Kladivo na čarodějnice

TV spot
Československo, 1969, 103 min

Do města Šumperka je povolán Inkvizitor, aby vyšetřil přestupek jedné žebračky. Zkonstruuje proces, jehož metody zaručují doznání všech obžalovaných. Proti spořádaným a ušlechtilým občanům se náhle vynoří moc, která pod rouškou očišťování kraje od čarodějnic sleduje pouze vlastní obohacení, a která neváhá pro tento cíl obětovat desítky životů nevinných lidí a zničit své odpůrce. (Bontonfilm)

hribisko

Musí být viděn. Jen odvahu, pevný cíl a žádné ohledy. Protože tohle není obyčejný film. Tohle už není obyčejný film. Tenhle je nahoře. ()

Jeand´Boa

Ponurá atmosfér, která je dokonale popisována v tomto mistrovském díle, se ve mně skloubila s osobní návštěvou Velkých Losin a přímým očním kontaktem se Smolnou knihou, kam se zapisovaly výslechy obětí všemocné inkvizice, a tím několikanásobně vzrostlo mé prožívání tohoto snímku ... Tento film je perfektním vylíčením doby zneužívání náboženských pouček lidmi bažícími po vlastním blahobytu; doby plné nejistoty, kdy vystoupení z řady a pokus o pohyb proti proudu mocných znamenal brzké odstranění takovéhoto opovážlivce; a také jasné vylíčení toho, že každý člověk, ať už je vnitřně sebesilnější, nedokáže věčně odolávat zdrcujícímu násilí fyzického i psychického tlaku - stačí jen v mučení pokračovat ... skoro až by se chtělo říci, že obsah a zpracování tohoto díla a období jeho vzniku nejsou pouhou náhodou... ()

patroklos

Jeden z nejlepsich filmu Otakara Vavry. Vykony hercu byly do takove miry presvedcive a film tim padem tak moc frustrujici, ze jsem ho videl dvakrat a radeji uz se na nej nikdy divat nebudu, chci mit klidne spani :-) ()

maZSlicko

Nezapomenutelne drama,ktere se mi vrylo do pameti a jenz tam hodne dlouho zustane..O tom jak lidska marnost nenadela nic proti moci cirkve..Super rezie,hudba i herecky vykony,skvela atmosfera... Po celou dobu sledovani sem sedel v kreci s nastrazenyma usima,aby mi neunikla ani hlaska,nasranej a netrpelivej jak to skonci a asi ten krutej inkvizitor zarve..Opravdu genialni dilo ()

Grimlok

Pamatuju, že na tehle film jsme šli se školou do kina. Když jsem doma zjistil, že to je film z roku 69, tak jsem si říkal, že to bude "Nějaká pos*aná černobílá sra*ka". No a jak jsem se seknul. Do kina jsem přišel s mp3 přehrávačem v kapse, připraven kdykoliv nahodit sluchátka a zmáčknout "play". Kladivo je důkaz, že starý česky filmy jsou mnohem lepší, než ty nejnovější megasrá*e z produkce TV Zh@vna. Jsem rád, že nejsme v době honu na čarodějnice (i když některý lidi, bych rád upálil i teď). Bez keců plnej počet. ()

ceBBek

Ač to nedělám rád, tak jsem se v hodnocení nechal ovlivnit knižní předlohou Kaplického. Zatímco v románu byly postavy barvitě vylíčeny, ve filmu to jsou bezjmenné postavy, které se často vyskytnou v jednom či dvou záběrech a není ani čas zapamatovat si jejich jména (když už tedy zazní). Celý děj se odehrává v takovém chaotickém tempu, klidně by se film mohl protáhnout o půl hodinu a vykreslit barvitěji pozadí celého inkvizičního procesu a charaktery postav. Každopádně film se mi líbil, takže čtyři hvězdičky (ač slabší) tomuto filmu právem náleží. ()

mi-ib

Na tomto filmu mě až tak neuchvátily mučící scény, i když si asi ani nedokážu představit, jak to muselo být hrozné a hlavně pro mučeného beznadějné a jediným východiskem bylo, se přiznat a tím se odsoudit ke smrti na hranici. Spíš mě dostalo jak je toto téma aktuální i v nedávné minulosti a možná i dnes. Ani se nedívím, že komunisti tento film zakázali, protože se v tomto filmu nejeden musel poznat. A kolik asi dnes mezi námi chodí takových inkvizitorů Bobligů, kteří naštěstí zatím nedostali tu moc a možnost nám ukázat co proto? ()

TOi

Geniálně natočené, posazené do naprosté deprese ze snad ještě depresivnější hudbou. Herecké výkony jsou vynikající a k tomu ještě výborná kamera. Příběh se od začátku do konce stupňuje a záběry přibývajících kůlů nebo pekelné vystupování Václav Lohniského tomu dodají ten správný říz. 95% ()

GIK

Ukázka filmového umění v ryzí podobě. Dokonalé skloubení všech součástí filmu - strhujících hereckých výkonů, hudby, kamery, výpravy. To vše vyúsťuje v mrazivou autenticitu tohoto díla. Já tenhle film budu stále brát spíše jako historický kvazidokument o čarodějnických procesech z konce 17. století, než jako podobenství komunistických monsterprocesů. ()

Fredericus

Vávrovi (a Krumbachové) se podařilo atmosféru zahustit opravdu výborně. Ale trochu mně vadí, že hlavní postavy jsou poněkud schematické; hlavně Lautner je hotové exemplum z martyrologia, ještě s tím beránčím hláskem před inkviziční komisí. --- K filmu také (jako obvykle v podobných případech) neodmyslitelně patří unáhlené divácké interpretace, v tomto případě zvláště pikantní umanutou ignorancí prosté skutečnosti, že proti sobě stojí dvě postavy rovnocenně patřící k církvi. Výstižněji Pohrobek a Radek99 a v poslední větě též Slarque. --- Ad Crocuta: fascinuje mě, jak často se po katolících vyžaduje, aby nebyli součástí své doby. --- (A mimochodem, proč mají někteří pořád potřebu ztotožnit se s některou z postav k plnému prožitku z filmu?) ()

Carthorias

Myslím že hnusnější postavu než Bobliga jsem ještě v žádném filmu neviděl, a to včetně sériových vrahů, mutantů, vetřelce a predátora. Ti všichni měli nějaký důvod pro to co dělali, Boblig je prostě jenom čurák. Šmeral si svoji roli vysloveně užívá, ať mi nikdo netvrdí, že to takhle může zahrát morálně čistý člověk, to by byl herecký výkon století. Je trochu paradoxní, že nejlepší film o komunismu, je ze středověku. Tohle bych pouštěl povinně ve školách, místo planého tlachání o tom, že padesátá léta byla špatná, áno. ()

Natha

Tento film je velmi dobry. Skvele stvarnenie toho, ako to kedysi fungovalo. Skonstruovane procesy ci bylinkarky ako "carodejnice". Bavilo ma to. :) TheMaker: Podla mojho nazoru je velmi hlupe hodnotit AKYKOLVEK film, ked z neho clovek videl 10 minut. ()

Stíba

Hnus vyzobrazený hnusnou syrovou nepřiklášlenou formou, tak to Vávra bez pochyb zamýšlel a také se mu to náramně povedlo. Ke Kladivu mám nicméně i tak výhrady. Místy, hlavně v první polovině se mi film zdál lehce nudný a konec zase příliš rychle uťatý. Atmosféra byla sice nadprůměrná nicméně i tak mám pocit, že jsem zažil emotivně i o dost silnější filmy. ()

Torgal

Pohlcujúci film. A to i napriek tomu, že sa skoro celý odohráva len v niekoľkých interiérových lokáciách. Tá atmosféra by sa dala krájať. Herecké výkony zväčša výborné (ale ani zďaleka to neplatí o všetkých zúčastnených), dej je jednoduchý, ale o to údernejší a záver ma tiež potešil a podčiarkol silné dojmy z filmu. Napriek tomu si ale nemyslím, že si film zaslúži byť medzi najlepšími snímkami histórie, genialitu som tu necítil. 8/10 ()

Haide

Zločiny katolické církve v "přímém" přenosu. Krutě realistické. Chápu, že možná trochu drsnější provedení, ale zavedla bych jako povinný vzdělávací film na každé církevní škole. Nicméně, hloubka tohoto filmu není v tom, jak popisuje neomezenou moc inkvizice, ale ve skutečnosti, že paralelu pro inkviziční procesy najdeme jak v době komunistického režimu (odkaz na politické procesy té doby je více než zřejmý), tak v současnosti. Kdo má moc a peníze, většinou se snaží získat ještě víc, nehledíce na to, jakou cestou to dokáže. ()

IXOXI

Náboženství, kterému se dostalo do rukou velké moci vždy páchalo velké zlo. Dvojnásob to platí o křesťanství. Na druhou stranu je třeba být ostražitý a ověřovat fakta. Ve filmu jsou náznaky i pro naprostého laika, že je zde něco v nepořádku. Zvláště po Husově trilogii tedy soudruhovi Vávrovi nemohu věřit, vše co divákovi předkládá. ()

XR

podľa môjho názoru postava stvárňujúca Boblinga mohla byť hrôzostrašnejšia, viacej krutý výzor a hlavne Ignác mohol vyzerať oveľa šerednejšie-škradšie. Ale inak tento film považujem za jednu z najlepší knižných adaptácií. Špeciálne oceňujem napríklad hudbu, ktorá výborne vystihuje atmosféru knihy, vid hudbu tu: http://www.youtube.com/watch?v=ZZvu3ZOCcGY ()

Biopler

Vávrov najlepší film, silný zážitok, ale za najlepší český film všetkých čias by som ho nepokladal. Je predvídateľný, to je asi jeho jediné mínus, avšak je veľmi autentický a skvele zahraný. Plné hodnotenie si zaslúži za výborné herecké výkony v čele so Šmeralom a Romančíkom a pôsobivé intermezzos s vyšinutým chlapíkom v kapucni (Lohniský). Ďalšími plusmi sú zničujúco nedýchateľná atmosféra a hudobná zložka. Tak to vyzerá keď "diabla" príde vyháňať ozajstný diabol. Film, ktorý sa pre svoju hnusotu natrvalo zapíše do pamäte každého diváka a málokto si ho pustí ešte niekedy v budúcnosti. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu