Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mezi mladými novickami salzburského kláštera byste těžko hledali někoho méně vhodného pro poslání jeptišky než je Maria (Julie Andrewsová). Vnímavá a činorodá dívka se totiž (přes veškerou snahu) nedokáže vyrovnat se strohou přísností církevního řádu, čarovná krása alpských velehor ji zajímá mnohem víc než klášterní disciplína. Matka představená (Peggy Woodová), moudrá to žena, si naštěstí ví rady a pošle ji jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána, t.č. ve výslužbě. Úkol, který má Maria před sebou, ale není snadný ani pro někoho tak temperamentního a kurážného jako je ona.

Nepřístupný kapitán von Trapp (Christopher Plummer) totiž po smrti manželky řídí celou svou domácnost, vč. sedmi dětí, jako námořní loď. Každý den se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na dětské radovánky nezbývá místo. Navíc si ratolesti vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctá pečovatelka.

Oblíbený muzikál ZA ZVUKŮ HUDBY, dnes označovaný jako 'klasický', byl mimořádně úspěšný už při prvním uvedení do kin v r. 1965, když tehdy překonal všechny kasovní rekordy. Jedná se o téměř tříhodinovou filmovou adaptaci muzikálového hitu z Broadwaye (premiéra 1959). Cesta sentimentálního příběhu na jeviště, resp. filmové plátno byla dosti spletitá. Scénář je založený na knize Howarda Lindsaye a Russela Crousela a tato kniha vznikla pro změnu na motivy autobiografie (1949) skutečné baronky Marii von Trapp (ta se mimochodem ve filmu mihla v komparzu při večírkové scéně). První filmová verze příběhu byla navíc natočena už v r.1956 v Německu (Die Trapp-Familie, pokračování Die Trapp-Familie in Amerika (1958)).

Radostná, povznášející a místy i dramatická podívaná chytla za srdce i oscarovou porotu, která film nominovala celkem v 10 kategoriích. Muzikál nakonec získal přesně polovinu těchto cenných sošek, vč. prestižních Oscarů za nejlepší film a režii (režiséru a producentovi Robertu Wiseovi tak přibyly další cenné kousky do sbírky, už v r.1961 slavil triumf s WEST SIDE STORY), dále pak za nejlepší zvuk, hudbu a střih. Jedna z neproměněných nominací patřila herečce v hlavní roli, Julii Andrewsové, která už předtím za ztvárnění Marii dostala cenu kritiku Zlatý Glóbus. Jednalo se teprve o její druhý film (za debut MARY POPPINSOVÁ o rok dřív Oscara získala), kterým potvrdila svou pozici muzikálové hvězdy v typově podobné roli guvernantky. Co se týče dalšího hereckého obsazení, malou perličkou pro milovníky muzikálu je fakt, že v menší roli sestry Sofie se tu poprvé před kamerou objevila Marni Nixonová, jejíž hlas zaznamenaly v předešlých letech miliony návštěvníků kin. Nazpívala totiž pěvecká čísla místo Natalie Woodové (WEST SIDE STORY,1961) a Audrey Hepburnové (MY FAIR LADY,1964). Kromě kvalitního hereckého obsazení, chytlavého příběhu plného emocí a dokonale propracovaných hudebních čísel filmu k úspěchu určitě pomohla i kamera, působivě zachycující svěží krásu rakouských Alp. Natáčelo se skutečně v rakouských exteriérech, takže pocit autentičnosti je dokonalý. (DearS)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (202)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $8,2miliónaTržby USA $159,287,539Tržby Celosvetovo $282,500,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $65,199,924Tržby za predaj DVD v USA $13,193,467║ Nádhera v ľahkosti poňatia sa nám ponúka od režiséra Roberta Wise. Film začínajúci v krásnej hudobnej hravosti, kde človek ani len netuší aká krásna príbehová osnova ho čaká a rovnako tak film končiaci s veľkým posolstvom o sile zanietenia v rodinné a ľudské cítenie. Na začiatku som sa zľakol tej veľkej minutáže a nevedel som si predstaviť ako na celej ploche filmu ma môže zasýtiť hopkajúca a spievajúca Julie Andrews a stalo sa a pribúdajúcim časom si človek tento muzikál čoraz viac pustí k srdcu až si ho zamiluje. Tento "rodinný" príbeh ponúka nadštandardný filmový zážitok, dokonca aj dnes, keď už všetko je tak nehorázne zo všetkých strán prevarené. V čase uvedenia(rok 1965) do kín sa stal z filmu v USA megahit porovnateľný z Titanicom či Temným Rytierom, ak by sa brala do úvahy inflácia film by mal tržbu neskutočných $1,022,542,400. /90%/ ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Vražedně optimistický film. Na tři hodiny hudební výchovy v něm hudba není sice žádný skvost, ale pracuje se s ní účelně. Dobové zpívánky svým opakováním a proměnou v nových situacích dávají celému příběhu emocionální oblouk. Bezprostřednosti Julie Andrews navíc odolá málokdo. Snaha napodobit obrovský úspěch tohoto filmu se v dalších pár letech stala hřebíkem do rakve hollywoodského muzikálu. ()

Reklama

poz3n 

všechny recenze uživatele

Mám rád muzikály, ale paradoxně to, co mě na nich ponejvíce nudí, jsou často samotná hudební čísla. A ano, přesně to je případ Sound of Music. Avšak mé filmové srdce plesá nad vizuální stránkou, která tolik reprezentuje barevné spektákly let šedesátých a na širokém plátně v kině musí být Sound of Music zážitek vskutku monstrózní. Další klasika odškrtnuta. 7/10 ()

Vědma 

všechny recenze uživatele

Je to kouzelný film to určitě. Neohrané, ale velice chytlavé písně a tuna optimismu. A taky je to kýč jak bič. Ale přesto se mi to moc líbilo, i když ne tak jako třeba My Fair Lady. V paměti mi utkvěla hlavně scéna Lízy a pošťáka za deště v altánu. Trochu se tam tloukla love story s nacismem, který tam byl původně jenom jako mimochodem, ale když tak nad tím uvažuju, tak ono to tak asi opravdu bylo. Lidé si žili svůj všední život a do toho jim vpadlo zlo. Mám pocit, že dřív pokud byl film hodně dlouhý, tak proto, že režisér vyprávěl nějaký příběh a chtěl na to mít dost času, aby si to divák užil. Dnes jsou neúnosně dlouhé skoro všechny filmy ,ale působí to, jako že režisér natočil spoustu materiálu a je mu líto ho vyhodit. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Po stránce hudební a pěvecké je tento muzikál skutečný klenot, kterému není mezi muzikály rovno. Herecké obsazení bylo pravděpodobně voleno primárně dle pěveckého talentu, což zapříčinilo několik ošklivých postav. Děj je docela pěkný. Nejvíce mě však muzikál oslovil svým vysoce pozitivním pojetím. Bude-li jej divák brát s patřičným nadhledem, tak si troufám napsat, že bude minimálně příjemně překvapen. Některé songy skutečně pohladí srdíčko. Krásně 3*. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (47)

  • Hned první natáčená scéna ukázala, jakou profesionálkou a zároveň hodnou osůbkou je Julie Andrews. Děti a Maria v posteli, venku bouřka a blesky... děti byly nervózní, a tak Julie mezi opakováním záběru dělala různé srandičky, až se děti podařilo uvolnit. Kym Karat (Gretl) byla tak uchvácena Andrewsovou, že se zapomněla několikrát leknout při zvuku hromu. (KIT.HL)
  • Soubor kostýmů, které mají herci na sobě při zpívaní písně „DO-RE-MI“, byl v roce 2013 v Kalifornii na aukci Profiles in History vydražen za 1 300 000 amerických dolarů. (Jimmy15)
  • Písně "I Have Confidence" a "Something Good" napsal Richard Rodgers přímo pro film. (M.B)

Související novinky

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (více)

Reklama

Reklama