Reklama

Reklama

Cizinec

  • USA The Stranger (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vyšetřovatel Wilson z komise pro válečné zločiny pátrá po uprchlém nacistovi Franzi Kindlerovi, který se za války podílel na genocidě židovského národa a dosud věří v nacistické ideje. Stopa zavede Wilsona až do poklidného connecticutského městečka Harper. Kindler tu působí pod falešným jménem Charles Rankin jako všemi respektovaný a oblíbený učitel v chlapecké škole. Právě si bere za ženu soudcovu dceru Mary Longstreetovou. Aby se vyhnul vyzrazení, zabije bývalého kolegu Meinikeho, který ho vyhledal. Pátrající Wilson tak přijde o jediného svědka. Jediné, čeho se může chytit, je Kindlerova vášeň pro starožitné hodiny...
Po veledílech Občan Kane a Skvělí Ambersonové natočil Orson Welles příběh v téměř hitchcockovském stylu, založený na přímočarém vyprávění, jasně rozehraných charakterech a pozvolné gradaci napětí. Dokázal tak, že je schopen natočit kvalitní a přitom zcela osobitý hollywoodský film, třebaže ani Cizinec se ve své době nesetkal s žádoucím diváckým ohlasem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (106)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Mistr Welles staví kontrast bezpečné idylky na předměstí Nové Anglie a zrůdného nacistického zločince, který zde našel úkryt v převleku za profesora. K mojí spokojenosti sám sebe obsadil do této role, záporák je jeho parketa, a nazi-lovce hraje stejně charismatický Robinson. Film zaujme detaily (reálné záběry z koncentračních táborů, kavárenský prostor, středověký hodiny), je příjemně dramatický a hustě graduje ve finále s kostelní věží. Není co bych našel proti :) #Noirvember ()

Sawy 

všechny recenze uživatele

Myslete si co chcete,ale Cizinec je můj Občan Kane.Zatím nejlepší Wellesův film,co jsem viděl,narozdíl od Kanea a Ambersonových,kde se režisér snažil vylíčit příběh,který by jindy vystačil na hodně dlouhý seriál,je totiž Cizinec mnohem sevřenější,jednodušší a tím pádem i napínavější.Při tom všem se neztratil Wellesův cit pro atmosféru a dechberoucí obrazové kompozice,ty režijní vychytávky mě bavily samy o sobě a určitě se na film někdy podívám znova.Na začátku nás nechá s klidem sledovat postavu,vylíčí její motivace a charakter,aby nás pak obratem otočil někam úplně jinam a odhalil pravou zápletku filmu,která nakonec není nijak vynalézavá,ale funguje stoprocentně.Sám Orson pak jednoznačně dominuje i hereckému obsazení,dokázal dokonale vystihnout hranici mezi charismatem a odporností.Závěr s hodinami je pak přímo ikonický a správně vygradovaný.Cizinec je velmi kvalitní poválečný noir se skvělou atmosférou.Trvalo mi dva filmy,než jsem se na Wellesův režijní styl správně naladil,ale tady se to povedlo dokonale.Možná je potřeba si nejdřív pár jeho filmů nakoukat a pak si je pouštět znova.Já to zkusím,možná pak pořádně ocením i ty předchozí. 90 % ()

Reklama

kinej 

všechny recenze uživatele

V tomto filmu Orson Welles coby režisér nezazářil. Nejsou zde k vidění pro něj typické inovativní střihy a švenky. Drží se spíše tradičních filmařských postupů a neexperimentuje. Avšak o to více Welles září coby herec. Jeho nácek ukrytý v postavě středoškolského profesora, je pro mě reálným obrazem uprchlého nacisty. Přátelský kantor, který děsí, když přijde na přetřes vývoj v Německu. Tohle, společně se zajímavým, na psychologii postav postaveným příběhem dělá z filmu nadprůměrný zážitek. ()

Vědma 

všechny recenze uživatele

Po skvělých Báječných Ambersonových (nebo báječných Skvělých Ambersonových), které jsem viděla nedávno, mě Cizinec tolik nenadchl, chvílemi jsem se nudila a Orsonovy režijní fígle tady byly, ale jaksi na mě nefungovaly. Jako herec byl dobrý, ale nelíbil se mi představitel detektiva. Manželka byla velmi krásná, ale herecky dost slabá a téma nebylo uchopeno tak, aby člověka nějak hlouběji zasáhlo. Přesto na svou dobu je to opět film, který je dobré vidět. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Jako thriller tenhle film Orsona Wellese funguje skutečně dobře, zručný režisér se pouští cestou, kterou nejšířeji prošlapal guru napětí Alfred Hitchcock. Welles, který sám ve filmu hraje, si vyhrál s kompozicemi záběrů, rozehrál rezonanci světla a stínů (stylové milostné scény coby pouhé siluety dvou lidských tváří, příchod profesora do ložnice, přičemž snímaná je pouze jeho žena na manželském loži a mužův zvětšující se stín...), exponoval skutečně dramatické finále ve věži místního kostela, trochu však podcenil námět - dobová poptávka po filmu o zlých nacistech je pochopitelná, ale povrchnost historického kontextu je trochu zarážející u tvůrce takového formátu - že je hledaný válečný zločinec fiktivní, pochopím, že se v roce 1946 usadí v USA a nikdo ho nepodezřívá, už méně, ale rozhovor se svým nacistickým soukmenovcem (dokonce v angličtině!), který ho přijede kontaktovat, se rozhodně mezi příliš autentické věci nezařadí... Orson Welles natočil dobrý film, Alfreda Hitchcocka však nepředčil... ()

Galerie (38)

Zajímavosti (8)

  • Nejméně oblíbený vlastní Wellesův film. (Kulmon)
  • Film vznikal jako zakázka pro nezávislou produkční společnost International Pictures a většinou bývá považován za jeden z nejméně osobitých režisérových počinů. Welles byl nucen pracovat s rutinním scénářem Anthonyho Veillera a pod těsným dohledem producenta Sama Spiegela, který zamítl několik odvážných nápadů včetně dvacetiminutového prologu odehrávajícího se v Jižní Americe. (Zdroj: Noir Film Festival)

Související novinky

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

4 dny, 5 míst, 47 projekcí... Unikátní přehlídka filmů noir na hradě Křivoklát se blíží mílovými kroky! Třetí ročník festivalu, věnující se širšímu pojetí noirového fenoménu, startuje ve čtvrtek 20.… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno