Epické drama zachycuje život francouzského císaře Napoleona Bonaparte, jeho vzestup k moci a vztah k životní lásce Josephine, a ukazuje jeho vizionářské vojenské a politické taktiky na pozadí nejdynamičtějších bitevních scén jaké kdy byly natočeny. (Falcon)

rashaverak

Mozna ze postihnout 40 let osobniho zivota Napoleona a zaroven Francouzske historie v 158 minutach nelze jinak nez zkratkovite a zmatene. Pokud ma byt tento film dukazem, pak plni svou roli perfektne. ()

petr.al

,,Mon Dieu," zvolali frantící a upřeli své pohledy vzhůru. ,,Že jsme si to zase nenatočili sami," lomili zoufale rukama. ,,Kdyby tu zkrácenou kino verzi viděl náš Bonaparte, ten by si z ní dozajista uhnal nějaký napoleonský komplex," lamentovali a vztekle kolem sebe metali koule na petangue. Takhle nějak si představuji reakce filmového publika ze země Galského kohouta a žabích stehýnek. Scottův válečný opus je necitlivě sestříhaný 158minutový biják, který svého ústředního hrdinu z Korsiky nenechá chvíli chroustat bagetu. V jeden moment dobývá toulonský přístav, vzápětí si hodí na pejska rychlovku s Joséphinou a šup už je v Egyptu, kde svými koulemi (dělostřeleckými) zarovnává špičky pyramid. Proč? Z jakého důvodu? Robespierre, jakobíni, girondisté, direktorium? Neřeš, dohledej si, bo není čas, jedeme dál. Veliký vojevůdce ani na okamžik neslevuje ze svého vojenského kvapíku a my máme jen velmi málo příležitostí načapat ho při nějaké politické či soukromé rozpravě, nemluvě o přípravě na nějakou věhlasnou bitvu. Na hereckém bitevním poli má převahu Vanessa Kirby. Charakterově charakterní chameleon Joaquin Phoenix si příliš nezaochotničí, je minimalisticky zádumčivý, ovšem vskutku profesionálně si zacpává uši, když mu u hlavy bouchají opět ty koule (dělostřelecké). Ať nejsem škarohlíd. Válečné polní hrátky jsou pro mé tikem postižené oko výtečné. No a ty kostýmy... prostě ,,magnifique beauté." Rád bych popřál všem milovníkům celovečerního i barevného filmu, aby měli možnost vidět 270minutový directorś cut, sice neucítí prdel, ale zato se dozví víc. ()

DexMASTER094

Přestože film trval dvě a půl hodiny, stopáž nestačí. Jako sestřih zajímavých okamžiků Napoleonova života to postačí, kdo ale hledá komplexní pohled na jeho život, včetně politiky a vztahů, nebude mu tento snímek stačit. Chápu však, že aby neměl film stopáž sedm hodin, nešlo činit jinak. Bitvy jsou epické, výprava úžasná, dialogy překvapivě trefné a vtipné. Kamera fantastická, nabízející jeden lepší výjev než druhý, doslova pastva pro oči. Jediná věc se mi však nelíbila, tedy hudba. Nevkusná, místy úplně absentující, a podle mě naprosto nesedící k tématu. Za mě rozhodně nejslabší část filmu. Jinak s čistým srdcem mohu dát 4*. ()

Lendak

Som si hovoril, že prečo mi celý film pôsobil nekompletne a zrazu som si vspomenul že toto není final cut. Zároveň to je ale jediný väčší problém ktorý s filmom mám. Inak to je technicky vyšperkované do najmenšieho detailu, herci podávajú výkony hodné ich portfólia a hudba to krásne dokresľuje. Jediný problém, okrem vyššie spomenutého, je že historická nepresnosť a totálne ignorovanie Španielska a Portugalska. Rovnako som aj čakal epickejšie bitky, váhal som medzi 3* a 4*, ale po finálnej Waterloo, ktorá mala aspoň nejaké emócie, som nakoniec dal 4. Inak celkom dosť nevyužitý potenciál, ktorý je pravdepodobne zapríčinený kravaťákmi, ktorí sa serú do toho čomu nerozumejú. ()

HNTR

Musím říct, že jsem plný rozporuplného hodnocení a to se mi u filmu ještě nestalo. Napoleon je geniální pohled na život jednoho z nejznámějších vojevůdců historie. Avšak jakmile dojde na některé okamžiky, film začne značně pokulhávat. Úvodní sekvence drží tempo a je škoda že po jejím ukončení, začne film závratně zpomalovat. To je mínus, které ale vyrovnávají zajímavé herecké výkony Vanessy Kirby a Joaquina Phoenixe. Vztah mezi Napoleonem a Jozefínou je poutavý. Jakmile však film začne skákat v čase a snaží se během průměrné stopáže obsáhnout Napoleonův nabitý život, začnete se ztrácet v ději a celé to začíná působit nekonzistentně a útržkovitě. Z pohledu kamery je vše líbivé, pro Francii po Velké revoluci mám slabost. Záběry jsou působivé a impozantní. Když dojde na bitvy, tak se jedná o akční krvavou řežbu. A i když se jedná o velké bitvy působí přehledně. Hudba v určitých momentech absolutně kazí atmosféru filmu, protože se do určitého momentu nehodí a často pak poselství vyzní úplně jinak než asi mělo. Podtrženo, sečteno se jedná o film, který si zaslouží prodlouženou režisérskou verzi, které se dočkáme na Apple TV+, aby příběh působil konzistentně, neútržkovitě a ve výsledku dal hlubší smysl tomu, co se odehrávalo na obrazovce. ()

skripalos

"Ahoj Ridley, hele prosimtě, byl jednou jeden Napoleon a ten byl v nějakejch bitvách, prej byl císař a nakonec umřel na raka ve vyhnanství. Jo a taky měl ženu - teda vlastně dvě. Můžeš o tom prosím natočit film?" - asi takhle podle mého vypadala dohoda na natočení tohoto směšného filmu. Scott je opravdu umělec, protože udělat na motiv historické postavy tak zajímavé, jako byl právě Napoleon, tak nudný, ošklivý, ubohý a uplakaný film je umění. Napoleon je DOSLOVA slátanina těch nejméně zajímavých okamžiků Bonapartova života bez špetky duše. Opravdu nerozumím tomu, jak někoho napadlo se místo detailního popisu Napoleonova vzestupu, dlouhé bitvy Tří císařů či Napoleonova politického počínání zaměřit především na jeho sexuální život a problémy v manželství. Chcete vidět epické bitvy? Dostanete čtyři kraťoučké a ubohé bitevní scény bez jakékoliv ukázky Napoleonovi pověstné strategické geniality! (scénu s bitvou u Slavkova beru za absolutní zločin) Chcete naopak vidět Napoleonovu cestu za úspěchem? Dostanete místo toho spousty a spousty nedůležitého tlachání s Josefínou o naprostých zbytečnostech! A to ani nemluvě o historických nepřesnostech a faktu, že každých cca 5-7 minut se děj posune klidně o roky dopředu. O Napoleonovi jsem se vlastně za celý film nic moc nedověděl a popravdě ani nevím, co tím celým chtěl Scott říci. Joaquin Phoenix má celou dobu jeden výraz a působí jako vedlejší postava ve vlastním filmu. Tenhle slizký nemluvný magor byl tím milovaným charismatickým generálem, po kterém šíleli jak vojáci a členové armády, tak i prostí občané? Vanessa Kirby výkonem neohromila, ale rozhodně nebyla tím nejhorším. Napoleon je zklamáním roku. Ukázkový příklad toho, jak nedělat historickou biografii. Verdikt: 3/10 ()

Matei

Bravurně zpracovaný historický film, kterému se povedlo ve dvou a půl hodinách ukázat vzestup a pád Napoleona. Oproti jiným filmům musím říct, že tady ten příběh krásně plyne a za celou dobu jsem neměl potřebu kontrolovat hodinky a doufat, kdy to konečně skončí. Vděčit za to může tomu, jak byl zkomponovaný. Ve filmu se objevily ty nejdůležitější a nejklíčovější bitvy, které po technické stránce byly skvěle zpracované a neměly chybu. Zároveň každá z bitev měla svoji autentičnost a ani jednou se nestalo, že by se podobala té předešlé. S bitvami se protíná druhá dějová linka a tím byl jeho nelehký milostný vztah s jeho první manželkou Josefínou. Všechno se tak neodehrávalo pouze kolem Napoleonských válkách, ale i se do filmu vneslo něco z jeho osobního života, což se mě bavilo. Jediné mínus, které bych našel by byl střih, jelikož z originální verze se film zkracoval na polovinu a je tak znát, že film je chvílemi dost uspěchaný a divák se může cítit občas trošku dezorientovaný. ()

ReactLotus

„I found the crown of France in the gutter, I picked it up with the tip of my sword and cleaned it, and placed it at the top of my own head.“  Nechcem písať spoilery, sám ich nemám rád. Myslím si, že do správnej recenzie nepatria. Ale sú to vôbec spoilery, ak sa jedná o príbeh, ktorý vychádza z histórie a každý ho, viac-menej, pozná? (Nejdem prezrádzať nič, čo nebolo ukázané v traileroch.) To nechám na vás, ako to vnímate… Napoleon Bonaparte – mali by ste ho všetci poznať, ale ak nie, mám pre vás zhrnutie (môžete to považovať za spoilery). Politik, vojvodca a cisár Francúzska. Jeho rozhodnutia mali obrovský vplyv nielen na francúzsku spoločnosť, ale prakticky aj na celú Európu. 1769 - narodil sa na Korzike 1779 - vstúpil do vojenskej školy, úspešne stúpal na vyššie pozície ako veliteľ delostrelectva 1789 - zúčastnil sa FR revolúcie 1799 - viedol výpravu do Egypta 1804 - korunovaný za cisára 1805 - bitka 3 cisárov, bitka pri Slavkove/Austerlitze (v BA podpísaná mierová zmluva) 1806 - bitka pri Jene => zánik Sv. rímskej ríše nemeckého národa => vzniká Rýnsky spolok 1812 - výprava do Ruska, bitka pri Borodine, Moskve a Berezine 1815 - Waterloo 1821 - umiera na ostrove Sv. Heleny Ak vám stále nedošlo, o čom sa dej točí (asi je s vami niečo zle), je to Napoleon. Cez jeho príbeh, život spoznávame ťažký život Francúzov, vojny, hladomory, chudobu, boj s nepriateľmi, nepokoje, revolúcia/ie. Dozvedáme sa o Napoleonovom vzťahu k vlasti, k bitkám a samozrejme, k žene - Jozefíne. "Krpec" (Napoleon v skutočnosti nebol krpec, bol vysoký 1,68m, čo bola v tej dobe pomerne bežná výška) bol zaujímavá historická postava, pri ktorej by ste asi nečakali, že na plátne uvidíte aj slabé stránky povahy (síce neviem zaručiť pravdivosť všetkých osobnejších scén, verím, že aspoň časť z nich nebola vymyslená pre potreby filmu). Vidíme ako sa z neistého a ustráchaného vojaka stáva vojvodca, z ktorého sa trasie celá Európa. Strach, priam úzkosť, strieda väčšia istota a sebavedomie až arogancia k hrozbe (tá vždy vedie k pádu) a kamenná tvár. Oboznamujeme sa aj s jeho vzťahom k matke (z filmu mám pocit, že trpel Oidipovským syndrómom, z čoho vychádzala aj jeho vzťah k manželke), k Jozefíne, pri ktorých (hlavne u Jozefíny) som bol veľmi prekvapený povahou ich vzťahu. Nesedí mi zobrazenie N ako slabocha, simpa, incela (je to vtipné, divné, celkovo zvláštne aký je ku Jozefíne (ngl, asi by som sa správal rovnako)). Zase, je to len film a nič z toho nemusí byť pravda, ale fakt to bolo divné. Podľa jeho listov Jozefíne sa vie, že ju veľmi miloval, ale žeby sa ňou nechal “podmaniť”,idk. Emócie, v podaní Joaquina Phoenixa (Napoleon) a Vanessy Kirby (Jozefína) sú dôvodom, prečo si aj vy, ako divák, vybudujete súcit, podporu, uznanie pre Napoleona, rovnako ako Francúzi za jeho časov. A to, že kvôli nemu zomreli milióny ľudí, trpeli celé národy, mu aj odpustíte. No nepodporovali by ste Hitlera na začiatku vlády, keď vyezral ako človek, ktorý konečne pozdvihne váš národ? Ako aj jedna z vedľajších postáv trefne poznamená, Napoleon je Caesar svojej doby. Ten tiež nebol skvelý človek, vo svojich rukách sústredil až príliš veľkú moc a ako každý tyran, konzul, každý s takou mocou je nebezpečný. Otázne je, či všetko dobré vyváži všetko zlé, protištátne, protiľudské… Menes, Alexander Veľký, Caesar, Napoleon, Hitler, Stalin, nebol každý z nich istým spôsobom dobrý/zlý? (Viem, kontroverzné tvrdenie.) Napoleona, tak ako aj ich, niektorí milovali, iní nenávideli. Mohol za rozkvet i úpadok FR. Vzťahmi, diplomaciou a politickými rečičkami sa stretávame s Bratmi, Rusmi, Nemcami,...  o panovníkoch, národoch, o spoločenskej situácií. Od absolutistickej monarchie cez krvavú republiku a cisárstvo, až k návratu k monarchii. Ešte k tým hereckým výkonom. Každý vojak, ale hlavne veliteľ, generál, aristokrat, diplomat,.....,panovník sa správa podľa svojho postavenia. Hlavne pri namyslených panovníkoch sa niekedy aj zasmejete. Keďže každý veľký panovník sa zapísal do histórie hlavne vojnami a rozširovaním územia, je jasné, že neodmysliteľnou súčasťou snímku sú bitky. Za mňa im mohlo byt venovaného viac času (pravdepodobne director’s cut ich obsahuje detailnejšie). Ale, na čom sa každý (až na historikov pravdepodobne) zhodne je, že sú krvavé, surové, brutálne a kurva veľkolepé. Pália delá, muškety, strieka/tečie krv, vojaci sa sypú na zem ako domino, na zablatenú zem, zasneženú, zamrznutú, upršanú, spálenú krajinu. Austerlitz (Slavkov), Borodino, Moskva, Waterloo. Ani za Boha by ste tam nechceli bojovať, víťaziť či prehrávať, mrznúť, krvácať a umierať. To musíte mať neskutočne zlé skúsenosti s poslednými panovníkmi, so susedmi a charizmatického, manipulatívneho, obľúbeného vojvodcu, aby ste spolu so státisícami Francúzov a spojencami boli ochotní umierať a dobýjať. A hlavne veriť, že on za to stojí. Pri bitkách som spomenul pár lokácií. Tak dobre padne oku ich mennosť. Lesy, púšte, lúky, mestá, prístavy, moria. Paríž, Cairo, Toulon, Moskva,...  Nádherné kulisy, na oko nerozoznateľné od pyramíd, Paríža. V každom filme milujem rozmanitosť prostredí, rozmanitosť farieb, nasvietenia (iritovali ma prechody medzi aktami, v ktorých zrazu celú sálu oslepilo prázdne agresívne biele plátno (kvôli ktorému je na začiatku aj upozornenie pre epileptikov)), kamery (milujem tie zábery pod vodou a celú bitku pri Slavkove, verím tomu, že fanúšikovia Gladiátora (2000) by sa potešili). Hodilo by sa viac záberov z výšky na bitky. Jedná sa o historický film, veľkofilm a teda sú tu nepresnosti, ale až na výnimky tu nie je nič, z čoho by ste si mali trhať vlasy (btw, vedeli ste, že Mariu Antoinettu pred popravou ostrihali?). Nechcem vyznieť ako rasista, bohužiaľ tak asi aj tak vyzniem, ale černosi nepatrili k nobilite v stredoveku. Boli sluhovia, prípadne našiel som zmienky o vojakoch v Napoleonovej armáde, takže nemôžete tvrdiť, že ich vnímam iba ako otrokov, ale vysoké postavenia/funkcie nezastávali. Tu to vyzerá akoby boli nasilu vybraní do obsadenia, aby sa nepovedalo, že Ridley Scott a ostatní tvorcovia sú rasisti. Sry, ale táto doba je trochu jebnutá. Kino dá iný zážitok, väčšie plátno, lepší zvuk, spoločenská akcia. Nehovorím, aby ste do neho išl (ale stojí to za to). Chcem len povedať, že pre toto vie byť dejepis zábavný a zaujímavý. Toto je kúzlo kinematografie, ktoré sa, žiaľ vytráca. Môžete zažiť príbeh historických osobností a nasledujúci deň z toho písať test, už budete chápať téme, vedieť si ju lepšie predstaviť a pochopiť ju, a dostanete dobrú známku… Parádny soundtrack, i keď sa držal na uzde a neboli tu silné momenty ako v Gladiátorovi.  AK milujete Ridleyho Scotta, Joaquina Phoenixa, ostatných hercov, veľkofilmy, bitky, Napoleona a tú dobu, prípadne vás niečím zaujali trailery, NAPOLEON je pre vás.  „Le courage n'a pas la force de continuer - il continue quand vous n'avez pas la force/Courage isn't having the strength to go on - it is going on when you don't have the strength.“  Na záver myšlienka na zamyslenie: zbytočne podliehame charizmatickým osobnostiam a nechávame sa ovládať psychopatom…” - KINOBOX Director's cut verzia bude majstrovské dielo. Can't change my mind. () (méně) (více)

CAR0DEJ

Najsss, hlavne prvá polovička bola pre mňa 🤌 ale celé je to dobré a nemal som pocit, že by to bolo zbytočne dlhé ako pri iných snímkach od top autorov v poslednej dobe. Za mňa môže byť. ()

stanlyOu

Ridley ma opäť sklamal. Okrem bojových scén zaostáva aj v rozprávačšstve aj set dizajne pri komorných pasážach. V kine ale celkom fajn zážitok. 5/10 ()

kokos.o

Film Napoleon nabízí fascinující pohled na život tohoto výjimečného historického charakteru. Jedním z výrazných prvků filmu je skvělé provedení kamery. Režisér se dokázal pohotově pohybovat mezi různými scénami, což diváky vtahuje do rozmanitých aspektů Napoleona Bonaparte. Krásné záběry dodávají filmu vizuální bohatství a pomáhají vytvořit autentický dojem doby. I přes precizní zpracování bitev, které jsou věrné historickým událostem, zůstává výrazným bodem kritiky skutečnost, že tyto scény jsou ve filmu zastoupeny pouze v malém zlomku. Přestože bitvy jsou impozantní a autentické, divák by ocenil, kdyby byly věnovány většímu prostoru, aby lépe reflektovaly důležité momenty v Napoleónově vojenské kariéře. Hlavním zaměřením filmu je však vztahová část života Napoleona, zejména jeho vztah s císařovnou Josephine. Tato část filmu přináší pohled na osobnostní rysy Napoleona, ale bohužel přenáší emoce postav tak, že divák nemusí úplně sdílet jejich citové prožitky. Zobrazení Napoleonových citů a vztahů tak ponechává prostor pro větší emocionální propojení mezi postavami a divákem. Celkově lze film Napoleon hodnotit pozitivně, a to zejména díky mé dlouhodobé sympatii k této historické postavě. Pro milovníky vojenské historie a fanoušky Napoleona Bonaparte poskytuje film fascinující pohled na jeho život, i když by mohl být více vyvážený ve zpracování vojenských a vztahových aspektů. Celkové hodnocení: 7/10  Art: 7/10    Akce: 7/10    Vtip: 6/10    Napětí: 5/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 8/10    2D    12/2023 ()

Adhol

Jelikož se klasická historická epika dnes už moc netočí, tak jsem si se Scottovým Napoleonem spojoval obrovská očekávání. V kině jsem na něm byl symbolicky 2. 12. 2023, tedy přesně 219 let po Napoleonově korunovaci císařem a 218 let po jeho největším vítězství v bitvě u Slavkova. Naladění tedy nemohlo být lepší... a dojmy z filmu mám spíš rozporuplné. Na jednu stranu úžasný Joaquin Phoenix a celkové audiovizuální zpracování včetně epických bitev, na druhou stranu nekoherentní děj, který působí jako velmi uspěchané útržky z Napoleonova života bez jakéhokoliv historického a politického kontextu. S tím se pojí i za mě ne moc zábavná ani zajímavá romance Napoleona a Josefíny, která pro mě spíše zabírala stopáž právě těm historicky a politicky zásadním momentům. Kinoverzi je pro mě tak hodně těžké hodnotit a těším se na tu režísérskou, která bude se stopáží přes 4 hodiny, doufejme, mnohem ucelenější zážitek. ()

SamGee

Nielen superhrdinské žánre bojujú o priazeň divákov v roku 2023, ale aj vysoko rozpočtové  historické počiny. V júly sa Nolanov Oppenheimer stal kasovým a kritickým trhákom, na jeseň Scorseseho epos Vrahovia mesačného kvetu zbierala pozitívne ohlasy napriek nízkemu zárobku a na začiatku zimy prišla Scottova najnovšia snímka Napoleon, ktorá rozdelila publikum na dva tábory.    Určite bude každému jasné, že celý film pojednáva o Napoleonovi Bonapartem, francúzskom stratégovi a kontroverznom velikánovi. Sledujeme jeho úspechy a pády v armáde, politike a v komplikovanom vzťahu  s Jozefínou (Vanessa Kirby).    Profesori, historici a profesionálni kritici skritizovali film kvôli historickým nepresnostiam. Tie  odpúšťam, nakoľko sa pozeráme na hraný film a nie dokument.  Čo však vyčítam je skracovanie dôležitých peripetií v Napoleonovom živote. Rozumiem zámeru režiséra, ale niekedy je dôležité vysvetliť  podstatné detaily, ktoré by dopomohli vytvoriť si ucelený obraz o Bonapartem a jeho životných okolnostiach. Keby film si dovolil mať ďalšiu hodinu, bližšie by sme spoznali politickú situáciu počas Francúzskej revolúcie a zistili by sme, ktorý ľudia, resp. ktoré udalosti, poznačili Napoleona výrazným spôsobom.    Filmári si musia dávať pozor, aby herec vyzeral podobne ako náprotivok a vedel znázorniť charakterové nuansy. Joaquin Phoenix a Vanessa Kirby to našťastie zvládajú ľavou zadnou. Phoenix vyniká stvárnení Bonapartovej výbušnosti a Vanessa Kirby skvelo stvárňuje dámu s temnými stránkami. Dokopy, sú tandemom vášnivej, ale komplikovanej lásky.    Hoci významné bitky sa objavujú za celý film len tri krát, oplatí sa ich pozerať. Od obliehania v  Toulone, cez víťazstvo u Slavkova až po osudný moment vo Waterloo,  všetky vynikajú v zobrazení vojenskej taktiky, nemilosrdnej brutality, úchvatných obrazoch kameramana  Dariuzsa Wolskiho a mužským chórom. Okrem krvavých bitiek ponúka Scott okuľahodiace kostýmy, realistické kulisy a dobovú výpravu.   Napoleon je subjektívny a skratkovitý, ale nie horibilný. Film o francúzskom dobyvateľovi sa darí držať diváka v pozornosti vďaka dvom hereckým výkonom, napínavým bojovým sekvenciám a kvalitnej výprave. Pre nadšencov Scottovej alebo Phoenixovej tvorby môže byť Napoleon skvelým výberom, pre historických akademikov sklamaním, ba až pohoršením.    Príbeh, expozícia: 6/10, Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby: 8/10, Bitky: 8/10, Hudba, kamera, kostýmy, kulisy, výprava: 8/10, Celkovo: 7,5/10. ()

david141474

Tak jako v IMAXu to nebylo špatný co si budem, navíc den po velkolepým koncertu Dymytry. No co víc chtít. Spojit do jednoho víkendu 2 věci, který zbožňujete se vyplácí! No, ale zpět k recenzi. Takže Joaquin Phoenix se tímto filmem vykoupil z příšernýho filmu On se bojí, kterej fakt za moc nestál. Naopak tohle stálo za dost. Joaquin předvedl perfektní výkon a já jen čuměl. Bitvy byly vypiplaný do sebemenšího detailu a to bylo skvělý. Soundtrack byl velice solidní a perfektně se do filmu hodil. Bitva u Slavkova tu byla, takže spokojenost. Bylo to o dost brutálnější než nějakej Žižka. Hodně krve, hodně uřízlých končetin. Nic pro slabé povahy. Vztah mezi Napoleonem a Josephine byl zajímavej a dobře se vyprávěl, ale něco přece jenom mi tam chybělo. Film byl skvělej, ale fakt mi tam něco chybělo. No a korunovace byla jen taková třešnička na dortu jménem Napoleon. 9/10 Bitvy velkolepý, vztahy zajímavý, ale něco mi tam přece jen chybělo. (Flora - 25.11.2023) ()

Kvidoland

Překvapuje mě, že ten film nezískal tolik chvály, kolik by si zasloužil. Protože za mě se blockbuster o francouzském veliteli a následném císaři všech Francouzů opravdu povedl a nemohl nám více nabídnout. Mohu hlavně vyzdvihnout výborně zpracované bitvy (ať už u Slavkova nebo u Waterloo), herecké výkony (hlavně Joaquina Phoenixa jako Napoleona, kterému ty despotické role i sedí, vždyť taky hrál císaře v Gladiátorovi), bouřlivou atmosféru přelomu 18. a 19. století v Evropě, a též soundtrack od legendárního Martina Phippse (který třeba skládal soundtrack i k Netflix sérii "The Crown" o historii britské královské rodiny). A co se týká příběhu samotného Napoleona, tak ten taky dopadl lépe, než bych čekal. Krásně se nám protínají nejen Napoleonovy bitevní úspěchy, ale i jeho neúspěchy z jeho osobního života (ať už je to Josefína nebo jeho komplikovaná osobní povaha). A že film není historicky přesný, jsem mohl tak nějak očekávat, vždyť se nekoukáme na dokument, ale na film inspirovaný událostmi z Bonaparteho života. Proto taky nechápu ty kritiky tvrdící, proč je film hned u nich špatný, pokud není přesně tak, jak se ve skutečnosti odehrál a podobná tvrzení. Pokud chcete natočit dobrý film opírající se o historickou skutečnost tak, aby film byl zápletkově zajímavý (či jinak zaujal diváka), nikdy tam nedáte celou skutečnost. Pro historické fanoušky, kteří by se rádi dozvěděli,, jak to na 100% bylo (i když i to se už asi nikdy nedozvíme, hlavně z té jeho soukromé části života), tak si doporučuju pustit nějaký dokument nebo aspoň díl "Slavných dnů"/"Životů Slavných" od Pavla Zuny, pokud nemáte třeba tolik času. Jinak film na mě velmi zapůsobil a budu mu držet palce, aby zabodoval na cenách akademie a aby si třeba pan Phoenix po Jokerovi odnesl další zlatou sošku domů. Hodnotím tedy 5/5 - Výborný kousek ()

slashgibson

Myslim , ze Napoleonov zivot nebol do hlbky zobrazeny. Boli tam spomenute bitky ale nejake to hlbsie poznanie jeho strategii a politiky okolo toho chyba. Skoda, ze cely film by sa dal zhrnut- zena, vojna. Bitky boli pekne znazornene, ale to je tak asi vsetko. Mozno by bolo dobre sa aj na konci zamysliet, ci Napoleon ako historicka postava bola celkovo pozitivna/negativna pre spolocnost. Mozno ho teraz vnimame ako genialneho generala, ktory si podmanil Europu. Aby sa neskor nestalo to , ze o istych negativnych vodcoch 20. storocia, sa neskor nakoniec hovorilo v dobrom. ()

endrix

Uznávám argument, že historicky film má být spíše zábavný, než přesný. Ale tady je z kariéry Napoleona vynecháno tolik, že to prostě za mě nelze odpustit. Hezky se na to kouká, bitvy jsou pěkné, herci hrají obstojně, ale z komplexně životopisného filmu o Napoleonovi prostě nesmí úplně zmizet Trafalgar a Lipsko (byť jen třeba zmínkou). Ridley Scott měl šanci odejít ve velkém, místo toho spáchal generický životopisný film, dokonce včetně úvodních vysvětlujících titulků a sčítání mrtvých pro ty, kdo by z děje nepochopili, že Napoleon není klaďas. ()

Super8martiN

Tady si prostě Ridley bohužel ukousl velké sousto. Do dvou hodin příběh, který by zasloužil 3 filmy, nenarvete a tady to jde znát. Spousta nedotažených linií, plytké vedlejší postavy a celkem neuspokojivý konec. Naštěstí se tohle mistr akce snaží úspěšně zamaskovat neuvěřitelnými bitvami, skvělým obsazením a přitažlivou romantickou linkou, takže se u filmu nejspíše nudit nebudete. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům