Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (472)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Nevím, jak trefně okomentovat tento velkofilm, abych se neopakoval, když zde bylo vyřčeno prakticky vše. Já jsem se k filmu dostal až velice pozdě. Nejdříve jsem ho nemohl sehnat v důstojné kvalitě a poté, co jsem ho dostal na DVD, mě zase nějaký čas odrazovala dlouhá stopáž, čítající 212 minut. Když už jsem si ale udělal čtyři hodiny času na tento klenot, nedokázal jsem téměř odtrhnout oči od obrazovky. To, že tento film získal jedenáct Oscarů, mě vůbec nepřekvapuje. Nedokážu si ale představit, jak musel lidem tento snímek vyrazit dech v roce 1959. Vždyť i dnes, v době různých počítačových triků a digitálních technologií, vypadá Ben Hur naprosto jedinečně. Scéna závodů koňských spřežení, která je s tímto filmem spojována nejvíc, je fantastická. Naprostá, stoprocentní filmařina. Scéna, která se natáčela pět týdnů - ale výsledek je dechberoucí. Charlton Heston do své role pasuje jako ulitý a těžko si po projekci filmu na jeho místě představit někoho jiného. Film se rozjíždí pomalu, ale každá scéna je ohromně důležitá pro další vývoj děje. Fakt nevím, jak popsat slovy scény, jako setkání s Ježíšem (opět výborně natočeno tak, aby mu nebylo vidět do tváře) či galeje na lodi a střet s nepřátelskou flotilou? Asi geniální. Nejslavnější scéna se samozřejmě odehraje v aréně, o tom už jsem mluvil, ale tuto několikaminutovou scénu musím vyzvednout ještě jednou, protože při závodech koňských čtyřspřeží, se mi opravdu nedostávalo slov a zároveň jsem si užíval ten kolosální, velkolepý a napínavý závod s otevřenou pusou. Nádherné kulisy, skvělé kostýmy, úžasná výprava, kamera a především režie - tak by se dal ve zkratce tento klenot snadno popsat. Herecké výkony na maximální možné úrovni a důležitá složka na kterou nesmím zapomenout je fascinující hudba, která se prolíná téměř celým filmem a výborně podbarvuje jednotlivé scény. Takhle má vypadat filmařina, takhle má vypadat filmový zážitek. Ben Hur by své Oscary získal i dnes, o tom jsem přesvědčen. Obrovský, historický velkofilm. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Ben Hur je megafilm. Skutočný megafilm. Nie film, kde vytvoríte státisícové armády v počítači. Proti tomu samozrejme tiež nič nemám, ale tá ručná práca, tá drina, keď máte pred sebou desaťtisíc štatistov a velíte im, čo majú robiť, tá je tu cítiť úplne všade. Ben Hur je slávny hlavne kvôli závodnej scéne s vozmi, lenže nie je to ani zďaleka jediná megalomanská scéna, tých je tu popravde omnoho viac, ako som očakával. Ben Hur je pre mňa najvýznamnejší film Hollywoodskeho monumentalizmu. Spolu s Návratom kráľa asi najväčší veľkofilm všetkých čias. Aspoň z môjho uhľa pohľadu. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Veľké očakávania bývajú málokedy naplnené. Napriek svojmu veku som videl tento film až 54 rokov po jeho vzniku. Je typickým predstaviteľom výpravného hollywoodskeho pseudohistorického veľkofilmu. So všetkými pozitívami i negatívami tohto typu filmov. Jeho cieľom bolo ohúriť diváka (mohol sa volať Ben Ohur) a určite sa to v čase jeho vzniku podarilo. Masové scény, výprava, dekorácie, kostýmy, pozlátka, fascinujúce závody kvadríg, k tomu Rózsova hudba, to nemohlo ostať bez účinku. Na druhej strane prepálená stopáž, nevýrazní herci (okrem Charltona Hestona), pre ateistov nestráviteľné náboženské scény a v tomto prípade aj nepodarený dabing. Nepochybne nadpriemerný film, v ktorom William Wyler demonštroval svoje režisérske umenie. Ale viac ako tri hviezdičky mu nemám dôvod dať. ()

salahadin 

všechny recenze uživatele

Monument světového filmu, který konečně na trůn usadil velikána Hestona a Mikloszu Roszovi dal příležitost stvořit jeden z nejpodmanivějších soundtracků. Navíc Wyler ukazuje další možnost zobrazení Krista na plátně - tedy nezobrazit ho skoro vůbec, jen ve výrazech tváří, které na něj hledí. Svým způsobem bravurní, i když zubem času trochu nahlodaný film. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Typickej problem staryho velkofilmu, dej pusobi dojmem, ze by se dal s prehledem sestrihat na dve hodiny a clovek by o nic podstatnyho neprisel. Protoze co si budem povidat, ono se tu toho zas tolik nedeje. Uvodni hodinu se nedeje absolutne nic, zaver s Jezisem je nadbytecnej a protahovanej. Navic tu nejsou zadny velkolepy akcni sceny. Je tu sice neco jako namorni bitva, jenze dneska uz pusobi spis usmevne. Film tak muze stavet akorat tak na tom slavnym zavodu konskejch sprezeni. Musi se uznat, ten je natocenej paradne, i kdyz je zbytecne dlouhej a ma nakejch 25 minut. Problem je, ze to je fakt asi tak jedina scena z filmu, ktera stoji za zapamatovani. Dalsi problem je, ze to neni zaver filmu, ale po tyhle sekvenci zbejva jeste nakejch 45 minut. Nektery postavy se misty chovaj jak debilove, film furt dokola resi to samy a najednou sme na 210 minutach a to je fakt uz sila. Ale film az na par vyjimek skoro nenudi, takze aspon, ze tak. A i pres tyhle vytky to je precejen velkofilm se vsim vsudy, typicka velkolepa hudba, nejaka ta davova scena a perfektni kulisy, i kdyz nektery pusobi studiove. Co se tyce hercu, Heston hraje paradne, i kdyz ne primo oskarove a navic se vetsinu casu tvari, jak kdyby hral v nejvetsi tragedii vsech dob, mel u toho zacpu a nekdo ho jeste drzel za koule. Nicmene, kdyz uz nejakymu herci v tomhle filmu oskara, tak fakt jemu, protoze za co ho dostal Hugh Griffith fakt netusim, asi staci nechat si narust mega bradku a zapatlat se kremem na boty. V dnesni dobe by film asi neobstal, ale ve svy dobe to pecka bejt musela a ty 4* si precejen zaslouzi. ()

Galerie (169)

Zajímavosti (81)

  • Bílé koně šejka Ilderima (Hugh Griffith) byly přivezeny ze slovinské Lipice, původního domova sněhobílého plemene koní „Lipicán“. (HellFire)
  • Producent Sam Zimbalist zomrel pri nakrúcaní v Taliansku 4. 11. 1958 na infarkt. Posmrtne mu bol udelení Oscar za najlepší film. (curunir)

Související novinky

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Včera bylo během úvodního ceremoniálu Star Wars Celebration oznámeno, že režisér Logana či Ford vs. Ferrari James Mangold natočí vlastní Star Wars. Snímek s názvem Dawn of the Jedi bude vyprávět o… (více)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (více)

Reklama

Reklama