Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

see_sawandrew

To, co Zeman v roce 1955 dokázal natočit, je neuvěřitelné i dnes v době počítačové animace. Vizionářské dílo, ze kterého spadla brada Spielbergovi. 95% ()

xaver

Karel Zeman natočil nadčasový snímek, který ovlivnil celé generace našich diváků. A to v době, kdy se Spielberg hrál jako kluk nevím s čím, ale dinosauři to určitě nebyly. Zeman bez obrovských prostředků, kterými vždy disponuje při natáčení svých filmů Spielberg, natočil film, na který Spielberg umělecky nikdy nedosáhne. Spielberg, to jsou hlavně peníze, moc a sláva, Zeman to je skromnost, ale velikost a umění. ()

Jespe-film

Velmi dlouze jsem přemýšlel, jakým filmem zde uzavřít svou současnou "top 10". Rozhodoval jsem se zhruba mezi 35 snímky a nakonec si vybral právě Cestu do pravěku. Důvodem byl můj stávající zájem a fascinace paleontologií, dále fakt, že jsem s Karlem Zemanem a pěticí školáků cestoval už od útlého věku (stejně jako můj otec) a v neposlední řadě také Zemanův ve světě nevídaný rukopis a kouzelně dobrodružná atmosféra, s níž se zapsal jak do filmové historie, tak do mého srdce. Mezitím, co po sobě ostatní stříleli rychlými šípy, já cestoval do pravěku. :)) ()

charlie_ando

Když jsem tenhle kouzelný film viděl poprvé, byl jsem ještě malý kluk a hned jsem se chtěl taky vydat na dobrodrunou výpravu. Nedávno jsem Cestu do pravěku viděl po strašně dlouhé době a musím se přiznat, že na mě i po těch letech velmi zapůsobila a pocítil jsem těžkou nostalgii. Po takřka 6o letech od svého vzniku si myslím, že film neztratil nic na své dramatičnosti vyprávění, obrazové kouzelnosti a vnitřní nevinnosti. Přiznám se, že mě nepřestává udivovat, jak pan režisér Karel Zeman dokázal oživit prehistorický svět a jeho zvířecí obyvatele. Nemůžu nezmínit noční souboj jurských draků stegosaura a tyranosaura. Tak tedy přijmeme pozvání od mistra filmových triků a skvělého vypravěče na velikou výpravu za poznáním a dobrodružstvím. Příběh čtyř kamarádů (benjamínka Jirky, fotografa Toníka, sečtělého Petra a Jendy), kteří se rozhodnou uskutečnit velký sen jedno z nich a tak se vydají na dřevěné loďce na cestu během, které poznají historii planety Země. Na konci svého putování najdou trilobita, který byl na počátku příběhu. Celým filmem prochází hluboká myšlenka o ochraně přírody, která předběhla dobu vzniku filmu. Jeden z mistrovských kusů Československé kinematografie. ()

Zagros

Triky musely ve své době vyrážet dech. Jako dobrodružný příběh pro malé kluky funguje neskutečně a sympatické partě mladých dobrodruhů ala rychlé šípy musíte jednoduše fandit od začátku až do konce. V dnešní době možná již vyznívá lehce naivně, ale mně se pořád velmi líbí a i po těch letech má film pořád velké kouzlo. Lehce to narušily jen těžební věže (úlitba režimu) a to, že klukům se zázračně objevovaly věci, které ještě před chvílí neměly. Například různé oblečení a gumáky, které se jim zjevily až v bažinách. Ale čert vem drobné výtky, tohle je dobrodružný film, jak má být. Kde jinde bych už měl dát maximální hodnocení, než za tento mistrovský kus Karla Zemana. ()

KoRner

Najlepší detský dobrodružný film, s ktorým som mal tú česť. Tento film je dôvod, prečo som v detstve dinosaurov žral a túžil po podobnom dobrodružstve. Dejovo to síce nie je bohviečo, ale to spracovanie, kúzelná animácia a tá nenásilná vzdelávacia forma je absolútny top žánru. Genialita presahujúca tunajšie pomery. ()

nameadel

Trochu mě za to hodnocení fackuje hanba, ale musím to uvést na pravou míru. Vizuálně je film skvělý (tak je to Zeman, že jo) a nemám mu co vytknout. Je to ale především edukativní film, který ve mně moc velký dojem nezanechal. Po dramaturgické a herecké stránce to bylo bohužel poměrně bolestivé. Čtyřikrát se zopakuje stejný proces - dojedeme na místo, kamarád se ztratí, voláme na něj ze břehu a kamarád se vrátí. Vidět to jako dítě, asi hodnotím jinak. ()

klukluka

Jako kluk jsem z toho míval oči jako tenisáky a ještě dnes to ve mně vyvolává údiv a obdiv. A vděk - za to, jak se ti kluci k sobě krásně chovali, jak na sebe uměli být hodní, jak se dokázali navzájem ocenit... Pane Zemane (Karle !!!), chybíte. ()

cold

PAN Karel Zeman předběhl dobu. Jeho skvělé vyprávění o klukách, který zažijou jedno velké "neskutečné" dobrodružství. Natočeno tak lehce, i když to muselo dát hrozně práce, až rozum zůstává stát a to nejen nad bravůrními triky. Spielberg by si mohl vzít příklad - jen triky nestačí, člověk do toho musí dát vše, ale hlavně srdce (nic proti vám pane Spielberg, vy jste zase dal srdce do něčeho jiného). ()

Theraphosa

Perfektní film.Pokaždé,když ho znovu vidím se vracím do klukovských let.A o to tu právě šlo.O splnění jednoho dětského snu a udělat z němožného možným.A když se podívám na rok vzniku filmu,musím se klanět... ()

Peť@n

4* jenom proto že sem to žral jako malej + za triky...Ale když sem se na to díval nedávno tak jsem se dost nudil... Ale na svoji dobu ty triky fakt bomba!! ()

Teg

Tenhle kousek údajně ještě dnes pouštějí v amerických filmových školách jako prvotřídní ukázku jednoduchých filmových efektů. Na svou dobu bomba a dokonce i dnes se velmi snadno může stát, že zapomenete na to, že většina všeho jsou kulisy. Ať žijeZeman a Burian! ()

cab

Vylet ctyr kluku do praveku pobavi, doplni zakladni znalosti a technicky neprestane udivovat ani po 50letech. 100% ()

eagle-eye

Všechny Zemanovy filmy jsou pro mě jasných 5*, ačkoliv za nejlepší považuji Ukradenou vzducholoď. Naprosto nadčasový a ve světových parametrech nepokořený je Zemanův specifický styl... ()

wosho

Ve své době trikové veledílo kdy nerozhodovaly miliony dolarů do triků,ale talent a nápady a dnes příjemná staromodní podívaná,která sice už nepoučí(velmi zastaralé názory na vzhled dinosauru a celkově pravěk),avšak chytne a nepustí svou hravostí. ()

Reckon

Pan Zeman, na to kolik měl peněz, stvořil film, který předběhl co do triků a realističnosti filmovou tvorbu o aspoň 20 let. Avšak výkony dětských herců nejsou zrovna nejlepší a příběh ke konci začne trochu nudit, takže.... (7/10) ()

AngiS

Páni.. vždycky když tenhle film vidím, vybaví se mi okamžik, kdy jsem ho jako hodně malá viděla poprvé... Klasika :) ()

Honzick

Teď už ,,efekty´´ samozřejmě nenadchnou,ale to nic nemění na tom že je to opravdu velmi nadčasový snímek. Jako malý kluk sem to vážně žral a věděl sem proč:D ()