Reklama

Reklama

Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (3)

Trailer 4

Recenze (2 247)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Vzpomínám si, že při premiéře Matrixu přišel kamarád s očima navrch hlavy a prohlásil, že viděl nejlepší film svého života. Koncem 90. let přinesl Matrix oživení na půdu skomírajícího žánru sci-fi, ani ne tak po obsahové stránce, jako spíš vizuálně, střihem a celkově stylem, který vyhovoval mladé generaci ovlivněné fenoménem počítačů a počítačových her. Vnesl do žánru dynamiku, akci a prvky kyberpunku, který v té době už dávno kraloval v literární oblasti sci-fi. Neoznačil bych Matrix za kyberpunkový film, na to mu schází propracovanost a myšlenková hloubka, kterou nahrazuje efektními střílečkami a zápasy v duchu východních bojových umění, stejně jako bombastickými triky. Souhlasil bych ale s komentářem Radka99, že to je film přelomový a stylotvorný, který hodně ovlivnil žánr, přinesl mu spoustu nových fanoušků a přiměl řadu následovatelů k napodobování. Další dvě pokračování bohužel nepotvrdily tvůrčí ambice, měly odfláklý scénář, mizerné dialogy a poškodily slibně zkonstruovaný alternativní svět. Matrix pro mě znamená film, který mě na první dojem vizuálně ohromil, ale už tehdy mi vadily plytké prvky laciných akčních filmů a jeho obraz s léty vybledl, nicméně čtvrtou slabší hvězdičku mu přece jen nechám. Musím ale říct, že by mi vyhovovalo, kdyby Wachowští šli méně snadnou cestou a natočili film založený na ryze kyberpunkovém a biologicko-technologickém stylu kombinujícím pohled H. R. Gigera a Williama Gibsona. Pár takových scén se sice ve filmu najde, viz Neovo procitnutí v elektrárenské buňce, ale je jich bohužel málo v porovnání s videoherními střílečkami. Celkový dojem: 70 %. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Prvýkrát som to videl na sci-fi cone v sále plnej žánrových fanúšikov, z ktorých žiadny netušil, čo bude nasledovať. Na tú atmosféru plnú spontánnych potleskov (hlavne po prestrelke v mramorovej hale), totálneho davového uchvátenia a následnej celonočnej diskusie o tom, či to náhodou nebol najlepší film všetkých čias, nikdy nezabudnem. U mňa bez debaty najlepšie sci-fi a najlepší akčný film vôbec. ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Podle mého názoru tenhle film cosi započal... Jeho působivé vizuální ztvárnění a stylistickou vybroušenost dodnes kopírují mnohé akční snímky, přičemž (bohužel) jen málokdo si dá práci s vymýšlením propracované zápletky, která by měla i poměrně solidním filozofické podhoubí (nemyslím to podhoubí, které kolem filmu vytvořilo hejno zuřivých interpretátorů každé maličkosti). Matrix zafungoval jako akční film (souboje jsou jednoduše lahůdka!), jako sci-fi i jako film s hlubší myšlenkou. Rozhodně to není cyberpunk, jak mnozí nepoučení tvrdí a rozhodně to není nic originálního – většinu "zdrojových" souborů Matrixu našinec běžně nezná, byť stačí probrouzdat příslušné sekce japonské kinematografie. Matrix je jedním z prvních poslů "nového hi-tech" filmu se vším všudy, poslem nového futuristického pojetí akčního elementu v příběhu. A zároveň nebudu daleko od pravdy když řeknu, že přízvisko kultovní už mu také nikdo neodpáře – stejně jako ho těžko kdo vypudí z rodinky klasických sci-fi filmů. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Nepoviem vám, ako to skončí. Poviem vám, ako to začne.“ Monumentálne sci-fi, ktoré si napriek čudným pokračovaniam (pardon, príbehom, vedúcim k zakončeniu kompaktnej trilógie) plným právom zaslúži označenie KULT. Diváci zo snímky urobili komerčný trhák, Akadémia jej dala štyroch („technických“) Oscarov, ľudia sa začali obliekať do čiernych kožených plášťov a skákať doma v obývačke po stenách a iní režiséri vykradli tajomných bratov Wachowskích (ktorí pre zmenu kompletne vykradli Johna Woo a BLADEA/1998) v každom druhom akčnom filme, takže odrazu sa žiadny každý durhý akčný film nezaobišiel bez spomalenej guľky ( „bullet time“). Bombastická audiovizuálna stránka, vynikajúce herecké obsadenie (Reeves, Fishburne, Pantoliano, Weaving, Fosterová) a jedinečne originálne nápady lepia dohromady rozhodne jeden z najlepších sci-fi veľkofilmov nielen 90. rokov dvadsiateho storočia (a to si o "zvyšku trilógie" myslím svoje). Kino Považan NMnV 1999 ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%] ()

Galerie (133)

Zajímavosti (261)

  • Typický oblek, který nosí Neo (Keanu Reeves), se v aukci vydražil za 66 000 euro. (Jimmy15)
  • Písnička „I'm Beginning to See the Light“ se objevuje jak v prvním Matrixu, tak v Matrix Revolutions (2003). (Duoscop)
  • Počiatočná akčná scéna si vyžiadala 6 mesiacov tréningu a 4 dni na natočenie. (Paldiny)

Související novinky

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)

Reklama

Reklama