Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (362)

Tyler 

všechny recenze uživatele

Jako celek působí "Kód Navajo" nepřesvědčivě - chvílemi se tváří jako ryzí válečný film, ve kterém jde jen o přiblížení bitevního pekla, chvílemi hraje na psychologickou strunu a chvílemi jen nudí...Výsledný dojem mohl být mnohem lepší, kdyby John Woo uchopil (mohl uchopit?) bezpochyby velmi zajímavou látku bez prvoplánové touhy vyprávět velký film o velkých věcech. Tato očividná snaha sráží "Kód Navajo" do kolen...Není to samozřejmě jen chyba režiséra, už samotný scénář je na mnoha místech předvídatelně klišovitý. Naštěstí velkým pozitivem v jinak dost negativním hodnocení jsou pro mě herci - především indiánská dvojice, v níž bych rád vyzdvihnul staršího z nich, Rogera Willieho. Krásná ukázka úsporného a přitom přesného výkonu...Nicolas Cage se svého traumatizovaného, ale stále elitního mariňáka zhostil se ctí, jeho projev je však rozmělňován již zmíněným scénářem. Po delší době se mi líbil i Christian Slater a takový Peter Stormare předvádí pouze svůj obvyklý standard. O ostatních nemá cenu mluvit, nikoho jiného si stejně z filmu nezapamatujete...Akce, trocha humoru, psychologická "drobnokresba", výbuchy, mužské přátelství, indiánská kultura, rasové předsudky, sebeobětování, svědomí, povinnost atd. Je toho moc, o čem chce "Kód Navajo" vyprávět. A to většinou dobře nedopadne. ()

MrHlad 

všechny recenze uživatele

Mě tohle docela zklamalo. Docela dost. Akce nemá tu šťávu, co ostatní filmy Johna Woo, Nicolas Cage mi sem doopravdy nesedl a příběh Christiana Slatera a Rogera Willieho byl mnohem lepší a emotivnější než příběh hlavních hrdinů. Pokud bych chtěl srovnávat s HK tvorbou, bylo by to ještě míň. Takhle je to jen lehoučce nadprůměrný válečný film a velký krok vedle v kariéře Johna Woo. ()

Reklama

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Solidní válečný kousek, který po technické stránce představuje kus poctivé filmařiny. Teda....Aź na tu malinovkovou krev, digitální stíhačky a výbuchy dělostřeleckých granátů zobrazené jako obrovské ohnivé koule. V samotných scénách z válečné vřavy se v sobě John Woo ani nesnaží skrýt duši režiséra třeskutých akčňáků a tím pádem je válka pojatá částečně v duchu Hard Boiled. Američtí hrdinové kosí jednoho Japončíka za druhým jen s použitím pistole, pokud se náhodou dostanou ke kulometu, padají celé nepřátelské armády, a to vše je prosím podáno v akčním střihu a ve zpomalených záběr. A přichází chyba lávky. V druhém plánu totiž Woo servíruje znechucení z války a razí humanistické myšlenky, čímž se z Nicholase Cage stává schizofrenik jako prase, neboť chvíli potom, co hrdině rozstřílí padesátku Japončíků si zkroušeně sedne do zákopu a začne vzlykat nad nesmyslným zabíjením. Obě tváře Kódu Navajo se neustále přetahují o pozornost a tu si nakonec naplno nezíská žádná. Ta duchovní pro svou povrchnost a ta akční pro svůj nevýrazný háv, jež překvapivě není až tak eye-candy, jak bývá u Johna Woo zvykem. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

Osobne by som tento film veľmi so Saving Private Ryan neporovnával, absolútne sa to nedá, snáď mi skôr viac pripomínal Tenkú červenú čiaru. Iste aj tým, že sa odohráva v podobnej lokalite, taktiež potom aj akýmsi príliš hlbokým posolstvom, ktoré sa do neho tvorcovia snažili dať. To druhé však vôbec nefunguje, hlavne z dôvodu, že síce to nie je úplne o ničom film, John Woo však réžiu vôbec nezvláda a je beznápadovo plochá. Samotné akčné scény sú bezducho iba pre efekt nakrútené, začo však myslím môže do istej miery aj Hornerova hudba, ktorá občasne (a veľmi to je vidno pri úvodnej strielačke) vytvará dojem ako keby sa jednalo skôr o komédiu, či inak odľahčený oddychový žáner. Tento tak plodný skladateľ v poslednej dobe akosi upadá. Dosť ma zarazil rozpočet. Čo tu mohlo stáť tých 115 miliónov $ (rozpočet Star Wars III. Tenká červená čiara 50 miliónov $, Saving Private Ryan 70 miliónov $ a oba filmy sú pritom omnoho pôsobivejšie), keď sa tu väčšinu času behá niekde po koncoch a aj pre strelbu s lodí boli použité zreštaurované archívne zábery. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Impozantný bodycount a zrejme rekord v počte explózií na jeden film, ale ten scenár je príšerný (je tam toľko klišé, až to vyzerá, že to bolo pôvodne myslené ako žánrová paródia a Wooovi to nedošlo), Cage neustále prehráva a režijný štýl s hongkongskou prestrelkovou choreografiou sa do vojnového filmu zúfalo nehodí. ()

Galerie (159)

Zajímavosti (16)

  • Jedná se o druhou spolupráci Nicolase Cage a režiséra Johna Woo po veleúspěšném akčním filmu Tváří v tvář (1997). V době filmování spolu plánovali natočit ještě nepojmenovaný western, ale po nepříliš velkém úspěchu tohoto filmu z úvah sešlo. (Edgerton)
  • Aby tvůrci přidali na autentičnosti, rozhodli se od sběratele Hevenera z Ohia odkoupit originální rádia WWII-vintage. (KucC)
  • V roce 1982 vyhlásil prezident Regan 14. srpen celonárodním dnem a svátkem kódovačů Navajo. (ojo323)

Reklama

Reklama