Uvěříte neuvěřitelnému! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. Představte si, že vaše současnost je vlastně minulostí a to budoucí se děje právě teď. Když si to dokážete představit, potom se budete cítit jako hrdina snímku Matrix Thomas Anderson (Keanu Reeves). A věřte, že to nebude příjemný pocit. Anderson je normální mladý muž, který se jen snaží přežít v každodenním shonu moderního velkoměsta. A má všechny předpoklady aby se mu to povedlo: dobré přátele, milující rodinu a perspektivní práci v multinárodní počítačové společnosti Meta Cortech. Jednoho dne, nebo lépe řečeno noci, se však do jeho spokojeného mozku zakousne strašlivá noční můra. Zdá se mu, že byl proti své vůli vložen v podobě dat do počítače a všechno to, co až dosud považoval za svůj osud, je jen vírem dat okolo několika tištěných spojů. Má pocit, že mu byla jeho mysl ukradena a uvězněna v obřím Matrix počítače budoucnosti. Začíná vážně pochybovat o své každodenní skutečnosti. Byl skutečně vhozen do stroje? Kdo je za to zodpovědný? Je tam s ním zavřeno i těch několik stovek lidí, které zná? Nebo jsou to jen projekce, které mají udržet zdání reality? A pak je tu otázka nejdůležitější: pokud je to všechno pravda, co se stane, až jeho věznitelé přijdou na to, že ji zná? (Warner Bros. CZ)

Mach666

Akcí nabušenej film, který ovlivnil hodně dalších filmů či počítačových her (počátek , Max Payne a další) Pro mě srdcová záležitost. Malý pokoutný hacker, který dostane takové možnosti do ruky nebo spíše má takové možosti jen o nich neví. Sice je to dost chybovej film ale přes tu audiovizuální stránku si jich člověk ani nevšimne. Vim že stejně jako malej kluk budu opakovat gesta z filmu. A to  poškrábání nosu před bojem s Morfeem nebo mávnutí rukou na agenta v závěrečným souboji či úhybný manévr před kulkama. Pro mě 95% ()

govannon

Moje srdcovak, film, kterej podle me zmenil kinematografii pouzitim svych efektu... Navic celej pribeh, akce, efekty, vyborny, proste klobouk dolu!! ()

assassinGH

Tak o Metrixe není čo povedať. Je to proste filmová legenda a určite sa zapíše aj do dejín. Všetci ľudia či ho už nevideli alebo videli vám jednoducho odpovedia že Matrix poznajú(už len kvôli jeho filmovej skladbe, ktorá je veľmi populárna). Zaujímavý príbeh a pútavý dej ktorý je plný akčných a abstraktných scén počitačového sveta. Určite zaujme všetky druhy divákov ;) ()

Decim28

Legendární snímek. Bez pochyby. A podle mě nejlepší role Weavinga vůbec. Bez pochyby. Dodnes nechápu jak se tvůrcům s dnes už předpotopní technikou mohlo podařit vyrobit něco takového. Triky téměř dokonalé (na tu dobu světové), skvělé obsazení a propracovaný scénář. Je to parádní podívaná, která musí vtáhnout do děje snad každého. Je mi ale líto, že si obě pokračování neudržela stejný ráz. "Mr. Anderson" 100% ()

Reddman

Film, který byl v době svého vydání tak obdivován a všemi vynášen do nebe, že bylo prostě nemyslitelné ho nevidět. A jak už to tak u klíčových výtvorů konce let devadesátých bývá, také v mé VHS sbírce brzy musel figurovat. A právě tady je pravděpodobně můj kámen úrazu. Neustálým znovupřehráváním pásky jsem si ho nakonec tak trochu zprotivil..a to tak, že i po asi 7 - 8 letech stále nemám, a nejsem si jist jestli vůbec ještě někdy budu mít, chuť ho zase někdy shlédnout. To znamená, že už nebudu moci znovu obdivovat skvělý námět, technickou vypiplanost a celkovou stylovost tohoto skvělého snímku. No alespoň, podobně jako třeba u Armageddonu, mi už navždy v hlavě zůstanou přesně zapamatované někdy i celé dialogy hlavních postav..nejsem si už jistý jestli si to tak dobře pamatuju protože jsem to v minulosti tolikrát viděl, nebo tím, že se jedná o tak skvělý film. Jedna věc je, ale jistá: Kdyby to nebylo super nekoukal bych na to pořát dokola ani v tehdejším raném věku. ()

Otan

Já mám vlastně Matrix čím dál raději,zejména první dva filmy.Skvělý námět a výborně natočeno.Zejména se mi líbil Fishburne a Weaving.Nemá to moc slabých míst,ale hodně jsem pochopil,až po shlédnutí Animatrixe.4,5* (90% ()

ydenbroy

Na svou dobu prostě extraordinérní film, který překvapil triky a celou stavbou filmu. Zelenočerný odstín dal obrazu filmu nečekaný nádech computerového tajemna. Wachowski, díky za ty dary. Jen jste už nemuseli točit pokračování. ()

pps

Snímek mého jarního mládí. Pochopil jsem to sice až po 4tém shlédnutí, ale bavil jsem se už u toho prvního. Vždyť tolik různých a na tu dobu exotických věcí v jednom filmu? A vůbec, ta myšlenka? K tomu přidány 2 krásné DLC balíčky a moje naprostá spokojenost. Druhá nejlepší trilogie po LotR. ()

Ounak

Mezník mezi akčními, Sci-Fi filmy. Wachowski nastavili laťku hodně vysoko ačkoliv má prý film mnoho skrytých poselství mě stačilo to co jsem viděl pouhým okem. Neskutečnou akci, napětí, bojové umění. Naprostá špička. ()

Methew

Moje No. 1. Úžasný feeling a pochopenie, že každý sme vyvolený. Vyvolený svojou dušou. Niekedy si však vyžaduje veľké odhodlanie a sebadôveru kráčať vo svojej duchovnej podstate. Realita je len program. Tak čo iné nám zostáva ? Necháme sa programovať alebo budeme žiť slobodne ? Tento film má v mojom živote hlboké miesto. ()

vodnarik

Scifi mám rád, ale toto ma neoslovilo vôbec. Ešte začiatok ma trošku zaujal, ale potom to šlo už dolu vodou, koniec sa podľa mňa zvrhol už len na akciu a efekty. Dej takmer nulový, emócie skoro žiadne. Nadupané efekty bez deja a emócií sú pre mňa ako krásny pohár, ale prázdny. Tentokrát hodnotím čisto subjektívne. ()

2sistem

Tuhle kyberpunkovou sci-fi považuji za nejlepší ve svém žánru a už jen scénář zasluhuje ocenění. Silný příběh doplněn vynikajícími akčními scénami, doprovázený vybraným soundtrackem, který je děla syrovějšími. Tenhle svět se mě dotknul natolik, že jsem nezůstal a nezůstanu u jednoho zážitku. Keanu Reeves má na vždy vytetováno přízvisko Neo. ()

mcclane412

Matrix je nejlepší film mého života!!! Tedy téměř... No jako bylo to super, ale mohlo to být víc super!.? Ok ale teď už vážně: Už si nevzpomínám na to jaký jsem měl pocit, když jsem viděl Matrix poprvé, ale jak se tak znám (a že se znám dobře, páč se sebou trávim docela dost času) tak jsem z toho byl asi parádně vystříkanej (tohle je odborný termín, který nepochopí intelektuálové a šprti). Dnes jsem se na to podíval znovu a moje myšlenky k filmu byly tak trochu chaotické (tohle je pro změnu odborný termín, který nepochopí debilové), přišel jsem si asi jako kdybych se díval na parodii a v tu chvíli mi to došlo... už jsem viděl v telce takový množství vykrádaček Matrixu, ať už jde o hlavní ideu, bullet-time, nebo legendární oblet kamery kolem Trinity ve vzduchu, že mi přišel Matrix jako parodie sama sebe a to mi trochu ubralo na dojmu z filmu. Ale stačí si tuhle drobnost uvědomit a je to jako si uvědomit, že lžíce tu není a hned je to parádní jízda! Ptáte se co tím chce básník říct? To že není na škodu si připomenout párkrát za film, že tohle tu bylo první, teprve pak člověku dojde jaké je to fantastické a originální sci-fi (ačkoliv mohlo by to být jenom sci...). ()

B.e.r.n.y

Těžko mohu vyjádřit procentuálně či slovně hodnocení k mojí nejoblíbenější filmové trilogii vůbec. Geniální nápad je spájen se skvělými efekty, působivými lokacemi a trefným hereckým obsazením. Hlavně Hugo Weavingovi sedla role agenta na jedničku. Prostřednictvím tohoto počinu jsem navíc získal první zkušenost s hudební tvorbou Dona Davise, na které ujíždím do dnes. ()

endoskop

Ak mám pravdu povedať, pri pozeraní som sa nenaladil na tú správnu vlnu, kvôli čomu ma film úplne nevtiahol do deja. Či už to bolo pomalším začiatkom alebo dlhšou stopážou (alebo som bol len unavený), tak či tak sa jedná o zaujímavé dielo s ešte zaujímavejšou víziou. P.S. Tie akčné scény sú nezabudnuteľné! ()

JCS

Via golfista: Určitě jeden ze tří nejlepších Sci-fi co znám s perfektním scénářem a režií. Převratné triky a převratný vícekanálový zvuk. Střílecí scéna v hale mezi sloupy je určitě jednou z těch nezapomenutelných. Pokud chcete udělat sousedům radost, pak volume doprava ! :) Více není třeba dodávat, jenom bych se opakoval :-) Superlativ zaznělo všude tak akorát :-) ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Bylo to takřka nevyhnutelné. Velké filmové značky jen tak nekončí a s Matrixem tomu u Warner Bros. nebude jinak. Hollywoodské studio totiž nově oznámilo, že v přípravách je aktuálně pátý díl. Zatím… (více)

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (více)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Hollywood miluje jednu věc nade vše ostatní – peníze. Pro studio Warner Bros. tak bylo oživování značky Matrix v podstatě jenom otázkou času. Nyní producenti nového snímku The Matrix Resurrections… (více)

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (více)