Infiltrace: Obchod s nadějí

(TV film)
všechny plakáty

Co se nabízí rodičům dětí s poruchami autistického spektra? Pomoc, nebo výdělečný podvod? Podivné praktiky péče o děti s autismem zaznamenané skrytou kamerou v dalším dílu cyklu Infiltrace... V Česku může být, podle odhadů založených na počtu obyvatel a zkušenostech z ciziny, až 200 tisíc lidí s různě závažnými poruchami autistického spektra. Přesná čísla stále nejsou, donedávna totiž u nás nikoho nezajímala. A dalším smutným paradoxem je to, že porucha autistického spektra zatím končí dosažením dospělosti. Dál se s původně diagnózou pro dětský věk nepracuje. Čeká se, kdy mezinárodní zdravotnická organizace vydá jedenáctou revizi klasifikace nemocí. A tenhle zmatek opět nahrává podvodníkům. Tak jako se někteří lidé neštítí zneužívat nemocné, jiní chytají oběti na předražené kastroly nebo fotky nebohých zvířátek, další vydělávají na potížích rodičů dětí s poruchou autistického spektra. V roce 2017 byl poslaneckou sněmovnou přijat návrh na zavedení ABA terapeuta. Předkladatelem byl pediatr a zakladatel České odborné společnosti aplikované behaviorální analýzy, tedy ABA, pediatr David Kasal. ABA, tedy aplikovaná behaviorální analýza, je jednou z mnoha možných terapií, která je nabízena autistům. Cílem je „redukovat nevhodné chování autistů a nahradit je správným chováním, čehož se dosahuje intenzivním cvičením a posilováním vhodného chování odměnami pod dozorem ABA terapeuta“. (Česká televize)

hero_bk

To, co se v dokumentu děje, absolutně není v pořádku, ale zároveň tedy musím říct, že řada informací, které jsou v dokumenty tvrzeny, nejsou pravdivé (např. absence sociální péče pro dospělé autisty - manželka přesně toto dělá, zaměňování založení a vzniku spolku apod.). Navíc to bylo docela zdlouhavé, rozvleklé a informací o ABA terapii bylo vlastně strašně málo. ()

kajas

Epizoda dokumentárního pořadu, která získala (nechtěnou) publicitu už několik týdnů před svým odvysíláním, možná rozpoutala debatu o určitém druhu terapie mezi širokou veřejností, zároveň ale nabídla dost sporných momentů a tendenčnost z celého dokumentu sálala na míle daleko. Takhle se objektivní publicistika nedělá. ()

luczi

Jsem fakt jediná, komu přijde divné, že Národní pedagogický ústav nechává školit své zaměstnance u někoho v bytě s dohodou, že se bude fakturovat za měsíc? Že i sama zakladatelka centra tvrdí, že je to školení vyhazováním státních peněz a účastníkům školení nic nepřinese? Že v zakládacích listinách centra jsou uvedeny pouze 3 osoby, z toho sama zakladatelka, ergoterapeutka a šikovná účetní spolku? Tohle mají být ti zoufalí rodiče, kteří si spolek založili sami? Ne, nevoďte mě za nos :D Hodně vtipná je i ta studentská praxe ;). Všechno je to neprofesionální, dělané na koleni a dětem může ve finále dost ublížit. Já jen doufám, že pořad přispěje k rozpoutání spíše debaty o péči a hlavně financování této péče o děti s PAS, protože v celém tom shitstormu, který kolem pořadu koluje, na zájem těch dětí (nikoliv jen na svůj vlastní zájem) myslí opravdu jen málokdo. Jako velkou chybu vidím pozvání jen jednoho odborníka, a to profláklého pana Matýse, to byla chyba v úsudku, kterou budou oponenti autorkám omlacet o hlavu, nicméně mezi nejhlasitější kritiky nepatří psychologové ani jiní odborníci, jsou to novináři, spisovatelé a jeden filmový kritik ;). Pokud jsou rodiče ochotní platit 30 tisíc měsíčně za tuto dejme tomu bytovou terapii (to je zcela určitě jejich věc) tak určitě mají i na právníky a PR zástupce, to jen tak na okraj. PS: Flame rozpoutal mimo jinými i Kamil Fila, a to svým vyjádřením, že: autorky jsou dementní pizdy a výzvou, aby se jim lidé vykáleli na rohožky. To už je jen taková perlička na závěr :D ()

janka007

Dokument, jehož upoutávka v ČT rozběsnila rodiče autistických dětí. Prý proto, že právě ty děti autorky dokumentu tajně natočily, a materiál pak použily. OK, to chápu, to by se mi taky nelíbilo. Ale nějak mi přijde, že to, co v tom dokumentu skutečně je, stojí také za velké povšimnutí (když si člověk odečte vše, co mohlo být účelově sestřihané). To, že budou lidé sprostí k autorkám pořadu, nic nezmění na faktu, že ta natočená péče o autistické děti nevzbuzuje ani z pár procent důvěru. Je nahodilá, působí krajně neprofesionálně a v žádném případě ne jako skutečná terapie. Nemá to logiku, řád. Jsou-li rodiče ochotní platit 33 tisíc měsíčně za dopolední terapii v malém bytě na kraji Prahy, kterou vede paní, co mluví na jejich děti a neumí česky, stále si dává obídky/kafíčka nebo sušenky a neustále trousí neprofesionální bonmoty, dost možná to je hlavní zdroj jejich naštvání. Ano, ta paní fakt není profesionálka. A lidi kolem ní také ne. A je to docela velký hovno, které asi stát dlouho neřeší a lidé s autistickými dětmi jsou tak v piči, že je pro ně lepší toto než nic. To ej hodně špatné. Ale nepomůže, když se bude sprostě nadávat autorkám dokumentu, který zcela jistě rozproudí debatu o pomoci rodinám s autistickými dětmi. ()

• Rodiče dětí podali na Českou televizi žalobu a dva návrhy na předběžné opatření kvůli neeticekému a skrýtému natáčení svých dětí, navíc bez jejich vědomí a tedy i souhlasu. Nevoli vyvolala i přítomnost psychiatra Jaroslava Matýse, coby experta komentujícího tajně natočené záběry. Ten musel rezignovat na svou funkci předsedy dětské sekce České psychiatrické společnosti kvůli dehonestačním výrokům právě vůči dětem s poruchou autistického spektra. (mjech)