JohnSmith

Příjemné vidět Carreyho jak ze sebe nedělá úplnýho kokota. Bylo mi ho až líto, jak se plácá v show o které si myslí, že je jeho skutečný život a tak jsem mu i držel palce, aby se z toho dostal. ()

VanTom

Jim Carrey (ve své nejspíš první charakterní roli) citlivě ztvárňuje mladého Trumana, kterému začíná být idylické rodné městečko malé, ovšem zjišťuje, že odejít z něj (třeba odletět na Fidži) se jen tak lehce nedá – a najednou si i všímá spousty podezřelých okolností, jak se všechno TOČÍ kolem jeho osoby. Peter Weir pak neméně brilantně režíruje podnětný scénář Andrewa Niccola, jenž originálně míchá komedii s dramatem a společensko-televizní satirou. ()

cross

Truman Show je film, postavený především na originalitě scénáře a dobrých hereckých výkonech. Příběh je dotažen správně až ad absurdum, vhodně propojen s vsuvkami do minulosti, aby bylo vše jasné a zakončen v přesně vymezeném momentě. Je to hezké, smírné, občas skvěle úsměvné i dojemné a neuvěřitelné stejně, jako blízké mediální dravosti naší populace, aby to byla pravda! Skutečností ovšem je, že mě nemůže opustit pocit, že celá tahle show šla ještě o kousíček vylepšit... ()

Právnička

Jedním slovem ORIGINÁLNÍ !! Opravdu dojemný příběh, vychytaný a unikátní způsob reality show. Konečně se Carrey ukázal i jinak než jako komediant a spolu s báječným scénářem to prostě nemá chybu. ()

liuk

Pro mě jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů všech dob. Pamatuji si, když jsem se na něj začal dívat poprvé, tak jsem vůbec neměl tušení, o čem je, z čehož plyne, že jsem jen čekal další buranskou komedii s Carreym, takže si asi dokážete představit, jak neuvěřitelně mě překvapil. Teď jsem si ho pustil znova a opět jsem unešen. Takové neuvěřitelné množství detailů a vychytávek bylo snad jen v Návratu do budoucnosti :) A "nejlepší" na tom celém je, že v roce 1999, rok po prémieře Truman Show, se začal v Nizozemsku vysílat Big Brother...radši bez komentáře. "I have given Truman the chance to lead a normal life. The world, the place you live in, is the sick place. " Mimochodem, je tu někdo, koho nenapadlo při sledování tohoto filmu: "Co když já jsem taky v nějaké své Truman Show?" :) ()

horacko

Pozor, v tom smetnom koši je ukrytá kamera. Zaujímavý nápad na dobrý film. Rozmýšľal som či by takáto reality show mohla naozaj existovať. No rozhodne držať človeka vo veľkej klietke s menom Život a ešte v podaní Jima Carreyho to je naozaj skvelý nápad. A čím ďalej tým viac si myslím že Jim by nemal robiť komika ale venovať sa radšej vážnejším roliam. ()

Ichabod

Viděl jsem víc filmů Petera Weira a každý je úplně jiný, všechny byly alespoň slušné ale Truman Show je nad nimi mnohem výše a je geniální dílo plné dojemných i dramatických scén doprovázených fantastickou hudbou a kamerou, výprava nemá jen tak obdoby a sledovat mezi tím vším herecký koncert Jima Carreyho a později i Eda Harrise je slastí a filmovým zážitkem na který se nezapomíná. ()

ghatos

Velký rozdíl je vidět tento film v roce 2009 nebo 1998. V roce 1998 byl tento typ reality show nepředstavitelný. Dnes sice ještě neexistuje uzavřený reality svět, ale domy už ano a lidé se do nich dobrovolně zavírají..... ()

ganz

Skvělý nápad i jeho provedení, bohužel Jim Carrey moc dobrou práci jako herec neodvádí a myslím si že tato role na něj byla trochu moc. ()

sskrblik

Tak tohle je jeden z nejlepších filmů s Jimem Carreyim. Ani Muž na Měsíci od Formana se mi tak nelíbil. Hlavně má film výbornou zápletku a i celý děj postupně graduje. Kdykoliv se rád podívám znovu. Opravdu skvost! ()

R1CH1E

Začátek komediální a veselý, střed nutící k zamyšlení nad životem a tou tenkou čarou mezi svobodou a zneužití lidské osoby a konec, při kterém se ve vás emoce bouří víc, než moře při závěrečných scénách. Velmi hlubokomyslný film se skvělým Jimem Carryem a dokonalým zpracováním. Doporučuju všem fanatickým fanouškům různých reality show, aby si uvědomili, že i tohle má meze. ()

Myrreczech

Sice v tom také nevidím žádnou genialitu, kterou tu uživatelé tak často vytahují, ale každopádně to byl opravdu krásný snímek, který ve mně probudil obrovský soucit a lítost k Jimovi. Velice originální nápad a výborné výkony herců celkovou spokojenost jen doplňují. Rozhodně jeden z nejlepších a nejkrásnějších filmů jaký jsem kdy viděl. ()

mcleod

Výborný námět představující kritiku televizní zábavy a ovládání života lidí televizí, přestože si tito myslí, že žijí svobodný život... kdo byl vlastně více nesvobodný? Truman, který žil v reality show, aniž by o tom věděl, nebo lidé, jejichž život se točil kolem sledování tohoto pořadu a prožívání vlastního života nahrazovali zájmem o Trumana? A nejsou vlastně i lidé, kteří podobné ptákoviny nesledují, ovládáni televizí, například jejím zpravodajstvím? Důležité je myslet... Truman si také začal všímat maličkostí, které neseděly v obrazu vytvořeném televizí, a zjistil pravdu o světě, ve kterém vyrůstal. Film byl také docela vtipný, hlavně neustále "nenápadně" vkládané reklamy mě dokázaly vždy rozesmát. Zahrané to bylo velmi dobře, jedna z rolí, které se Jimu Carreymu povedly. Ale přesto mi přišlo, že film nebyl natočen nejlépe, podobné téma by si jistě zasloužilo lepší režii a také propracovanější scénář. ()

Autogram

Úchvatné. Od začiatku až do konca a práve na konci najviac. Každý záber, každá sekunda filmu, každý zvuk alebo melódia má svoj význam a vytvára bezchybnú režisérsku skladačku. Weir nám to predkladá rovnako geniálne, ako Christof svojim divákom a ja mu to žeriem rovnako s otvorenými ústami. Len pri tom neležím vo vani ako najvýraznejšia postava spomedzi diváckeho osadenstva, ale súcitím s Trumanom presne ako Sylvia. -- Good morning, and in case I don't see ya: Good afternoon, good evening, and good night! ()

TheRoller

"Life is fragile." Tak po poradí, každý v svojom obore - Jim Carrey je geniálny génius. Ed Harris je geniálny. Peter Weir je geniálny. Philip Glass je génius. Andrew Niccol je geniálne kreatívny génius. Tento film je GENIÁLNY! ()

venca163

Odřený čtyři. Film má tak pečlivou stylizaci, že je prostě hrozně odosobněnej. Jasný, tady je asi důvod, proč to tak (možná) má být, nasnadě. Ale přesto se nemůžu zbavit pocitu, že pouze ten nápad nestačí. Nebýt tam Jim Carrey, tak z toho nic nezbylo...Zajímavý by mi přišlo, kdyby divák od začátku nevěděl o co jde a pátral společně s Trumanem, nebo, kdyby se naplnilo proroctví, který pronese Ed Harris někde v půlce, "We accept the reality of the world in which we are presented", a rozuzlením by byla dvojitá klička a z lovce by se vyklubala oběť. Přes veškerou snahu je navíc film, jako ukázka toho, jak by to mohlo fungovat, zároveň i samotným důkazem, proč by to nikdy fungovat nemohlo. (75%) ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall