Nejhorší obavy

• USA The Sum of All Fears (více)

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

sugythesugar

Ked si poviete „špionážny thriller“, tak vám ako prvé napadne James Bond a jeho 26 filmových spracovaní. Ja to chápem. Je to predsa obrovská značka, ktorú pozná každý. Plná akcie, šarmu, krásnych dám v nebezpečenstve a schválne prehnaných záporákov. Ja ju mám tiež rád. Ale keď mám chuť na niečo (dajme tomu) realistickejšie, rád siahnem po Jackovy Ryanovy. Áno, tú filmovú „sériu“, ktorá je podľa knižných románov Toma Clancyho. Určite poznáte film Hon na ponorku (1990) so skvelým Seanom Connerym ako sovietského kapitána nevystopovateľnej ponorky. Tu hral Jacka Ryana Alec Baldwin. Potom tu máme dalšie dve adaptácie Clancyho románov – Vysoká hra patriotov (1992) a Jasné nebezpečenstvo (1994). Tu si zahral našeho obľúbeného analytika Harrison Ford. A možno si pamätáte na relatívne nedávnu adaptáciu od režiséra Kenetha Branagha z roku 2014 – Jack Ryan: V utajení. Ale medzi Jasným nebezpečenstvom a filmom tu je konverzačný špionážny thriller Najhoršie obavy (2002), kde je Jackom Ryanom Ben Affleck! Filmy podľa románov Toma Clancyho sa vyznačujú dozaista zaujímavou zápletkou, medzinárodným konfliktom, citeľným napätím a predovšetkým tým, že najdramatickejšie scény nie su akčné alebo bojové, ale práve keď sa dva silné charaktery rozprávajú. Ak ste teda milovníkmi akčných legiend ako sú práve bondovky, Kingsmen alebo séria Mission Impossible, tak sa musíte pripraviť na niečo iné. Stále sa tu síce pohybujeme na poli medzinárodnej špionáže alebo konfliktov svetových veľmocí. Ale musíme si povedať jedno – Jack Ryan je „kancelárska krysa“. Analytik CIA. Čiže ho večne nepočúvajú jeho nadriadený a dokonca aj jeho kolegovia. Najhoršie obavy je netradičný špionážny thriller. A hrdo sa k tomu film hlási. Dostávame sa do doby, kedy na ruskú hlavu štátu je pasovaný verejnosti neznámy politik, o ktorom zhodou okolností vie najviac práve Jack Ryan. Dostáve indície, že sa chystá jadrový atentát na USA. Ale je tu háčik. Alebo sú to dva – kto a prečo. Na najhorších obavách ma veľmi bavilo, ako režisér Phil Alden Robinson úmyselne obchádza zavedené klišé. Často som si hovoril "Okey, videl som niečo takéto už prezentované veľa spôsobmi a často prvoplánovo, ale toto je komornejšie, ale zároveň epickejšie". Keď si Najhoršie obavy pustíte, tak budete vedieť, o akej scéne presne hovorím. A takýchto scén je tu veľa. Napríklad jedno z najnapínavejších finále v tomto špecifickom žánri, aké som videl, bolo práve v Najhorších obavách. A to je prosím pekne „četovanie“ dvoch skupín ľudí. Je tu aj zaujímavé vidieť Bena Afflecka, ako prakticky šprta. Ale vychádza to. Affleck zobral postavu po svojou a vážne vidíme jednoducho analytika, ktorý je najmúdrejší v miestnosti (alebo ten druhý najmúdrejší). Má večne strapaté vlasy, pokrčenú košeľu a je často nemotorný. Oproti jeho bežným úlohám je to dosť zmena. A sedí mu. Celkovo je tu vynikajúce obsade. Vojvodí mu samozrejme Morgan Freeman, ale sú tu aj herci ako Liev Schreiber alebo Bridget Moynahan. Takže ak ste ešte Najhoršie obavy nevideli, tak rýchlo na to! () (méně) (více)

Sokkk_y

Už když jsem slyšel zvučná jména jako Morgan Freeman či Ben Affleck, tak jsem si říkal, že to bude celkem skvělý trhák. A mé domněnky byly naštěstí správné. Již od pádu izraelské stíhačky nabírá celý děj to správné svižné tempo a divák jen sedí, kochá se skvělými efekty, čas od času colou splaví popcorn a žasne, co všecko dokáže Robinson vymlátit z Afflecka. Mám rád filmky, kde proti sobě soupeří dva největší soupeři minulého století, takže jsem se s chutí zažral do hereckých výkonů všech propracovaných postav a do samotného děje. Díky skvělému scénáři, výborné kameře a hlavně díky panu Robinsonovi je tenhle filmek nadprůměrný. Určitě se někdy zase rád podívám ()

adams89

Jako Jack Ryan se tentokrát představil herec Ben Affleck - a to pokládám jako největší mínus celého filmu. Jeho výkon byl totálně nepřesvědčivý s porovnáním jeho předchůdců Baldwina a Forda a určitě tak zklamal fanoušky předchozích dílů. Ukázal tu, že se nehodí pro hraní v tomto žánru. Film tak trochu zachraňuje Morgan Freeman a kvalitní scénář. Nebýt těchto dvou věcí, tak by asi byl z filmu propadák. Ale abych jenom nekritizoval, tak posledních dvacet minut, kdy se tempo neustále zrychluje, celkem stálo za to (i když bylo jasné, jak to celé dopadne). I díky tomu vidím tento snímek lehce nadprůměrný.70% ()

lennyd

Po smrti ruského prezidenta a nastuoušivšího nového se zpravodaj CIA Jack Ryan (Ben Affleck) dostává do podvědobí policitké špičky Spojených Států. Před časem totiž předpověděl nástup nového prezidenta Nemerova, a sepsal o něm detailní zprávu. Proto, když někdo zaútočí na Groznyj, nevěří že by toho byl nový ruský prezident schopen. Za pomoci šéfa CIA Cabota (Morgan Freeman) pátrá po skutečném zločinci. Ten ale neváhá trošičku zatopit pod studenou oponou - Jack Ryan je jediný, kdo nádcházející válce může zabránit... Jméno Jacka Ryana (potažmo scénáristy Toma Clancyho) zaručuje nepopiratelnou kvalitu filmu. I sám Ben Afflect ze sebe vydal to nejlepší (jednou za pár let se mu to vžydcky povede), a když připočteme nesporné kvality Morgana Freemana či Jamese Cromwella (role prezidentů USA si mezi sebou přehazují jak horký brambor) a jednoho pěkného (nebo spíš nepěkného?) překvápka v půlce filmu nelze být zklamaný... ()

Maki89

podla mna velmi prijemny thriller.. vidno ze Tom Clancy sa v takychto vyziva... herecke obsadenie velmi dobre, vykony na slusnej urovni, Liev Schreiber ma v tom filme potesil azda najviac, aj ked mal iba minirolu.. kazdopadne ma film celkom prekvapil.. podla hodnoteni som cakal nieco horsie..7/10 ()

JohnSmith

Tak jsem se po letech znovu podíval na Afflecka v roli Jack Ryana a musím uznat, že Nejhorší obavy je po Honu na ponorku, druhým nejlepším Ryanem. Napínavé, akční a svižné, jen trochu přitažené za vlasy. ()

Tomatáš

Hodnotím i přes fakt, že jsem viděl pouze druhou polovinu filmu...To, co jsem stihnul, mi ovše stačí k hodnocení..;)Zápletka je jasná a samozřejmě zcela předimenzovaná...doufám, že už přestanou vznikat filmy s americkými a sovětskými či ruskými prezidenty a jejich jaderným arzenálem..Opravdu o ničem!Ve srovnání s Honem na ponorku či s K19 je to odpad...Hvězda za Morgana a druhá za to, že jsem neviděl první polovinu filmu..peace. ()

Master19

Povedená politická tahanice na obehrané téma. Jenže to téma je i teď dostatečně nosné, aby se na něm uživilo pár podobných filmů a vůbec nic se nestane. Ze začátku je konstrukce trochu klipovitého charakteru, střídají se záběry z dálného východu, blízké Jackovy postele a různorodých vládních a prezidentských budov. Pak se nitky spletou a je z toho pevné lano, které vede až do finále. Ben Affleck nijak nezáří, proti tomu Morgan Freeman nezklamal a navíc velmi potěšila drobná role Richarda Marnera (plukovník von Strom z "Hallo, Hallo") v roli vypitého ruského prezidenta - dobrý vtip. :-) ()

yeniczek

Clancyho náměty jsou pokaždé zajímavé a tento film, který mi dlouho unikal, není výjimkou. Jeden zásadní zvrat mě přikoval k židli, protože jsem tak nějak nečekal, že by se to mohlo stát. Poctivý politický thriller za 8/10 a nezlobil bych se, kdyby někdo natočil něco podobného. ()

fefee

Taký priemerný politický vojnový thriller, ani dobrý ani zlý...ktorý vás svojimi nudnými rečami nepobaví ale divákové oko zároveň nepustí od obrazovky, zvláštne.3* ()

lykan9

Jak už to tak u Clancyho knih bývá, tak i v případě filmu Nejhorší obavy, je začátek vleklejší a trochu nepřehledný, ale ve chvíli, kdy si vše sedne a přejde se do akční části, tak jde o skvělou podívanou plnou konspiračních teorií a možných scénářů "Co by, kdyby by." Dále na mě ještě stále z tohoto filmu dýchá atmosféra 90´ let, což je pro mě dobře, jelikož já mám toto období v rámci filmů rád. ()

cross

Tak takhle nějak by to mohlo vypadat před začátkem nukleární války.Ryanovská série pokračuje zdatným následovníkem, ale přeci jen je potřeba celý film brát s patřičným nadhledem. Když si tohle uvědomíte, dostanete velmi kvalitní špionážní thriiler. ()

MI-380

Pomalu se rozjíždějící politicko-špionážní šachy se sympatickým tandemem Affleck-Freeman se v polovině razantně mění na napínavé drama s rychlými zvraty a hutnou atmosférou. Jack Ryan má tentokrát úkol skoro nadlidský, když se snaží dostat k oběma prezidentům - americkému mazanému strejdovi a draculovskému vládci z Kremlu. 70%. ()

Jaro.Krafcik

Film o atomovkách, a klasicka zápletka USA vs Rusko. Na môj vkus až príliš politické. Nie žeby som ju nemal rád, ale po čase vás film jednoducho unudí, zmizne aj Freeman. Aspoň záverečná scéna "opera" mi to vynahradila. Ale pre mňa priemerný akčný thriller ktorý by som asi už nepozeral. 3* ()

zigíš

Nejlepší ryanovka -a to mám moc rád i Hon na ponorku- hlavně režijně to má Robinson v ruce, jak ty komornější konverzačky tak akci. Ta je vůbec efektní a čím je jí méně tím víc působí. Prostě, napínavá starosvětská filmařina. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)