Neo je, poté co se mu podařilo zastavit několik chobotniček pouze silou vůle, v hlubokém bezvědomí a odpočívá na lodi vedle dalšího záhadného pacienta, který jako jediný přežil nepovedený protiútok zionských lodí. Kapitán lodi muže podezírá ze zrady a nemůže se dočkat, až se probudí, aby ho mohl vyslechnout. Morpheus a Trinity si dělají starost o Nea. Jeho stav totiž mnohem více než bezvědomí připomíná stav člověka připojeného k Matrixu, přestože zjevně připojený není. Nedbají pochybovačných názorů kapitána a vydávají se do Matrixu, aby si nechali poradit od Vědmy, co se Neovi stalo. Ta jim prozradí, že chobotničky nevyřadil z boje náhodou. Jako vyvolený má obrovské schopnosti, které zatím dokáže plně ovládat, navíc není nijak omezen hranicemi mezi jednotlivými světy. Díky střetu s chobotničkami se nedopatřením dostal do pasti mezi skutečností a Matrixem. Posádka lodi mezitím objeví Niobe a její nepojízdnou loď, kterou uvede znovu do chodu. Velitel zionských obranných sil Lock o tom nemá žádné zprávy a považuje všechny tři lodě, které zůstali mimo Zion za ztracené... (TV Nova)

Stíba

Na pár momentů jako úsek před/na diskotéce trochu poklidnější první třetina se následně zvrtne v megalomanský souboj se sentinely v Sionu a vrcholí epickou bitvou Nea s agentem Smithem. Nejakčnější a nejmegalomantičtější díl trilogie a důležitý kousek do celé skládanky. ()

Hpatrik

Ještě víc rádoby duchaplných proslovů než v Reloaded (upřímně už mi to lezlo krkem), znovu samé naznačování ale žádně vysvětlování, a děj který nedává smysl a zůstává nepochopen. Akční scény jsou fajn, ale dnes už neohromí a souboj se Smithem nezáživný. A jak už napsal POMO, závěr má stejnou pseudo-hloubku, jakou měla celá sága. Nuže, bylo to nevyhnutelné! ()

Alexandre

Přestože mezi fanoušky této série nikdy patřit nebudu, poněvadž to není úplně můj šálek kávy, tak jí vzdávám hold za geniální myšlenku, a třetímu dílu se klaním za dechberoucí akci. Začátek je sice pozvolný, stejně jako ve druhém dílu, ale jakmile začne jít do tuhého, tak je slovo dokonalost slabé. Bitva o Sion i závěrečný boj jsou zkrátka luxusní. Když k tomu přidám úžasné herecké obsazení (především Reeves, Weaving), tak nemohu hodnotit jinak. ()

tranquill

Revoluce je završena! A já opět musel přehodnotit své předchozí hodnocení. Tahle strhující akční sci-fi mne dokázala navodit mrazení a minimálně poslední hodinová bitva mne chytila do svých chapadel jako sentinely. Ať už režie, scénář, vizuální efekty, herecké výkony, bombastické symfonie, vše je dokonalé... Souboj strojů a lidí již nikdy nemůže být větší a lepší, sorry Terminátore... "Mám Tvé slovo?...Kdo myslíš, že jsem...člověk? ()

chlebos

Trojka matrixe je pro mě pořád tak trochu záhadou. Na jedné straně propracovaný příběh, který je protkán spousty zajimavých myšlenek a na druhé straně přemrštěné akční scény, které jsem prostě nestíhal, no a potom je tu závěr který mě moc nenadchnul a trochu zklamal. Najednou mi přišlo, že Wachowští nevědí jak své dílo definitivně uzavřít. Prostě ve středu měl premieru Matrix3 a filmový svět stále stojí. PS: Byl jsem na té hrůze ještě jednou a dodatečně strhávám hodnocení. V Revolutions je spousta momentů, které jsou vychytané (rozhovor v metru, monolog francouze..), ale také spousta které dost nudí (snad všechny bitky). Vzkaz pro toho kdo nevidí tu špatnou filmařinu: otevři oči člověče žijeme v konzumním světě a žádné filmové pokračování není nic jiného než ždímání peněz z natěšených diváků. ()

Solly

Určitě lepší než dvojka, ale na genialitu prvního dílu trilogie samozřejmě nedisahuje. Dokonce mám místy pocit, že tu geniální myšlenku prvního dílu, která umožnila nadpřirozené kousky skupinky hrdinů proti celé armádě bez ztráty realičnosti, trochu popírá. Fuj to je ale hrozná věta, ale kdo dokáže pochpit celou trilogii a její zákoniti nebude mít s předchozí větou žádný problém. ()

Hever

Právě jsem viděl Revolutions - co napsat? Mám k tomu tolik co říct a přitom nic. Ignorant je ten kdo dá méně než 3 hvězdy, hlupák, kdo dá "odpad!". Ano díry tu byly a že jich nebylo málo. Největší klad série? Schopnost nechat diváka na pochybách, které ho nutí dotvářet děj a zapojit fantazii. Vždyť proč myslíte, že je kolem toho všeho tolik keců? Filozofický podtext? Určitě nebyl dokonale promyšlený, to ano, ale ruku na srdce - byl by to ten starý dobrý Matrix, jak ho známe? Klišé? Je jich tu tolik...škoda mluvit ("Polib mě..." nebo "On to dokázal...!"). Efekty? Ach jo...tak ať opakuju - nejlepší jaké jsem kdy viděl, třásly se mi kolena....ale vždyť víte...Jenom jedna věc mi vrtá hlavou...vlastně dvě. Zemřel Neo? (doufám, že jo) a proč jim tam ty stroje prostě nehodili nějakou atomovku (a neříkejte, že nic takového nemohli mít). ()

HawkeyP

V podstatě "umělecký film". Potíž jeho přijetí spočívá v tom, že stál 150 milionů, tudíž většina lidí očekávala spíše blockbuster s pořádnou dávkou akce a hollywoodsky jednoduchým a vševysvětlujícím koncem. Film například, na rozdíl od svých předchůdců, už neobsahuje téměř žádné kung-fu souboje, závěrečný střet Nea se Smithem je jednou z MÁLA výjimek. Další problém je v tom, že se „Matrix“ (1999) stal již krátce po svém uvedení do světových kin živoucí legendou. Následkem toho vznikl všeobecný dojem, že se jedná o lidově srozumitelný film určený širokým masám a od jeho pokračování se čekalo totéž. Jenže, první díl trilogie nikdy popcornovým filmem nebyl. I kdybychom to zjednodušili na prostý příběh o hackerovi, který pozná pravdu o světě, stále by se jednalo o snímek určený jen menšinové skupině diváků. Vždyť jen, kolik lidí z oněch širokých mas ví, kdo je to hacker a co dělá? A pokud si někdo myslel, že o tom má alespoň mlhavou představu (včetně autora tohoto komentáře), tak si po přečtení nedávného článku v Cinemě musel přiznat, že o tom věděl jedno velké NIC. Pokud k tomu přidáme filosofické a historické odkazy, kterých je „Matrix“ plný, bude to s obecnými vědomostmi a porozuměním filmu ještě horší. Když tedy diváci, většinou očekávajíce hlavně film se šťavnatými střílečkami, skvělými triky a kung-fu souboji viděli v kinech „Matrix Reloaded“ a „Matrix Revolutions“, museli být (až na ty triky) zcela předvídatelně zklamáni. Tvůrci v obou pokračovaních původní příběh (dle mého osobního názoru) obohatili a posunuli mnohem dál. Už při prvním shlédnutí „Matrixu“ v kině mi vadilo, že pravděpodobně neuvidíme Sión a že všechno stejně jednou skončí tak, že Neo někomu či něčemu nakope prdel. Způsob, jakým se příběh v „Reloaded“ zkomplikoval a následně byl v „Revolutions“ ukončen mi proto udělal velkou radost. Čímž ovšem neříkám, že obě pokračování jsou dokonalá. Dialogy a věty typu „Nemohlo to proběhnout jinak.“ Proč? Jsme stále naživu“ nebo „Trvalo mi deset minut, než jsem si zavázala jednu botu“ by tam rozhodně být nemusely, stejně jako patos, který se někdy pohybuje na hranici únosnosti. ()

MilesTeg

Třetí pokračování Matrixu je v podstatě druhou polovinou druhého dílu Reloaded. Navazuje přesně tam, kde dvojka končí - Neo je v kómatu, Bane napadený Smithem se pomalu probouzí, armáda strojů se provrtává čím dál blíž k městu Siónu a jeho obránci shromažďují síly na poslední boj. Už nemají žádné lodě, které by byly schopny vyvolat elektromagnetický puls, jedinou pořádnou zbraň proti strojům, a tak přicházejí na řadu klasické palné zbraně, přenosné rakety a pěchota, ovšem řádně vybavená a předimenzovaná, aby se mohla chobotničkám postavit. Agent Smith začíná být stále silnější, znovuzrozená Vědma záhadnější, Neo zmatenější, mocnější a zároveň zranitelnější, a do konce všeho zbývá nějakých dvacet hodin. Kdo zvítězí - Stroje nebo lidé? Vědma říká: „Všechno, co má začátek, má svůj konec“. Ale kde něco končí, něco jiného začíná. Matrix Reloaded ukázal, jaké poslání má mít Vyvolený Neo podle Architekta. Matrix Revolutions ukáže, že osud Nea je v jeho rukou. Oproti slabšímu Matrixu Reloaded se závěr trilogie podstatně zlepšil. Výrazně ubylo proslovů, částečně také proto, že role Morfea, přínosná v jedničce a otravná ve dvojce, je zde minimální a omezuje se na jednoduché věty a jednotlivá slova. Podivné prostředí Siónu, které se mně osobně líbilo, ale nehodilo se do světa Matrixu, se změnilo - opustili jsme Chrám a pohybujeme se pouze ve společnosti potrubí, obslužných šachet, munice a monstrózních osobních zbraní, vše barevně laděné od kovově lesklé po kovově černou. Role Merovingiana, Persefony a jejich poskoků se omezila na jednu scénu na začátku a naopak si výrazně polepšila postava Agenta Smithe, který je nyní na stejné úrovni jako Neo, což jedinou větou vysvětlí Vědma při posledním setkání s Neem a konečně ukáže pravou podstatu Smithe. Filmu tak vévodí dvě akční scény - vyrovnaný souboj Nea se Smithem v supermanském duchu, kde si specialisté vyhráli s létáním, deštěm, světly, rázovými vlnami, bouřkou a demolicemi pomocí těl a reálná bitva obránců Siónu (raketometčíků a obrněné pěchoty) s chobotničkami a vrtáky. Zde se zaskví v malé roli velitel pěchoty, zahraný podobným typem jako byl v Epizodě II. Jango Fett Temuery Morrisona. /--------/ Bohužel i zde se najdou chyby. Zbytečně nafouknutá poslední scéna Nea a Trinity prostě musela přijít, stejně tak vytvoření hrdiny Siónu z trapného puberťáka. Neskutečnou tupost předvedl Neo v souboji s Banem - Smithem. Stačilo slyšet jedinou větu, kterou Bane vyslovil s dikcí Smithe, a každý člověk s aspoň jedním uchem by pochopil, s kým má ve skutečnosti tu čest. A kdyby člověk nerozeznal dikci od fikce či průser od průvanu, stačilo by mu bohatě Baneovo oslovení Nea; „pane Andersone“ Neovi nikdo jiný než Smith neříká. I když se mi líbila bitva v Siónu, stádní taktika chobotniček proti pěchotě byla tak pitomá, že kdyby ji trochu změnily, smetly by celou armádu během několika vteřin. /---------/ Závěrečné rozuzlení je monumentální, mystické a přitom naprosto pragmatické. Neova životní úloha Mesiáše končí tak, jak končí každý správný Mesiáš. A jestli nějaké pako dostane nápad udělat pokračování Matrixu proto, že to vynese další peníze (což je jediný důvod, proč se pokračování filmů dělají), tak může zapomenout, že bych mu na to přispěl jediným centem. () (méně) (více)

Gardenboy

Tento diel mi prišiel ako najslabší z celej trilógie, ale to stále stačilo na dobré 3*. Trojka bola temnejšia, málo scén sa odohrávalo v samotnom matrixe, no za to záverečné súboje boli perfektné ... celkovo však nemôžem skrývať svoje sklamanie. bohužial ()

Dovlatovka

3,5 *. Lepší než Reloaded, ale zase ne tak dobrý jako Matrix. Bitva se stroji byla fantastická, ale třeba konečný střetnutí Neo versus Smith mě docela nudilo:-( ()

Eru

Tento film by se dal přejmenovat na Matrix Reloaded 2.polovina. Ti kteří neviděli dvojku, ať to rozhodně nezkoušejí ani pouštět, nebo je to od Matrixu navždycky odradí. A to přece nechceme :-) Film se nese v přípravách na 2 rozhodující bitvy: Sión x stroje a Neo x Smith. Ale i mimo ně má děj spád a dobré vizuální efekty, ale tak nějak se ztratilo kouzlo předchozích dílů a zůstal „jen“ mimořádně dobrý akční film, bohužel jen s Matrixem v názvu. Samotné bitvy jsou pastvou pro oči, na vyšší smysl protentokrát zapomeňte a uvědomte si lidskou nedokonalost v důstojném zakončení trilogie. ()

samoto

U této trilogie nepochopíte jeden díl bez druhého dílu, takže zhlédnout všecki pěkně po pořádku od jedničky až po trojku. Avšak tento poslední se mi zdal příliš zdlouhavý. Když to sečtu a podtrhnu celkové hodnocení všech dílu je 3,666...* což se zaokrouhluje nahoru takže 4*. ()

Sosak

...a myšlenka Matrixu šla do hajzlu úplně. První díl byl skvělý, originální s nápadem, dvojka se vydala směrem popkornu a triček s Keanu Reevesem a trojka smšrem k prdeli. Nehorázná nuda rozhodně neptří ke způsobu jak uzavřít filmově revoluční trilogii. ()

Respex

Tento film byl kritikou opravdu odsouzen poněkud neprávem a hodně mu to uškodilo. Je to dobrý film, který mohl být lepší. Za mě 3,5* ()

Mitopus

Matrix Reloaded nabídl alespoň pořádnou akční a módní podívanou, Revolutions už jen patetičnost, patriotičnost a další laciné mainstreamové fígle jak přitáhnout do kina co nejvíc lidí. "Kněz" Morpheus a prázdné žvásty následovaný megapárty v jeskyni, hošík převážeč krámů, jehož vzorem je neohrožený voják bojující za Ameriku, pardon Izrael, pardon Sion, k tomu všemu se Neovi a Trinity nějakým záhadným způsobem vrátily do páteří matrixové plug-iny aby to bylo fakt dráááma když se budou milovat... Nuda, trapnost, v podstatě mohli vzít film Trója, nabarvit ho na zeleno, přidat trochu železa a rozdíl nepoznáte. Ale je to Matrix a nějak už to skončit muselo, tak teda dvě hvězdy. ()

fandalehy

Popravdě řečeno čekal jsem důstojnější uzavření trilogie. Ne, že by mne nebavilo dění v Sionu, doslova mne nudilo a finální scéna kdy na Zem spadne těleso o velikosti Měsíce mně znechutila ještě více. ()

ecis

Po 6 rokoch od vydania a 10 rokoch od prveho dielu som si pozrel zaver a vyriesenie jedneho obrovskeho cyberpunkoveho hlavolamu menom Matrix. Pamatam si este ako som v 1999 sedel nalepeny pred obrazovkou a hltal Neove suboje so Smithom. Pri poslednej casti uz som mal triezvu hlavu a jedine, co ma dokazalo zaujat, boli skutocne neskutocne vizualne orgie v druhej polovici filmu ("machines' war; "neo vs. smith in the sky") volajuce po HD zhliadnuti. Obsahovo je Revolutions totalne prazdny, ktory nema okrem klisoidnych bludov co povedat. Matrix sa stal kultom; jeho pokracovania su uz len blockbusterove nutne zla. ()

Wachowští se vrací k Matrixu?

Wachowští se vrací k Matrixu?

04.03.2014

Studio 20th Century Fox se brzy vrhne do natáčení třech pokračování Avatara a u Disneyho chystají první ze tří nových epizod Star Wars. Velké sci-fi filmy jsou zkrátka v kurzu a pozadu nechtějí… (více)