Japonsko, (2023–2024), 10 h (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Rifudžin na Magnote (kniha)

Kamera:

Šindži Tonšo

Jumi Učijama, Tomokazu Sugita, Ai Kajano, Čiharu Sawaširo, Itaru Jamamoto, Haruka Širaiši, Jú Kobajaši, Wataru Hatano, Kósuke Toriumi, Reina Ueda (více)

Po záhadné manové katastrofě se Rudeus Greyrat a jeho student Eris Boreas Greyrat ocitnou na kontinentu démonů. Tam spojí síly se svým novým přítelem Ruijerdem Supardia, bývalým vůdcem skupiny Superd's Warrior, a vytvoří úspěšnou dobrodružnou skupinu s názvem „Slepá ulička“. Jejich pověst vzrůstá, když putují napříč kontinentem a snaží se vrátit domů.  Rudeus na radu boha Hitogamiho zachrání Nejvyššího císaře světa démonů Kišikiru Kiširisu, který mu propůjčí jedinečnou moc. Jakmile si Rudeus tuto schopnost osvojí, objeví se nové příležitosti a nečekaná nebezpečí, která mohou jejich cestu zkomplikovat. (mikki089)

gumbo

Zklamání. Jelikož tu máme vynikající předlohu, vysoký rozpočet a kvalitní produkční tým, tak by člověk čekal, že tady se nemůže nic pokazit. Ale opak je pravdou. Problém je scénář. Ten totiž neumí pracovat s budováním scén a dialogů, utápí se v laciném přehrávání emocí a spoustu potenciálně skvělých momentů tím úplně zabíjí. Nejvíce tím trpí první třetina druhé řady. Postupně se to lepší, hodně tomu pomáhá, že druhá půlka je akčnější a tudíž je jednodušší ty scény nezkazit špatnou výstavbou. Taky mi tu chyběla nějaká odvaha tvůrců, kdy by přidali něco vlastního a zlepšili tempo vyprávění odbočkami i k ostatním postavám v jiných částech světa, tady jsme konstantně sledovali pouze Rudyho a to je škoda, jelikož ten svět mí i jiná místa a jiné postavy a odskočit si podívat se, jak vede někomu jinému by nebylo vůbec od věci. Pořád je to nadprůměr, ale tentokrát ty 4* jsou jen o fous. 75% ()

Updated_Cake

Recenze obsahuje sem tam nějaké menší spoilery. 2. série Mushoku Tensei vážně překvapila víc než jsem čekal. Ve zkratce jsem hlavně rád za to, že tato série konečně otevřela oči lidem, kteří se na takové anime nechtějí dívat, konečně to vypnou a nebudou to hejtit, protože některým až na konci 2. části 2. série došlo, jak moc heavy harém anime to je. 2. série totiž roztočila kola rodinného života Rudeuse a ke konci jsou tu už jasné náznaky, že se anime bude vydávat LN cestou, což je jedině dobře. Anime bylo ještě víc překvapující než minulá série, prakticky od začátku do konce je tam kolotoč emocí, který si divák projede kompletně celý a na rozdíl právě od průměrných a průměrně hodnocených harém anime je tam domyšlený každý detail, že harém složka tu spíše slouží k pobavení, kdy si člověk smíchy prakticky až vyrve plíce a bránici. Protože některé scénky jsou perfektně načasované a dialogy tak dobře zpracované, že člověk zapomene i na to, že v předchozím díle zemřela jedna z větších postav. Musím říct, že obecně emotivní stránka téhle série byla hodně těžká a kdo bral anime až moc vážně nebo naopak až moc lehce, tak ho to muselo jednoduše sejmout a to stylem, že měl chvíli pár těžkých emocí v sobě nebo naopak ho anime totálně odradilo. Jednoduše řečeno, není v globálním měřítku zase nadmíra příběhů ve kterých by si autoři dovolili dělat až takové zvraty a vlastně je jedině dobře, že tady ta odvaha je, protože to je jeden z důvodů, proč je tohle anime jedno z největších překvapení poslední doby a asi další milník na ose isekai žánru. Je to takový trochu hidden gem, který hodně lidí odsuzuje, protože to povětšinou berou až moc vážně a za 2 série nepochopili flow tohoto anime - a je to škoda, protože sami sebe ochuzují o skvělý příběh. Ačkoliv se anime příběhově i skrz postavy snaží působit často sarkasticky a hnát věci na kraj absurdity, hlavní postavy jedou v celém příběhu trochu víc deep linku, která je vlastně dost racionální a zajímavá a byla v 2. části 2. série konečně trochu víc vidět, když si třeba Rudeus uvědomil provázání svých chyb se světem, ve kterém teď žije a snaží si vybudovat nový život. Rád bych upřímně viděl, kdyby alespoň desetina isekai anime měla alespoň část rysů jako má Mushoku Tensei, protože pak by kvalita té periodické tvorby byla taky někde jinde. 9/10 ()

Jeoffrey

Druhá sezóna Mušoku Tensei přináší hromadu character buildingu, spoustu world buildingu, pár zásadních rodinných dramat a opět slušnou dávku kontroverze. A já tentokrát přemýšlím, jak moc si to pro sebe dokážu všechno obhájit a jestli tu tentokrát nebylo něco, co mě třeba i štve… Viděl jsem dlouhou cestu od psychicky zlomeného mladého muže, který má problém, který nepřeji žádnému chlapovi, až k nejnovějšímu přírůstku do klubu „Two-time“ šampionů (to je ten klub, jehož čestným předsedou je Dr DisRespect od dob, kdy měl jisté malé oznámení…). Taky jsem si říkal, jestli byl dobrý nápad pustit do vysílání díl „Parents“ zrovna na americký Den otců. A po pravdě i pomalu začínám souhlasit s Norn, když se rozčiluje, co ten její brácha na těch malých holkách vidí. A když si to spojím s kontroverzemi z první řady, tak mi z toho sice může vyjít, že Rudy má prostě jen rád drobné a malé holky, což je od určitého věku OK, ale zároveň se dá i odvozovat, že sám autor si při psaní na svých stránkách rád „zahrává“ s jistým tělesným typem (kdy v první sezóně máme i reálně děti) a jako netvrdím otevřeně, že má autor problém (jako tvrdí jiní) a nevytahuji žádné hanlivé nálepky, ale - kdybych si měl dát vedle sebe lidi, které přitahuje tenhle typ ženského těla a ty, kteří mají rádi děti nezdravým / trestným způsobem, tak by určitě jistá část byla v obou skupinách a byla by pravděpodobně větší, než kdybych ty první nahradil fanoušky velkých poprsí a širokých boků… Na druhou stranu je ale fascinující, jak dokáže všechny ty kontroverze autor podat, působí to všechno vlastně uvěřitelně, pochopitelně, skoro si říkáte, že byste byli schopní to celé přejít, protože to v rámci narativu vlastně i dává smysl. Jakože i když nesnáším lidi, co podvádí svého partnera, beru to jako zradu – bodnutí do zad – stejně tak dokážu pochopit, že někdy máte v srdci dost místa pro víc než jednoho člověka, zkrátka že polyamorie evidentně existuje a když s tím všichni nakonec souhlasí… Navíc je to pořád isekai, tady nemůžu plně aplikovat naše pravidla a asi ani tlačit svoje morální hodnoty. Zkrátka z čím více pohledů se na to dívám, tím víc si uvědomuju, že mi to asi zase až tak nevadí, i když to zanechává jistou mírnou pachuť kdesi vzadu na patře… Přeci jen vývoj událostí trochu zamrzí i ve chvíli, když si vzpomenu, jak jsem byl naměkko z konce první poloviny, jaká to byla sladká romantika. Jenže ona i ta druhá část v tomhle ohledu nějak logicky funguje, Rudy byl v rámci duševního zdraví opravdu zachráněný hned dvakrát (a v rámci toho fyzického jednou) a věřím i té emocionální rovině (jakože se prostě mají rádi). Zkrátka s těmi zdejšími kontroverzemi je to těžký, ale evidentně jsem je dostal podané tak, že mi to hodně otupilo hrany… Když pominu tohle téma, o kterém kecám už asi příliš dlouho, tak kvalitativně jsem nedostal o moc horší dílo, než byla první řada. Možná tu bylo méně soubojů, méně objevování toho zdejšího úžasného magického fantasy světa, ale animačně i hudebně to bylo vynikající, po stránce dramatické to taky byla občas síla (spousta intenzivních emocí a okamžiků, které mě dokázali přikovat do křesla) a když mě docela bavila i ta část, kdy byl hrdina studentem v magické akademii, což je normálně spojení, při kterém v anime dostávám často nepříjemnou kopřivku, tak musím stále silněji zvažovat nejvyšší známku. Ten svět a to, jak se s ním pracuje a i postavy (a zase jak se s nimi pracuje), jsou v téhle sérii něco jedinečného, k čemu se málokteré jiné anime dokáže přiblížit. A jelikož i většinu těch kontroverzí chápu a dokážu si je částečně omluvit, tak asi dám i tentokrát plný počet, i když proti první sezóně stejně trochu strhnu, přeci jen ta část s magickou akdemií zase až takový odvaz nebyla... Takže 8,5/10 a třetí manželka --- tedy pardon sezóna --- je již oznámená, tak uvidíme, co zase Rudy předvede… () (méně) (více)