Nesmělý úředník spořitelny odchází na vojnu. Tam, coby maminčin mazánek, získá nelichotivou přezdívku švadlenka a zpočátku se přes veškerou snahu svých kolegů i nadřízeného kapitána Sychry chová opravdu spíš jako moula a ne chlap. Přesto se seznámí s atraktivní dívkou Julkou, která ho dotáhne nakonec i ke svým rodičům. Tam se ukáže, že Julka je svobodnou matkou a má malého chlapečka. Celá snaha její rodiny spočívá v tom, sehnat jí ženicha, aby vesnické drbny konečně daly pokoj. To je pro čestného Jiřího velké dilema... (oficiální text distributora)

Martin79

Pohodový film na nedělní odpoledne, který docela uběhne i díky výbornému Vladimíru Menšíkovi i samotnému Jaromíru Hanzlíkovi. Navíc Jorga Kotrbová, která dnes už bohužel prakticky nehraje. Václav Postránecký zde hraje hodně slizkého nápadníka Valeše. Dávám tři hvězdy s těžkým srdcem, protože snímek končí trochu nevesele. Jinak ale určitě za tři. ()

klúčik

Aj ja som bol dva roky na vojne. Ale takýto ideál, to je trocha moc. Z chlapca urobili chlapa. Aj z nás urobili chlapov, ale takých, že keď som sa pozrel na uniformu tak mi bolo ...!!! Teraz len spomínam na chalanov s ktoríme sme spolu prežívali tie dva roky??? Film je dosť ideologický , ale dá sa...60%. ()

elizabeth_ba

Děsně naivní film - s naivním scénářem a děsně naivním Jaromírem Hanzlíkem coby vojínem Švadlenkou. No prostě naivní pohled na vojnu z let sedmdesátých, naivní není jen Jorga Kotrbová jako dívka Julka (i když podle závěru možná je i ona) a její (s Dorkou z Tří oříšků pro Popelku) ženatý, traktorista Valeš (Václav Postránecký). A díky Bohu také fešný a sympatický Ivan Luťanský v jedné z vedlejších rolí. To on má "na svědomí" tu druhou hvězdičku, protože, jak správně píše Phobia, jinak je to maximálně na jednu, jelikož jsem volič pravicový... :-)) ()

topi

Tenhle film je taková naivní pohádka z vojenského prostředí. Nedá se brát nijak vážně, jako oddechovka působí skvěle. Humorný příběh o tom, jak se z nesmělého hocha stal pořádnej a zodpovědnej chlap. Mladý ucho Jaromír Hanzlík, přezdívaný Švadlenka je bezprostřední ňouma, avšak sympaťák, jeho otcovský velitel Pepa Somr zase správnej řízek, Jorga Kotrbová, toť šťabajzna a Laďa Menšík dodává potřebné koření. K tomu hudba Karla Svobody a já se pokaždé pobavím. ()

Zevon odpad!

Jenom kvůli Hanzlíkově roli dementního vojáčka tomu víc nedám, je to odporný škvár komunistické propagandy. Kdo byl za komančů na vojně a ztratil zbytečně dva roky (i kdybych komančům prominul subotniky, průvody, stb, senilitu vůdců národa a jejich přisluhovačů, vojenskou službu jim neprominu, ať se ty prasata škvaří v nejhlubším pekle :-)) z tohoto dílka zvrací od jeho uvedení v roce 75 nepřetržitě dodnes. ()

• Před odjezdem na vojnu balí „Švadlenka“ kufr, plný oblečení. Kufr je tak plný, že jej nejde zavřít. V následujícím záběru nese kufr její otec a je vidět víko kufru vpadlé dovnitř. Kufr je prázdný. Další chyba je v tom, že balit kufr plný civilního oblečení, je nesmysl, protože první, co se na vojně provádělo, bylo převlečení se do modrých tepláků, zabalení veškerého civilu do papírového pytle a odeslání domů. Na toto byli odvedenci upozornění předem, takže balení kufru na vojnu je nesmysl. Po odeslání civilu domů následovalo ostříhání a nafasování kompletní výstroje – ešusy, pracovní uniforma s obuví, maskáče s kanadami, vycházková uniforma s obuví a další a další propriety včetně spodního prádla. (pjotri)