Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historicky první snímek oceněný Oscarem za nejlepší film vypráví příběh milostného trojúhelníku, když se dva mladí chlapci Jack Powell (Charles "Buddy" Rogers) a David Armstrong (Richard Arlen) zamilují do jedné dívky, Mary Preston (Clara Bow). Z obou rivalů v lásce se stanou přátelé, když po vstupu Spojených států do první světové války společně bojují proti Němcům jako bojoví stíhači. Za letecké bojové scény získal snímek druhého Oscara v kategorii nejlepší technické efekty. (contrastic)

(více)

Videa (15)

Trailer

Recenze (43)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

[Oscar za nejlepší film č. 1.] * Chystám se na Oskary popořadě :) Teda za nejlepší filmy. Čekám místy zklamání - tady se nekonalo, naopak. Jako často u němých filmů, chvíli mi trvá rozjezd, naladění se na jiný styl vyprávění. Po pár desítkách minut přestanete vnímat přehnanou gestikulaci, nahrazující žvanění, a vcucne vás to do děje. Mimochodem, obsah je poměrně blbě, pisatel film asi neviděl (není to Mary, do které se zamilují - naopak, ona má roli ženy hluboko ve friendzóně jednoho z nich a oba milují jinou) a jen ho odněkud opsal. Co se týče děje, je jednoduché nazvat ho šmahem jako schematický... to se v podstatě dá napsat o každém filmu, který má něco převyprávět za průměrně hodinu a půl až dvě. Zde se mi líbilo poctivé vyprávění. Ano, vyprávění -- příběhu, u kterého se dalo tušit, jak dopadne, a člověk se pomalu modlil, aby tak nedopadl... pak nesmyslná tragédie války udeřila, a katarze byla opravdu silná. No a krom příběhu značně silnějšího než měl Tmavomodrý svět, ba dokonce možná i Nebeští jezdci, byla zde také masivní výprava, fantastická kamera nejen exteriérová z bitev, ale i interiérová třeba z pijatiky (zasadil bych ji do 50. let či moderněji) a kvalitní střih. Triky ušly, ale padající letadla i dogfighty -- příliš opakovaných záběrů a leckde byly modely očividné, to nepůsobilo zase tak dobře. V půli za ***, na konci bez váhání plný počet. ()

Wiliem 

všechny recenze uživatele

Tak nějak nevím ale jediné co se dá na snímku skutečně ocenit je to že po technické stránce je opravdu vzhledem k době vzniku na vysoké urovni. Tím ale má chvála končí, příběh je totiž až neskutečně kýčovitý, jednoduchý, místy nesouvislý, prostě skutečně jak když někdo v dnešní době natočí Pear Harbor, kde zapomenou na příběh a soustředí se pouze na efekty. Otázka je podíval bych se na film znovu, jednoznačná odpověď zní ne, takže tomu odpovídá i mé hodnocení. Jo a hudba je ve snímku naprosto otřesná. 50% ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Formálně zdařilý a s velkolepou výpravou natočený patetický předchůdce filmů o hrdinných a neprůstřelných Američanech bojujících proti zbabělým a neschopným Němcům. Wellman na mě po celou házel patos smíšený se sentimentem po lopatách, až jsem se v tom málem utopila. Tohle sladkobolné dílko plné nacionalismu vážně není pro mě. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Historicky prvy drzitel Oscara za najlepsi film dostal paradny remaster (vratane novej hudby a sound designu od samotneho Bena Burtta). Doleziejsie vsak je, ze samotny kusok je uplna bomba v najlepsich tradiciach old school hollywoodu. Vacsinu stopaze tvoria epicke akcne sceny, postavy su sympaticke, pribeh dostatocne osudovy. Pri zaverecnej hodine som uplne zabudol, ze kukam na nemy film. Korunu potom nasadzuje strhujuca a maximalne dojimava dvadsatminutovka. Ked je totiz silny pribeh poucky o zube casu neplatia. 10/10 ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Spektakulárny a romanticky dojímavý. Asi vám to znie povedome. Podobne sú strihnuté napr. moderné blockbustery ako TITANIC, ARMAGEDDON či PEARL HARBOR. Už v tej dobe tvorcovia vedeli ako prilákať masy. Snímok zaujme príbehom ( nieje vôbec taký gýčovitý ako by sa na prvý pohľad zdalo ) a technickou stránkou ( môžem ju kľudne označiť za DOKONALÚ ). Skvelý filmový zážitok. ()

Galerie (48)

Zajímavosti (14)

  • Námětem filmu Křídla (v československé distribuci uváděného pod originálním názvem Wings) se stala povídka Johna Monka Saunderse, jenž hrůzy války zažil na vlastní kůži. Ve válce bojoval i William A. Wellman, dosud nepříliš známý režisér laciných westernů, zato jediný hollywoodský tvůrce s osobní leteckou zkušeností (který si z Francie dokonce odnesl význačná válečná vyznamenání). (Zdroj: Letní filmová škola)
  • Vzdušné souboje, které jsou součástí filmu, byly natáčeny ručními kamerami připevněnými na letadlech. (raininface)
  • Richard Arlen, ktorý hral vo filme stíhacieho pilota Davida Armstronga, bol skutočne pilotom v 1. svetovej vojne, aj keď nezažil žiaden súboj. (Michal74)

Reklama

Reklama