Reklama

Reklama

Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (3)

Trailer 4

Recenze (2 245)

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Zhruba asi 90% filmů je škvár. Zbylých 10% lze vzestupně rozdělit na filmy nadprůměrné, oscarové, kultovní a generační. Pointa je, že filmy nadprůměrné a oscarové se dají naplánovat, dají se zajistit chytrým scénářem, protlačit produkčně, uchystat podle osvědčených postupů. Ale neexistuje návod na film kultovní a generační, tyto filmy vznikají spontánně a zcela bez ohlášení, a proto sídlí na absolutním kinematografickém vršku. Otřepaná fanouškovská fráze „I love that movie.“ v jejich případě přechází do mnohem horlivějšího „I live that movie!“ Podobně jako Utrpení mladého Werthera jsou s to zachvátit svět do všech detailů, změnit šatník mladých následovníků, ba i spustit vlnu sebevražd. Patří mezi ně i Matrix, generační film všech hackerů, počítačových hráčů, cyberpunkerů, neuromantiků a postmodernistů narozených na konci 20. století. Jakkoliv jsem osoba relativně mladá (1984), jsem přesvědčen o tom, že během mého života nebude natočen lepší snímek, než je Matrix. Dodnes si pamatuji jeho jitřící sílu - byl jsem tehdy patnáctiletý výrostek, věcný a prozaický, racionálně zaměřený, žádný snílek a romantik. A najednou - jakýsi vnitřní zmatek, mlátilo to se mnou doslova od zdi ke zdi. ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%] ()

Reklama

Faidra 

všechny recenze uživatele

Po prvním zhlédnutí jsem z toho byla v pozitivním slova smyslu solidně vedle. Při dalším už méně, na čemž se dost podepsaly i některé herecké výkony. Ovšem nad nápadem a technickou stránkou věci může člověk stále spokojeně pomlaskávat, vynikající Hugo "Smith, agent Smith" Weaving přiměje zapomenout na chvilkovou topornost některých svých kolegů (i když tomu chudákovi přes všechny jeho pozoruhodné snímky už asi nic Smithe neodpáře), paralely s nejrůznějšími filosofickými směry nejsou bezděčně směšné a jako celek to obstojně zapadá do sebe. Jen je nezbytné zapomenout na to, že kult zrodil ságu, jejíž další dvě části jsou povětšinou už jen neuvěřitelně trapnou nechtěnou sebeparodií. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Asi nejpromakanější díl z celý série a proto taky nejlepší, sice ve druhým dílu je mnohem víc akce, ta se tady projeví až po delěí době a je dávkována po troškách, ale zato závěrečnej masakr nemá obdoby, neuvěřeitelně promakaná akce, do který jsou narvaný ty nejlepší triky a spusta zpomalovacích prvků a cool záběrů, takhle nějak bych si představoval zakončení celé série, to se bohužel nestane a kvalita má u dalších dvou dílů sestupnou tendenci. Největší rozdíl mezi vsemi díly je v ději, ten je jednoznačně nejlepší v Matrixu, dál už to je jen taková nastavovaná kaše, která slouží akorát jako záminka pro akční prvky, to mi sice vůbec nevadí, jenže Matrix pověsil laťku tak vysoko, že jen dobrá akce nestačí. Co se týče herců, tak Keanu Reeves se timhle filmem stal nesmrtelným a i kdyby už točil jen samý kraviny, tak stejně zůstane slavnej napořád, postava Nea je už skorok jako nějaká legenda a zastiňuje všechny ostatní včetně Trinity či Morphea, možná ještě agent Smith se mu dokáže vyrovnat, Hugo Weaving bude asi s touto postavou spojován stejně často jako Reeves s Neen, ale přes všechnu tuhle chválu mi stejně nepřipadá, že by film měl být mezi 40 nej ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Podle mého názoru tenhle film cosi započal... Jeho působivé vizuální ztvárnění a stylistickou vybroušenost dodnes kopírují mnohé akční snímky, přičemž (bohužel) jen málokdo si dá práci s vymýšlením propracované zápletky, která by měla i poměrně solidním filozofické podhoubí (nemyslím to podhoubí, které kolem filmu vytvořilo hejno zuřivých interpretátorů každé maličkosti). Matrix zafungoval jako akční film (souboje jsou jednoduše lahůdka!), jako sci-fi i jako film s hlubší myšlenkou. Rozhodně to není cyberpunk, jak mnozí nepoučení tvrdí a rozhodně to není nic originálního – většinu "zdrojových" souborů Matrixu našinec běžně nezná, byť stačí probrouzdat příslušné sekce japonské kinematografie. Matrix je jedním z prvních poslů "nového hi-tech" filmu se vším všudy, poslem nového futuristického pojetí akčního elementu v příběhu. A zároveň nebudu daleko od pravdy když řeknu, že přízvisko kultovní už mu také nikdo neodpáře – stejně jako ho těžko kdo vypudí z rodinky klasických sci-fi filmů. ()

Galerie (125)

Zajímavosti (260)

  • Sepsání scénaře zabralo pět a půl roku, přičemž během této doby byl přepsán 14krát a ve finální podobě měl přes 500 stran. Když jej pak nabídli producentovi Joelu Silverovi, byl nadšený. (Duoscop)
  • Poté, co Trinity (Carrie-Anne Moss) proskočí oknem při úvodní honičce, vytasí po pádu ze schodů zbraně. Ačkoliv nebylo světlo u schodiště ničím zasaženo, začne se samo hýbat a v různých střizích je opět v klidu. (johnnymay)

Související novinky

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)

Reklama

Reklama