dokázali přetavit v kasovní trhák. Jsem rád, že se to dozajista nestane, ale zároveň mě mrzí, že povědomí o tom, že máme vlastního komiksového hrdinu, tady moc není. ()

KateVonTee

Nejgeniálnější dílo českého animovaného filmu nejen obsahem ale hlavně formou!Doposud nepřekonánu ničím.Nelze srovnávat s tvorbou dnešní doby ale možná je to i tak lepší. ()

Madax

Tento kratičký, starý, animovaný snímek hravě strčí do kapsy drtivou většinu zápaďáckých snímků o maskovaných hrdinech. Hrdina s ponožkou přes tvář, skákající na pérech a statečně bojující proti německým agresorům si zaslouží divákovy sympatie podstatně více než celá banda X-menů. (Fanouškům X-menů se tímto omlouvám.) ()

CheeseFigure

Tak ako aj staré čiernobiele príbehy Mickey Mouse aj Pérák a SS oplýva neskutočným počtom zaujímavých a geniálnych nápadov. Či už ide o zatýkanie všetkého ,,proti-nacistického,, alebo zrod Péráka, ktorý patrí medzi najlepšie superhrdinské zrody. ()

evangelik

Snažil jsem se vcítit do té doby, těsně po konci války. Moc se mi to ale nepodařilo. Snímek je asi časově nepřenositelný. Udávání - v tom byli Češi vždycky hodně "dobří"... ()

Fixa

Nechci být cynik, chápu, že po válce lidi potřebovali nějakou vzpruhu a možná, že je i snímek rozesmál, ale mě jaksi moc ne. Mám rád krátký animovaný filmečky, ale tenhle byl dělaný asi na zakázku pro širokou veřejnost. Ať se na mně nikdo nezlobí, ale tahle satira byla tak pro tu paní, co povídala. Vzhledem ke stáří a době, nepůjdu pod průměr ()

agent_R.M.

Snímek své doby, od stylizace až po humor. Nicméně nejzábavnější jsou ony doslovné metafory- viz. až moc "zpívající" kanárek a asociace u symbolu viděných všude okolo v očích práskače.... ()