Reklama

Reklama

Film Wonka je založen na výjimečné postavě, která je ústřední postavou knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob, a vypráví podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů – jedním z nich je otevřít si vlastní čokoládovnu, která by se vyrovnala největším čokoládovnám světa. Ale v tomto velkolepém, i když nelítostném městě se Willyho skromné peníze rychle utratí a zavedou ho na cestu strádání a otroctví v nedaleké prádelně. Ačkoli se zdá, že Willyho vyhlídky jsou zmařeny, jeho naděje nikoli, přestože podnikání ve výrobě čokolády je mnohem těžší, než se zdá, a Willyho genialita není vítána cukrářským kartelem, který se nezastaví před ničím, aby si udržel svou klientelu pro sebe. Nicméně díky své osobité značce geniálního vynálezu, troše neotřelého myšlení a pomoci několika nejlepších přátel- zejména bystré mladé dívky jménem Noodle - se Willy stane odhodlanějším než kdy jindy a využije svého talentu a houževnatosti k tomu, aby si splnil svůj sen. Během následujícího kouzelně lahodného, někdy nebezpečného a život potvrzujícího dobrodružství Willy zjistí, že ačkoli většina lidí, které potká, dá přednost chamtivosti před dobrem, každý mrak má stříbrný okraj... stačí jen nepřestávat snít. (Vertical Entertainment)

(více)

Videa (9)

Trailer 15

Recenze (417)

corpsy 

všechny recenze uživatele

WONKA je woke. Áno, ako ďalší príspevok ku cancel culture a jednej a jedinej pravdy dnešného progresívneho, liberálneho a ,,správneho´´ spôsobu života. Toľko k negatívam. Zaradil som spiatočku, snažil sa nemyslieť a nebrať si k srdcu prekrucovanie kultúry, či histórie a užíval si chytľavé songy, skvelé hlášky a vizuálnu podstatu celého diela. Je to síce až príliš sladké, ale je to predsa len menšie zlo, ako vyššie spomenuté. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že Karlík a továrna na čokoládu byl burtonovsky osobitý/výrazný film, navíc stvořený dle neméně originální knižní předlohy, nabízí se srovnání. Zvlášť, když by se dal Wonka považovat za jakýsi prequel, protože pojednává o tom, jak se mladý Willík dopracoval ke své slavné továrně. Než začnu tak podotknu, že jako mlaďochovi mi ta burtonovsky pochmurná gotika velmi imponovala. Mrtvá nevěsta mě vysloveně nadchla. Ale s přibývajícími roky jsem třeba k Střihorukému Edwardovi o dost kritičtější a nové filmy Burtona mi moc radosti neudělaly. Najednou jsem v nich neviděl jen osobitý cool-funeral nádech, ale taky vlezle servírovanou dekadenci a pokřivenost...smrádek lehce tlejícího masa. A tuhle ne až tak cool mimoňovitost, v sobě má i Karlík. Takže když jsme u toho srovnání...Wonka ji nemá. Přitom je podobně barevný, fantaskní, srší moc pěknými nápady a je o sirotcích... . Kříženec Dickense a Dahla v pohádkovo muzikálovém kabátku. Jenže já nejsem příznivec slzopudičských příběhů o tom, jak osiřelé děti bojují s nepřízní osudu, nebo jak snílci bojují proti útisku a bezpráví s bezskrupulózními bídáky. Takže tahle část, společně s muzikálovými výstupy, mě neoslovila. Přesto jsem se díky pěknému vizuálu, bezelstně veselým nápadům a bizarním postavičkám nenudil. Wonka je i velmi dobře obsazený. Chalamet, Colman, Grant... kdyby měla moje milovaná Sally Hawkins víc prostoru, nejspíš bych se napojil i na tu poor orphan linku. Takže abych uzavřel tu srovnávací část. Wonka má s Karlíkem společného duchovního otce, tzn, svět R. Dahla, postavu čokoládomena Wonky a tím to končí. Tvůrci si šli svou cestou, která je z mého pohledu sice ne tak výrazná jako ta Burtonova, ale přitom je podobně hravá a originální...jen jemnější (vyznání lásky ve stylu...vaše oči jsou jako dva králičí bobky v misce pudinku, byl bohužel ojedinělý pokus, jak pobavit děti i rodiče najednou). Kdybych musel pro své dítě třeba v autobusu, vybrat jen jeden z těchto filmů, vyberu Wonku. Kdybych ale vybíral pro sebe, který z těch filmů vidět znova...volil bych mezi sledováním ubíhajících svodidel za oknem a Karlíkem. Pokud máte rádi muzikály a nedívali jste se na Wonku jen ze zvědavosti jako já, jednu hvězdu si k mému hodnocení přidejte. ()

Reklama

Ondatra 

všechny recenze uživatele

Postavu Willyho Wonky jsme měli možnost zahlédnout už ve filmu Karlík a továrna na čokoládu v podání Johnnyho Deppa. A je skutečně toto zpracování lepší než v roli Johnnyho Deppa? Moje odpověď je, že záleží v čem, protože oba filmy jsou pojaté trochu jinak. Ve vydání z roku 2005 jsme totiž spíš vzhlíželi k postavě Willyho Wonky jako vedlejší a o něm samotném jsme se moc nedozvěděli. A právě proto přišel tento film, který to celé má ukázat a uvést do světa původ a začátky kariéry jeho čokoládovny. Samotný příběh se teda dost liší od vydání z roku 2005, ale nemohu říct, že je špatný. Líčí nám příběh od příjezdu Willyho do města, kde se rozhodne vybudovat svou továrnu, až po jeho vrchol kariéry. Samozřejmě celý výstup na vrchol se neobejde bez spoustu zádrhelů a překážek. V zásadě se jedná o příjemnou rodinnou komedii/fantasy film, kde hlavními tématy je síla přátelství, láska a touha po snu. Filmu se uchopil tentokrát režisér Paul King, který stojí za filmy jako je například Paddington. A je vidět, že mu tyto žánry prostě sedí. Do role slavného výrobce čokolády se tentokrát pustil Timothée Chalamet, který tuto roli zvládl obzvlášť dobře. Máme totiž možnost sledovat tu stejnou postavu jako tomu bylo v minulých vydáních, ale naprosto s jinou identitou. Proto se kolikrát zdá, že se jedná o naprosto unikátní postavu, kterou vidíme poprvé v životě. Mezi další herce rozhodně musím zmínit Hugha Granta, který ztvárnil postavu Umpa-lumpy. Sice můj favorit bude navždycky ve vydání s Johnny Deppem, ale ani toto ztvárnění rozhodně nezklame. Kdo je fanouškem Hugha Granta a jeho humoru, ten si zde najde své. Postava nepůsobí otravně a ve výsledku hraje ve filmu docela dost důležitou roli. Co mě ale na filmu trochu štvalo je jeho zapojení do muzikálu. Chápu, i ve starších vydáních byly písničky, ale ty mě aspoň nějak zaujaly a nepůsobily otravně. Tady mi přišlo, že jich je až moc a příště bych jich trochu ubral. A to stejné jsem měl občas i s humorem. Vždy, když měl přijít nějaký ten vtip, tak jsem už předem věděl, co bude následovat a výsledek většinou dopadl vesměs trapně. Celkově když ale připočtu výpravu a celkovou atmosféru filmu, tak se jedná o nadprůměrný film, na který můžete jít do kina naprosto s kýmkoliv, ať už na rande, s kamarádama nebo s dětmi. Kdybych mohl, tak dám tři a půl hvězdičky, ale bohužel to nejde, tak aspoň nechám 6,5/10 ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Priznám sa, že na muzikáloch mi vadí jedna maličkosť - že sa tam spieva. Tu to našťastie až tak rušivé nebolo a herci mali aspoň štvrtinu oktávy, takže sluch ostal nepoškodený. V tomto Wonkovi chválim, že režisér chcel ísť svojou cestou a nie iba kopírovať alebo nadväzovať na staré verzie. A to je tak jediné, čo ma zaujalo, lebo toto nie je môj štýl a ani čokoláde až tak nefandím, ani tej horúcej. Každopádne je to iný Wonka, ale aj iný Oompa Loompa, ktorý dostal málo priestoru, čo je na herca formátu Hugh Grant až nepochopiteľné, hoci mne jeho pomarančovo-mangový ksicht nechýbal. Avšak pre neho len lepšie, aspoň mal viac času a mohol ísť zase umpa-lumpovať kdesi do auta s prostitútkou ako onehdy, keď Liz Hurley vymenil za niečo, čo fakt hovorilo jazykom umpa-lumpa. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Timothée Chalamet mě neustále překvapuje. Vybírá si dobré role a je vážně všestranný. Tato role se opravdu těžko trumfuje, ale zhostil se toho slušně. Celou dobu se mu nedaří a všichni mu hází klacky pod nohy. Přitom si chce jen otevřít vlastní obchod s čokoládou. Potká partu podobných bláznů a vydá se do boje s místním čokoládovým kartelem. Je to dost písniček a tanečních vystoupení, takže to působí hodně pozitivně. Je to ale orientované spíš pro děti. Hodně se mi líbil Hugh Grant jako Umpalumpa, který do děje vždy vznesl trochu humoru se svou písní. Nevím ale, jestli tu má smysl nějaké pokračování. "Viděl jsem oranžového mužíčka." ()

Galerie (72)

Zajímavosti (17)

  • Hugh Grant sa vyjadril, že nenávidel čas strávený hraním postavy Oompa Loompa, keďže proces herectva pre pohybovú kameru považoval za fyzicky nepríjemný (opísal to ako nosiť tŕňovú korunu) a bezcieľny (tvrdí, že nikdy nedostal uspokojivú odpoveď na otázku, či by mal "hrať svojim telom, alebo nie"). Priznal sa, že v zákulisí vyvolal veľký rozruch, keď zistil, že väčšina jeho práce bola nakoniec po natáčaní nahradená animáciou. Na otázku, prečo teda vzal túto rolu, povedal: "Trochu neznášam [robiť filmy], ale mám veľa detí a potrebujem peniaze." (Arsenal83)
  • Paul King prirovnal Chalametovho Wonku k "nevinnej postave ako bol Charlie Chaplin, takmer ako postava prisťahovalca tuláka, ktorý prichádza na svet po prvýkrát, so žiarivým pohľadom a úplne naivný – s touto detskou zvedavosťou, ale bez žiadnych múdrostí z ulice, ktoré si vyvinie v priebehu nasledujúcich 25 rokov". (Arsenal83)

Související novinky

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

Druhá Duna bude kralovat IMAXu

30.07.2023

Sedmá Mission: Impossible měla IMAX kina jen něco málo přes týden, než ji odtamtud vystrnadil Christopher Nolan a jeho Oppenheimer. Atomový opus populárního režiséra si nyní tento formát udrží… (více)

Reklama

Reklama