Hrdinou filmu režiséra Bořivoje Zemana je nejoblíbenější postava českých pohádek Honza, který se vydá do světa za štěstím. Ovšem není to hloupý Honza, nýbrž chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost, ať už se děje lidem nebo zvířatům. Netouží po království, ani po princezně, ale usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. Honza nebojuje s nadpřirozenými vlastnostmi, ale s lidskou zlobou, závistí, lakotou a omezeností. (Česká televize)

ostravak30

Jedna z mých vůbec nejoblíbenějších pohádek. Pohádka, aby byla úspěšná, musí totiž mít dvě základní věci. Prvně musí být skutečně pohádkou ve své podstatě a za druhé musí být vtipná. Skvělé písničky či hudba jako taková je pak už jen příjemný bonus, který rozhodně pomáhá. A tady to ladí všechno. Od vynikající hudby, přes humor, kterému se opakovaně a rádi zasmějí i dospělí. Pošli, došli, zašli...je nezapomenutelné a takových hlášek je zde víc. Pohádka, která se mě osobně rozhodně neomrzí. ()

SOLOM.

Jirka Kornů sice nikdy nepatřil mezi moje největší oblíbence, ale je fakt, že umí a to nejen stepovat a zpívat, ale i hrát. S rolí Hloupého Honzy se popasoval věru statečně a hlavně dobře. Tuto pohádku považuji dnes už za klasiku, kterou jsem si samozřejmě nehodlal nechat ujít – a to nejen díky výborné „bábě Tutovce“ Valerii Kaplanové – ze které šel až strach, ale i díky množství vtipných situací (odstranění kamenů z cesty, přeskakování vody na halapartnách, atd…). No a princezna Jorga Kotrbová si těch pětadvacet na prdel opravdu zasloužila… ()

Stejšn

Jednu věc nechápu - spoustu let se vůbec nevysílala, já jí snad poprvé viděl až někdy v 90. letech a teď je v bedně několikrát do roka, až se z toho člověku zvedá žaludek. Proč si vždycky televize vyberou nějaký film, který musejí člověku zhnusit? (viz třeba trilogie Slunce, Seno). Pohádka sama o sobě je dobrá, jenže já když slyším "svítí svítí slunce nad hlavou" tak na mě jdou mrákoty. ()

Hepy13

Ani né sněhová, ani né tolik vánoční pohádka. Ale i přesto se bez ní na vánoční den neobejdu. O neznalém Honzovi (mladý Jiří Korn) který se vydá do světa, a svou chytrostí přelstí nejednoho pocestného. Výborné a vtipné scény - s kamenou cestou, dobračkou Helenou Růžičkovou, sedlákem Nárožným, s Hostinským, a hádankou o tabulku s nápisem..."Dnes zadarmo, zítra za peníze''. A samozřejmě skvělý královský bubeník Jirka Kemr :-) ()

topi80

Tak tohle se všem tvůrcům hodně povedlo. V Jiřím Kornovi přichází na obrazovky typický český Honza, přesně takový, jakého ho známe ze všech ilustrací. A s ním i všechno, co dělá Honzu Honzou nejenom vizáží, ale i po všech dalších stránkách. Neuvěřitelně se povedlo ukázat, proč si lidé mohou myslet, že je Honza hloupý (těch hovadin se i ve filmu nadělal dost), ale i to, že se zdravým rozumem a veselou myslí lze přechytračit všechny ostatní. A to takovým způsobem, že si stále budou myslet, že je ten Honza vlastně hloupý. Značnou část pozornosti si zde pro sebe ukradl i lakomý sedlák Petr Nárožný a samozřejmě jako vždy nepřehlédnutelný (jak to s tím svým úsporným herectvím jenom dělal?) bubeník Josef Kemr. ()

• Režisér Bořivoj Zeman svojej dcére Zuzane, ktorá mu vtedy asistovala, povedal: "Holka, není to ono. Končím. Je to o cihlu vedle." a v skutočnosti režisér už do svojej smrti nič nenatočil. (Raccoon.city)
  • Na začátku s loupežníky, když odcházejí z trhu, je možné si všimnout elektrických skříní ve stěnách domů. Taktéž lze vidět moderní mříže kanálů v dlažbě. (San Miguel)