Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Poměrně krátký, přesto velmi výmluvný a emocionálně silný portrét americké touhy po lynčování, hledání obětních beránků a promítání vlastní zkaženosti do jiných lidí. Tedy snímek stejně aktuální dnes jako před těmi osmdesáti lety. A Henry Fonda je zde v netradičně odtažité, o to však ve finále působivější roli. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Další nádherná ukázka toho, jak moc hluboký western dokáže být. Vlastně je to jeden z prvních, které ukázaly, že western není jen zábava o střílení a hezkých ženách. Henry Fonda je hvězdou, ale jsou zde další geniální postavy. Když začne hrát Anthony Quinn, hned vidíte, že tohle je opravdu někdo. Skvělá pointa, ale ještě lepší je celkové provedení "soudu". Jen škoda, že to v té době muselo být tak mírné v zobrazení násilí. Některé scény si o to doslova říkaly a myslí, že by to vedlo ještě k umocnění celého zážitku. ()

Reklama

Zagros 

všechny recenze uživatele

Jízda do Ox-Bow je netradiční western, kde nejde o přestřelky, ale o morálku. Akci nahrazují dialogy a místo odpočinkového filmu na večer jde právě o silné morální poselství. Děj se odehrává v roce 1885, kdy se Divoký západ pokouší pomalu zcivilizovat a někteří lidé se snaží dodržovat pravidla a zákon. Když někdo něco ukradne a někoho zabije, měl by stanout před soudem, nebo je lépe ho rychle dopadnout a pověsit jako za starých časů? Film je o tom, jak je ošemetné vzít spravedlnost do svých rukou. Ještě pár dnů po filmu mi v hlavě rezonovaly zajímavé myšlenky. Drobná výtka je jen za slabší rozjezd, který by mohl někoho odradit. Odradit jsem se nenechal a dostal jsem výtečně gradovaný příběh se silným závěrem. ()

Klajnik 

všechny recenze uživatele

O Ox-Bow se mluví jako o westernových Dvanácti Rozhněvaných Mužích. Je to na místě kvůli podobnému námětu, ale bohužel to nejde tak do hloubky, nemá to tak kvalitně napsané postavy a celkově to není tak dějově úderné. Úplně bezduché to však také není a čistá stopáž má jen nějakých 70 minut. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

12 rozhnevanych kovbojov na Ceste slavy divokym zapadom. Lumeta to propomina pribehom, Kubricka atmosferou bezmocnosti. Nie je to typicky western, ale skor sudna psychologicka drama. Ak niekomu dojde pointa pred jej vypovedanim, je to o to silnejsie. Herci na cele s Fondom vynikajuci, vypovedna hodnota silna, film aj vdaka dlzke velmi svizny. 9/10 ()

Galerie (35)

Zajímavosti (17)

  • Když byl Henry Fonda malý kluk, vzal ho otec na náměstí do města Omaha, kde spatřil lynčovaného muže. Když se malý Henry ptal otce co to s ním má společného odpověděl: „Lynčování je záležitost kohokoliv, kdo jde kolem.“ Fonda se poté zasloužil o to, že tato věta byla napsána do scénáře. (Kulmon)
  • Henry Fonda, který měl vojenský odklad, se ihned po natočení tohoto snímku dobrovolně přihlásil do Amerického vojenského námořnictva. (Kulmon)

Reklama

Reklama