Snivokraj

• USA Slumberland (více)

Mladá dívka Nemo (Marlow Barkley) s pomocí velkého stvoření, napůl muže a napůl netvora, cestuje do mystické země ve svých snech, aby hledala svého zmizelého otce. (TommyZR)

Lacike

Trailer som ani nedopozeral, takže ani neviem, prečo som si to pustil. Tentokrát sa mi to ale vyplatilo. Dostal som nádhernú variáciu na Petra Pana okoreneného nejakými prvkami z Nočnej mory (aj keď tvorcovia Nočnej mory sa najskôr inšpirovali pôvodnou predlohou tohto filmu). Hneď od začiatku si ma získali postavy a hltal som dobrodružstvá neskutočne roztomilej ústrednej hrdinky a jej vtipného parťáka v rôznych snoch. Áno, je to predvídateľné a minimálne v polovici filmu budete vedieť odhadnúť ako jednotlivé línie vyústia a kto je vlastne kto. Ale ktoré rozprávky predvídateľné nie sú? Hlavné je, že postavy fungujú dokonale, vrátane rôznych komických figúriek. Humor nie je trápny a v niektorých momentoch film aj zvážnie. Finále je dokonalý doják, ktorý na mňa fungoval bezchybne. Snáď len na všetkej tej akcii ma štvalo, že pôsobí klaustrofobicky, jak keby ju komplet natočili v štúdiu pred zeleným plátnom. Takže to vyzerá tak, že postavy stoja v strede a uhýbajú sa všemožným predmetom, ale ani na chvíľu som nemal o hercov strach. Po akčnej stránke mi tu proste chýbal aspoň jeden vau efekt. Aspoňže CGI je špičkové a vizuál pekný. Takže celkovo je to veľmi vydarený žánrový mix s dobre funkčným zaujímavým fikčným svetom. 8/10. ()

NiWi

Netflix nabízí další na papíře poměrně originální fantasy se zajímavým vizuálem, kterou ale ničí jeho postavy a scénář. Momoa opravdu není Depp, a jeho herecký výkon, nebo spíš extrémní přehrávání, musí tahat za vajce každýho člověka aspoň trochu při smyslech. O'Dowd vás akorát uspí, a šíleně nesympatická policajtka, jejíž jméno si vůbec nepamatuju, mě potěšila vždy když zmizela ze záběru. Nejlíp ze všech tak vychází dětská herečka Marlow Barkley, která to ale sama pochopitelně neutáhne. Svět Slumberlandu funguje jak se mu zachce, a i když je to snový svět, kde zdánlivě žádná pravidla a omezení nejsou, tak pro účely filmu by to bylo docela fajn. Asi jsem na tohle už starej, ale radši se milionkrát znovu podívám na Burtona, než na tuhle nudu. ()

papadoce

Snivokraj je taký ten typický “detský” film, ktorý by si žiadne dieťa nepustilo samé a aj tak sa také stále točia. Už úvod sa mi nepáčil. Smrť rodiča patrí k životu, bohužiaľ, ale podľa mňa nepatrí do rozprávky pre deti. Príbeh sa určite mohol začať aj o dosť ľahšie. Každopádne Marlow Barkley je skôr neutrálna detská herečka, nijako zvlášť sympatická, ale vôbec nie na facku a to príbehu pomáhalo. Aquaman to bral vážne a chcel ukázať svoj komický talent (má nejaký?). No dobre, musím uznať, že ten Momoa to hral ozaj dobre. A Chris O’Dowd bol smútok sám. Bohužiaľ, chýbala tu nejaká pekná žena. Ja viem, ja viem, detský film. Bleee. Toľko k hereckému osadenstvu. Teda ešte Kyle Chandler, ktorému taká rola sedí, ale bolo ho pramálo. Film oplýval dobrými špeciálnymi efektami, za čo dám jednu zaslúženú hviezdu. Celkovo ma to ale sprvu moc nebavilo. A keď som si pozrel kto je režisérom, tak som bol ešte viac sklamaný. Od režiséra Constantine očakávam rozhodne iné bomby od začiatku do konca. Neviem vlastne presne povedať čo tomu chýbalo. Proste ……. niečo. Niečo waw, niečo zapamätateľnejšie než len Aquaman s rohami. Mal som dojem, že posledný dobrý film z tejto kategórie bol Nekonečný príbeh. Čo sa pointy týka, tak v tretine mi docvaklo o čo ide, ale to nevadilo, práve naopak, myšlienka to bola poučná. Veď koľko z nás pretrhalo putá s niekým kto mu bol blízky a už nenašlo cestu späť. Časom si proste zvyknete nechávať tie správne slová pod jazykom. Aj ja mám svojho Flipa 🥺. Za to dávam druhú hviezdu. Toto spravil Lawrence hlboké, ale treba na rovinu priznať, že toto je venované skôr dospelým somárom, než deťom bez viny. A práve v tomto momente si ma film získal. A tretiu hviezdu a vôbec nie z ľútosti dám tomu Aquamanovi, lebo som mu to uveril. Záver je dojemný a chytil ma za srdce. Toto sa im skutočne vydarilo. S odretými ušami, ale práve záverom som to doškrabal na štvorku. Trojka by bola taktiež spravodlivou, ale keďže som si uvedomil stratu môjho Flipa a zároveň som pred rokmi nečakane stratil to, čo stratila Nemo, tak zaokrúhľujem nahor. Netflák sa ozaj zlepšuje. Žite život, nesnívajte naprázdno. 70%. ()

Anderton

Nakrútiť detské fantasy bez toho, aby pôsobilo vizuálne negýčovo a nepôsobilo ako "taškařice" je celkom umenie a Lawrence to, aspoň podľa môjho vkusu, bez problémov dokázal. Občas si spomeniete na Karla Zemana, občas na Inception, občas sa zasmejete vydarenému fóriku (prebudenie mníšky, fotenie vo výťahu). Ide o príbeh s antagonistom - radcom, ktorého úlohou je byť iný ako hlavný hrdina a ktorý je aj zaujímavejší. To sa podarilo podľa toho, ako máte radi Momou, možno film kvôli nemu odsúdite. Atmosféra je skôr melancholická a rozprávanie, aj napriek množstvu vizuálnych hodov, pomalšie, čo ma príjemne prekvapilo. A záver dojal. ()

Rathalos

Krasna fantasy komedia,ktora sa odohrava vacsinou v nadherne farebnom svete fantazie a snov,Jason Momoa si to zjavne uziva a je vtipny,mladulinka sympaticka herecka Marlow Barkley je viditelne talentovana,mozno aj buduca hviezda filmoveho platna,potesila aj pritomnost prasiatka,takze viac takychto filmov a budem spokojny...:⁠-⁠) ()

• Film sa natáčal v Toronte (Kanada) od 9. novembra 2020 do 5. februára 2021. (Arsenal83)