Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

kaylin

Je to melodramatické, chvílemi až moc, ale když máte k ruce takové herce, jaké měl James L. Brooks, tak se vám prostě povede zvládnout všechno. Jack Nicholson je prostě neskutečný a je jedno, kolik mu dále prostoru, on ho využije naplno. Ale není to jen o něm, je to i o ostatních hercích, kteří jsou skvělí. Díky nim je to snadno kousnutelné. ()

Matty

Tenhle film zbožňuji. Rodinné drama nenásilně prokládáné komedií a zakončené krutým zjištěním, jak mnoho je někdy třeba, aby lidé pochopili. Herecké výkony mě ani po několikerém zhlédnutí nepřestávají nudit. Jiskření mezi postavami nemá chybu. Velká škoda, že MacLaineová a Wingerová byly nominovány na Oscara ve stejné kategorii, cenu by si zasloužily obě. Za něžnost. Klidně si mumlejte něco o kýči, já si u Ceny rád ještě párkrát pobrečím. 95% Zajímavé komentáře: Oskar, Fanucci, jatamansi ()

kobejn

Myslel jsem, že uvidim nějakej slzopudnej kýč, kerej bude ždímat slzy, a vono ne. Je to nesmírně uvolněně a v pohodě natočený film, kterej je opravdu v tom nejlepšim smyslu rodinným dramatem. Film s lety absolutně nic neztratil a nezestárnul. Zaslouženě sklízel oskary, jen škoda, že ho nemohla dostat vedle širly i debra, páč byla fakt výborná. Skvělej film, kerej se povede jednou za život. Tady se to sešlo všechno v ideální konstelaci. ()

B!shop

Drobet zklamani. Na jednu stranu fajn, povedeny drama, ale na stranu druhou vicemene nic extra. Proste obycejnej pribeh o vztazich matky s dcerou, jejich kamaradech a milencich. Cely je to tak hodne civilni a film nikam nespecha. Rozhodne bych ho neoznacil za komedii. Film vicemene vytahujou nahoru jen herci, hlavni dvojka zenskejch, pricemz ale postava MacLaine je misty drobet divna svym chovanim. Ale samozejme i chlapci, co se okolo nich motaj, jsou fajn. DeVito, Daniels, Lithgow, ale hlavne tradicne sympatickej chlastajici Nicholson. Celkove tak proste jen dobre natoceny, zahrany i napsany drama, coz by ve vetsine pribadu stacilo k spokojenosti, ale ne u klasiky, ktera ma 86%, tady jsem fakt cekal jeste vic, proto jen slusny 4*. ()

genetique

Pekný film. A tým slovom nemyslím niečo podradnejšie len preto, že som nenapísal skvelý alebo úžasný. Je to krásne natočený film, úprimný, milý, príjemný, usmievavý, zábavný, nemenej však aj tragický. Jednoducho pekný životný príbeh, v ktorom je klišé neznámym pojmom, herecké výkony dosahujú vrcholnú úroveň a prirovnanie - v jednoduchosti je krása - je absolútne presné. 85%. ()

• Natáčení probíhalo od 14. března 1983 do července téhož roku v Houstonu, Kansasu, Texasu, Nebrasce a New Yorku (USA). (ČSFD)