Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když byl Chlapec (Dev Patel) hodně malý, vyprávěla mu matka legendu o mýtickém opičím králi Hanumanovi, který pomáhal bezmocným, stíhaným útlakem i křivdami. Pak mu přímo před očima matku zavraždí představitelé moci a chlapci dojde, že žádný Hanuman neexistuje. Možná i proto už jako dospělý v masce opičáka obráží nelegální zápasy, kde se nechává do krve ztlouct populárnějšími zápasníky. V těch nejtemnějších uličkách města hledá cestu k „těm nahoře“, kteří mu před lety tak fatálně ublížili. Když ji nakonec objeví, promění se v impozantní a zároveň děsivý nástroj pomsty, jenž ho má zbavit všech stínů z jeho minulosti. Dokáže to sám? A co se s ním stane, až na téhle cestě lemované smrtí dorazí na konec? (Cinemart)

(více)

Videa (16)

Trailer 10

Recenze (264)

Lima 

všechny recenze uživatele

Nějaký dobrý revenge filmeček tu zplodil dítě s ´Milionářem z chatrče´ a vylezl z toho sebevědomý režijní debut, který je vším možným, jenom ne obyčejnou akční spotřebkou pro hospodyňky k žehlení prádla. Dev Patel i ke stokrát okoukaným scénám přistupuje originálně, po svém, takže i taková obyčejná sekvence tréninku hýří nápady, která se brzo neokouká a samotné akční scénky, kterými film pohříchu šetří, prokazují nápaditou choreografii. Kamera překypuje přestylizovanými barvami a líbilo se mi, jak duševní pochody ve tváři hlavního hrdiny jsou originálně portrétovány pomocí kreslených obrázků. Proč se příběh opičího muže vymyká běžným žánrovým škatulkám, je jeho sociálně kritický nádech. Indie je sice krásná, ale vlastně krutá země s obřími sociálními rozdíly, kde i v rámci jedné čtvrtě můžete vedle sebe narazit na přepych i žebráckou chudobu a Patel na tohle krásně poukazuje a kritizuje. Snoubí se tu přepych moderních mrakodrapů a hned v sousedství špinavých slumů s přeplněnými těsnými uličkami, ale chudí lidé tu ovšem nejsou v pozici těch, kteří na svůj status žehrají, ale jako někdo, kdo má bohatý vnitřní život s vírou ve svá indická božstva. Z tohoto filmu se nečekaně více dozvíte o indické společnosti, než plytce pohádkový již zmíněný ´Milionář´, který také chtěl být společenskou sondou, ale zůstalo jen u té pohádky. Jasně, ne všechno se Patelovi podařilo na jedničku – třeba bitka ve výtahu za zcela nehodícího se doprovodu ´Boney M´ je jeden z největších bizárů, co jsem v akčním žánru viděl, a nemyslím to v zrovna v dobrým. Ale to jsou drobnosti, Dev to jinak zvládl na jedničku. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Myslel som, že z dvojice Opičí muž/Boy-Kills-World bude otloukánkem Boy-Kills-World, takže ma prekvapilo, ako veľmi ma Opičí muž nebavil. Boy-Kills-World bol fajn, mimo akcie žiadny zázrak, ale mal WTF humor a to mám rád. Od Opičieho muža som čakal vážnu atmosféru a tej som sa dočkal, preto ma zarazilo, že WTF u mňa v tomto súboji zvíťazilo nad vážnou atmosférou. Bill Skarsgård a Dev Patel mi pripadajú sympaťáci na rovnakej úrovni. Obaja do toho zjavne šli naplno. Bill vypracoval tehličky na bruchu, aké mu môže závidieť aj Van Damme a Patel sa pre zmenu počas drsného natáčania párkrát nechal takmer zabiť, takže pred oboma dole klobúk. V obidvoch príbehoch je okrem špecifického hrdinu dôraz kladený na dlhé a surové akčné sekvencie, ale tie v Opičom mužovi ma (s výnimkou bitky v kuchyni, prečo každá scéna v akčnom filme odohrávajúca sa v kuchyni je dobrá?) bavili oveľa menej, než v Boy-Kills-World. A, ale toto je čisto môj osobný problém, priznám sa, že som nikdy nefrčal na indickej poetike (ak dáme bokom starého dobrého Sandokana). Divné je, že v oboch hrá Sharlto Copley. Ledva 3*. ()

Reklama

salisbury 

všechny recenze uživatele

Milionář z chatrče Dev Patel se nelítostně vrhl na režisérské křeslo a ve stylu Johna Wicka pokropil svým debutem filmové plátno krví. Krom režie a spolupráce na scénáři si urval ještě postavu hlavního hrdiny, kterého nejen svým charismem zvládl na výbornou. Choreografie bojových scén nikterak nezaostává za již zmíněným Johnem Wickem a film má i díky tomu neskutečný spád. Film Opičí muž dle vzoru bájného Hanumana se velmi povedl a vzhledem k tomu, že to byla Patelova režisérská prvotina, tak jsem hodně zvědav na jeho direktorskou druhotinu. ()

Claw 

všechny recenze uživatele

Paráda!! Napínavý a silný thriller o pomstě zasazený do indického folklóru a kultury. V čem film exceluje je technické zpracování. Je až překvapivé, jak schopně drží Patel režisérské otěže, ačkoliv jako herec nepřišel s akčním žánrem příliš do styku. Vizuálně není těžké přirovnat snímek k největšímu akčnímu hitu posledních let, "Johnu Wickovi", s nímž "Monkey Mana" pojí věci jako stylizace, výrazné kontrasty barev či dlouhé akční sekvence. Zápletka jako taková je velice přímočará a opět si "pouze" vypůjčuje tu nejzákladnější dějovou kostru od milionkrát viděných příběhů o pomstě. V této spojitosti bych osobně ubral na flashbacích, které sloužily jako hrdinův hnací motor za pomstou. Jejich četnost ale byla lehce rušivá, zejména i proto, že jsme se ve vzpomínkách stále vraceli k téměř totožným scénám. A teď to nejdůležitější… Akce je naprosto prvotřídní. Ať už Dev Patel bojuje v ringu v opičí masce a vydělává potřebné peníze; střetává se s ochrankou v restauraci, při nichž se nebojí využít vhodné nástroje pro zabití či těžké zranění nepřátel anebo zápasí tváří tvář úhlavnímu nepříteli či gigolovi se sekerou v ruce, všechno vypadá na plátně výtečně. A třeba takový trénink po zotavení dal vzpomenout na 70kové hongkongské klasiky. "Monkey Man" toho má v rukávu ještě o něco víc a nespoléhá se čistě na akci. Do snímku se snaží vnést i podstatné pohledy a hodnoty, jež jsou mu nepochybně blízké. Je-li tohle teprve Patelův debut, nemohu se dočkat, s čím přijde příště. /80%/ ()

Fr 

všechny recenze uživatele

„TOHLE JSOU RUCE BOJOVNÍKA, KTERÝ JE PŘEDURČENÝ K VÝZVĚ BOHŮ. BOJUJ ZA NÁS VŠECHNY! …“ Je hezký, že Patel nazapomíná na to, kam vedou „jeho“ kořeny. Zločinnost a korupce je pro Indii oblíbený téma a on proti těmhle zločincům yrukoval s hrdinou z masa a kostí (kterej má jen trochu víc životů). Začátek fajn, všechno odsejpá a baví. Pak se film láme a celá ta předfinální pasáž je nudná, takže když dojde na finále, nějak mě to nebere. Prostě to tý postavě nevěřím, byť se všichni snažej, co jim pěsti stačej. Navíc je to zbytečně dlouhý… Škoda Deve... Těšil jsem se moc!    /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Dev Patel jako spoluautor scénáře (a jeden z producentů) chtěl, aby film režíroval Neill Blomkamp. Ten odmítl a řekl mu, ať to udělá on. Patel se rozhodl, že k akčnímu žánru přistoupí trochu jinak – tak, aby z filmu bylo cítit trauma a bolest… 2.) Film se nenatáčel v Indii, ale na malém ostrově v Batamu v Indonésii. 3.) Thx za titule „sheffield358“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ***  NAPĚTÍ  * ()

Galerie (32)

Zajímavosti (13)

  • O svojej práci na filme Patel povedal: "Myslím si, že akčný žáner je niekedy systémom zneužívaný. Chcel som mu dať skutočnú dušu, skutočnú traumu, skutočnú bolesť... A chcel som vliať do nej trochu kultúry.“ (Arsenal83)
  • Dev Patel začal trénovať Taekwando, keď mal 10 rokov. V marci 2006 vo veku 16 rokov získal čierny pás v 1. dane. (Arsenal83)

Související novinky

Jurské město nabírá další obsazení

Jurské město nabírá další obsazení

17.04.2024

Sedmý film dinosauří série se hýbe kupředu raptořím tempem. Mnoho času totiž nezbývá, premiéra filmu, jehož údajný název má být Jurské město, je pořád stanovena na klasický letní blockbusterový slot… (více)

Reklama

Reklama