Čínský režisér John Woo (nar. 1946) se prosadil v osmdesátých letech sérií akčních filmů (Lepší zítřek, Killer, Hard-Boiled aj.), jež mu vynesly hollywoodské angažmá. Svou zálibu v pečlivě choreograficky připravené akci a ve zpomalených scénách brutálního násilí zdařile přenesl s výrazně vyššími rozpočty do západního prostředí. Ve svém třetím americkém snímku Tváří v tvář (1997) proti sobě postavil člena protiteroristické jednotky FBI Seana Archera (John Travolta) a psychopatického zločince Castora Troye (Nicolas Cage). Jejich vzájemný souboj, jenž je živený letitou nenávistí, ozvláštňuje speciální lékařský zákrok, při němž si oba protagonisté v podstatě vymění své totožnosti. Režisér se spoléhal především na vlastní vyzkoušené postupy (např. působivá akční scéna s holuby v kostele) a také na herectví obou hlavních představitelů, kteří přesvědčivě zvládají obě polohy svých rolí. Nicolas Cage tímto titulem uzavřel volnou trilogii, v níž ztělesnil neohroženého akčního hrdinu (předtím Skála a Con Air). Není bez zajímavosti, že motiv transplantace nové tváře zločinci byl využit už před lety v českém fantastickém filmu Ztracená tvář (1965), natočeném režisérem Pavlem Hoblem podle námětu Josefa Nesvadby. (Česká televize)

solskjaer

Až na tu přemíru celého koloritu nejběžnějších filmových klišé, jde o silně nadprůměrný snímek, korunovaný zajímavou zápletkou a perfektně načasovanou Wooovskou atmosférou. John skóruje !!! ()

sedm.1

Vrchol akčního filmu.Asijskou tvorbu Johna Woo mám zmapovanou docela dobře,přesto se pro mě právě jeho americká Tváří v tvář stalo jeho nejlepším počinem,a jelikož nejnadupanější akční pecky tvoří(či spíše tvořil) právě John Woo,stalo se pro mě Face/Off "králem akčního filmu"!Nemohu použít skutečně jiné slovo,než které už jsem v komentáři jednou použil,a to NADUPANOST.Celý film má od první minuty neuvěřitelné grády,jedna velkolepá scéna střída druhou,vše se hrne kupředu závratným tempem,oba hlavní představitelé zde podávají své maximální možné výkony(a Travolta ještě o stupínek víc),originální námět,skvěle propracovaný příběh i postavy,prostě Tváří v tvář nemá sebemenší chybičku!DOPORUČUJI!!! ()

Danoboss

Ak by tu nebol ten odporný koniec, kde rodina bez akéhokoľvek zaváhanie prijmula to decko a to ako sa tá jeho krásna dcérka okamžite zmenila na slušné, dobre oblečené dievča, ta by to bol film za 5 hviezdičiek - skvelý motív, veľa akcie, sympatickí herci. ()

ranp

Hodně nadprůměrná záležitost. Už nápad vyměnit navzájem postavám tváře mi přijde velmi dobrý a originální. A co teprve ty situace, do nichž se oba aktéři s novým obličejem postupně dostávají :-) Tenhle film se prostě povedl, 80%. ()

lskala

No, příliš mě ten film neoslovil. Oceňuji originální nápad s výměnou "ksichtu" mezi gangsterem a tím "nejdrsnějším" poldou naší planety, ale to je asi tak vše. Cage i Travolta umí zahrát mnohem, mnohem líp! 65% - 3*** ()

Luksa

Znovu jsem se na DVD podíval na tento akční klenot z devadesátých let a opět jsem byl nadšený - akce je hodně a je skvěle natočená a vygradovaná, nechybí klasické wooovské přestřelky a tance mezi kulkami a scénář je na žánrovku výborný a má nápad, navíc se mi líbil mírný romantický přesah. Cage i Travolta v životních rolích (hlavně Cageovy záchvaty šílenství u mě dokážou vždy vykouzlit úsměv na tváři), emotivní konec už jen potvrzuje, že v rámci žánru je tento film víc než prvotřídní. 100% ()

Sdoom

Vynikající akční film s prvky sci-fi a s klasickým rukopisem Johna Woo, tzn. hodně mrtvol z řad lumpů i policie a silný vztah obou hlavních aktérů k rodině. Zápletka je originální, i když místy trochu děravá (útěk z vězení, hlas), ale jinak není moc co vytknout. Ovšem Hard Boiled či Killer pro mě tímto nepřekonán :-) Edit 20.10.2017: Tak napodruhé už to až tak žhavé s nadšením nebylo. Krom výměny ksichtu nepřináší film vůbec nic nového, žádná akční scéna není nějak extra originální a zapamatovatelná a závěr už je fakt moc přehnanej. Takže snižuju na 3 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

Kejdlo

Na Skálu to sice zdaleka nemá, i tak se mi ale tenhle akční počin John Wooa líbil. Vidět ho znovu ale nemusím. Sci-fi prvky na téma změnu identity mě zrovna moc nezaujaly, takže asi tak. 8/10 ()

kenkaku

Pokud se člověk oprostí od luxusu se zamyslet "je to vůbec možný?" - tedy akceptuje jistá pochybná fakta daná scénářem - je schopen si užít jízdu pod taktovkou Johna Woo celkem nadstandardně. Opravdu solidní akční podívaná. ()

Maynard.

Tak japak dneska začnem? Asi od konce, ten byl v klidu :o). Vlastně ani nevím, proč se mě tenhle film tak dlouho vyhejbal, vůbec sem o něm nevěděl a to Kejdže jako můžu vidět na plátně... Asi nejzajímavější je ten nápad, kdy si (za pomocí supermoderních technologií) vymění doslova a do písmene ksichty Kejdž s Travoltážem. Takže vlastně divák kouká na klaďase, ale v hlavně má ten klaďas záporáka, no prostě zápletka nevídaná :o). Dějově jinak spíš pro děcka. Takový střílečky, kdy jsou padouši zasažení pokaždý hned první kulkou, to už mě teď dvakrát nebere. John Woo toho moc kloudnýho nenatočil, takže není žádný extra překvápko, že je tohle uplně obyč průměrnej film, sice se zajímavým nápadem, ale jinak o chovně... ()

Lukoboss

Poctivej devadesátkovej krimi-thriller, jakej prostě do té doby patří. A přestože občas divák musí přivřít oko a brát to s nadhledem, film pořád baví a navíc je zajímavej svým nápadem. Kromě toho je to jeden z mála snímků, kde N. Cage něco opravdu hraje - celkově se mně líbila proměna obou protikladů, jak si prohodili role, charaktery, chování atd. Tohle se fakt povedlo a vlastně je to na tom asi to nejlepší. Bavil jsem se, nenudil, takže můžu s klidem říct, že bylo vše v pořádku. ()

borec999

Najlepší film Johna Woo v USA. Tvárou v tvár je námetom trošku bizarný, ale zároveň i zaujímavý. No a musím uznať, že som na hru scenáristov pristúpil a bavilo ma to. V prvom rade, ťažko si predstaviť na hlavné postavy vhodnejší kasting ako Travolta a Cage. Obidvaja zvyknutí hrať ako klaďasov, tak i záporákov a v akčnom žánri mali už nejaké tie skúsenosti. Jeden sympatický klaďas takmer bez negatívnych vlastností, druhý totálny psychopat bez zábran ktorý sa ničoho neštíti. Skrátka krištálovo čisté, jednorozmerné postavy typické pre 90. roky. Akcie je dosť a je typicky Woovsky prestrelená, štýlová a parádne natočená, Travolta a Cage sa špičkujú a občas i mierne prehrávajú (hlavne Cage bol po Con Air pri chuti a vo fáze kariéry kedy začínal cielene prehrávať viac a viac) a občas film balansuje až na hrane paródie, ale vôbec mi to nevadilo. Je to proste 90ková blbinka a šialenosť, ku ktorej si viem predstaviť, že sa ešte niekedy vrátim a verím, že si užijem rovnako kvalitne ako na prvý krát. 80% ()

hudryhudry

No, nápad byl sice dobrý, ale mě tenhle "akčňák" moc nenadchl. Dobře, budu přehlížet že fakticky je absolutně nemožné změnit obličej, navíc když tvar lebky i těla Travolty a Cage je úplně jiný, ale bylo to přece sci-fi, tak proč ne. Nicméně ta neustálá dojemnost (zpomalené scény, bílí holubi v kostele před obrazem Pany Marie, vnitřní boje Archera) mě opravdu dost znechutila. Prostě takovýten typický americký přístup k většině podobných dramatických filmů. Netuším, co ne tom zde všichni na čsfd vidí, podle mě jenom podprůměrný akčnák. ()

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

John Woo remakuje svůj nejslavnější film

05.05.2022

Další film ze světa monster na obzoru?

Další film ze světa monster na obzoru?

29.04.2021

Studio Legendary to s Godzillou vs. Kong překvapivě vyhrálo. Jak se ukázalo, hlad po nových blockbusterech v kinech je i navzdory stále trvající pandemii dost velký na to, aby si na sebe mohly filmy… (více)

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

Adam Wingard chystá vlastní verzi Tváří v tvář

12.02.2021

O rebootu či remaku populárního akčního snímku Tváří v tvář z roku 1997, v němž si John Travolta a Nicolas Cage vyměnili tváře a šli jeden druhému po krku, se mluví už několik let. Nyní se však zdá,… (více)

Vrcholný Nicolas Cage

Vrcholný Nicolas Cage