Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (330)

Karlas 

všechny recenze uživatele

Tohle je procházka malebnou říší fantazie za doprovodu skvělého Miloše Kopeckého a líbezné Jany Brejchové. Zářivá hvězda Karla Zemana nám odhaluje cestu krásným světem dobrodruhů a romantiků, úžasných obrazů chlapeckých snů. A nemohu se nezmínit, že vztah Karla Zemana a Zdeňka Lišky byl téměř tak sepjatý jako Sergio Leoneho a Ennio Morriconeho. ()

prkalil 

všechny recenze uživatele

Já vím, že je zcela zbytečné cokoli dodávat. Možná, kromě všech ostatních našich géniů, kteří v tomto díle mají prsty, jenom znovu připomenu autora úchvatné hudby Zdeňka Lišku. A nevěřila bych, že si teprve dnes, když jsem film viděla asi po osmistédevadesátépáté, poprvé všimnu malého gagu-drobničky-perličky - řadového předávání/přebírání dalekohledů na lodi, která nám naše hrdiny, když skočí z útesu do moře, vezme na palubu. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Karel Zeman je jedno z velkých jmen ne českého, ale světového filmu. Jeho pozoruhodné adaptace klasických filmových látek, nadané mimořádnou nápaditostí, jsou natolik osobité, že alespoň z hlediska toho, co je pro českého diváka dostupné, se jeví jako mimořádné. Uplatňuje se v nich česká schopnost hravé improvizace, snad nejlépe charakterizovaná ve svých nejlepších momentech jako spojení západního dynamismu a východní citovosti. Buďjakbuď, výsledkem je vyvážené dílo a další z mnoha životnich rolí českého démona Miloše Kopeckého. Syntéza ironického nadhledu a vlídné humorné nostalgie s laskavou karikaturností, které mají být a také jsou účinnou protiváhou nespoutané obrazivosti této literární postavy, představuje v adaptacích klasické látky jeden z nejzdařilejších pokusů. A asi i zde pokusů nadčasových. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Tvorba pana Zemana mi celá léta unikala (nejspíš proto, že animované filmy smíchané s fantasy a sic-fi složkou ve mě vyvolávaly obavy z "fantasmagórií"), ale hodlám to napravit. Baron Prášil je obrovsky zajímavý film. Je v něm tolik fantazie a nápadů, že by jiné snímky mohly blednout závistí a plakat nad svojí neoriginálností a obyčejností. Na druhou stranu toho na mě bylo chvílemi až moc. Mě totiž příběhy ve stylu např. pana Verna nikdy moc nebraly (ale to bude nejspíš můj problém, je mi jasné, že se najde spousta fanoušků vědeckofantastických vyprávění). Ale pro ostatní diváky je tu pořád ještě zábavný příběh, navíc ozvláštněný animovanými "exteriéry", velice zajímavým hereckým obsazením (snad v žádném filmu jsem pohromadě neviděl Kopeckého, Högera, Wericha, Effu, Hlinomaze a Rudolfa Hrušínského, kteréhoho jsem, přiznám se, v roli sultána vůbec nepoznal) a komentářem barona Prášila (skvěle hrající a i komentující Miloš Kopecký). Nechci svým hodnocením dílo nijak shodit (možná ho opravdu nedokážu plně docenit), ale film jsem viděl jen jednou a s tvorbou pana Zemama se teprv seznamuju, takže možná časem hodnocení a komentář pozměním. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Nádherná pohádka o smíru vědy a umění, protože obě potřebují vzácný dar fantazie. A Karel Zeman byl mistrem jak v oboru filmové techniky, tak ve scénáři. I přes baronův komentář je film založený na propojení vizuální a hudební stránky (Zdeněk Liška), absurdních nápadů, které však nevyčnívají, ale slouží celku, a skvěle vypointovaných hlášek (A kačery také vyhubíme!). ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Celosvětová premiéra proběhla v červenci 1962 na filmovém festivalu v Locarnu ve Švýcarsku. (Varan)
  • Jan Libíček ve své první filmové roli. Na několik sekund se zde mihnul jako sultánův vrchní eunuch Hadži Baban. (bomber7)
  • Vystřižená scéna: Po hádce s generálem Elemele Baron (Miloš Kopecký) v duchu přemítá: „Nebezpečný fantasta, to se kdysi dávno říkalo o mě. Teď jsem pochopil princeznu Biancu. Miluje Toníka nejen pro jeho mládí, ale také pro to všechno, čím se honosím já. Vlastně je ten Měsíčňan chlapík. Celou dobu jsem mu asi křivdil...“ (tomalakis)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama