Nejhorší obavy

• USA The Sum of All Fears (více)

Jack Ryan představuje populární postavu tajného agenta CIA ze špionážních románů Toma Clancyho. Románová řada s životním příběhem tohoto výjimečného analytika si rychle získala své věrné čtenáře a dočkala se několika filmových zpracování. Jack Ryan se na filmovém plátně poprvé představil ve strhujícím thrilleru Hon na ponorku (1990), následně zmařil teroristický útok IRA ve Vysoké hře patriotů (1992) a čelil kolumbijské drogové mafii i zrádcům v řadách zpravodajské služby v Jasném nebezpečí (1994). Po několikaleté přestávce se Jack Ryan objevil znovu v akci ve filmu Nejhorší obavy (2002). Po Alecu Baldwinovi a Harrisonu Fordovi se role neohroženého agenta zhostil Ben Affleck. Setkáváme se s ním v pozici nastupujícího analytika CIA a specialisty na politické poměry v bývalém Sovětském svazu, kde se právě ujal moci nový ruský prezident. Ryan o něm před časem napsal odbornou studii, a proto se vydává s americkou delegací na zdánlivě rutinní inspekci ruských nukleárních zbraní. Během ní ovšem vychází najevo, že zmizeli tři elitní ruští fyzici, kteří jsou schopni sestrojit atomovou bombu. Politické napětí mezi oběma velmocemi narůstá a nejhorší obavy z nové studené války se naplňují. Když dojde ve Spojených státech k atomovému útoku, Rusko se jeví jako jasný viník. Svět se ocitá na pokraji jaderné katastrofy a Ryanovi zbývá k jejímu odvrácení zatraceně málo času. (Česká televize)

rublik05

Jak již samotný název napovídá, film představuje opravdu ty nejhorší obavy, ten nejhorší možný scénář, který se kdy mohl a stále může stát. Je zajímavé, že tyto obavy jsou stále aktuální, světové mocnosti si stále mezi sebou poměřují pindíky, patně se na tom asi nikdy nic nezmění. Ale zpět k filmu. Ten má opravdu prvotřídní námět, stejně jako neméně povedené herecké obsazení v čele se skvělým Benem Affleckem a Morganem Freemanem. Moc se mi líbila syrová atmosféra, kdy veškeré dění působilo maximálně přirozeně a až neuvěřitelně realisticky. Zásluhu na tom má především dobře napsaný scénář a dozajista i kvalitní kamera a střih. Užíval jsem si to mrazivé napětí, kvalitní herecké výkony, zkrátka thriller, jak má být. S tempem je to takové půl na půl, problém jsem měl zejména v první polovině, ta se mi zdála taková vlažnější, místy jsem se dost nudil, vše ale vynahrazuje pěkně gradující druhá půlka, tam už je tempo více než solidní a nebýt tohoto neduhu, jednalo by se o prvotřídní akční thriller. I tak jsem ale spokojený, v budoucnu si snímek v telce určitě nenechám ujít. 8/10. ()

kukkik

Typická americká patriotic guilty pleasure, jejíž konec je asi tak uspokojivý, jako přerušovaná soulož. 3/5 ()

KdG

Fakt parádní celkem komplikovaný scénář, ale film mě až tak nezaujalí, a nezachánil to ani M. Freeman ani Ben Affleck. ()

fojtas

byl jsem rozhodnuty pro 3*, ale par prekvapivych veci me donutilo dat 4 - jednak skvely vykon od afflecka, druhak zajimave zvraty (myslim, ze kazdy kdo videl tusi, kterou scenu myslim) proste sice tradicni akcni film, ale zase vice z takove stare dobre skoly.rozhodne stoji za shlednuti ()

danielwanderer

Spomínam si keď som kedysi dávno hral demo jednej výnimočne nepodarenej hre, ktorá nesie pred svojim názvom meno Tom Clancey... Hru si už veľmi nepamätám, no zhliadol som film inšpirovaný práve podľa novely tohto slávneho autora. Čo sa stane keď sa nacisti tajne pokúsia vyvolať tretiu svetovú vojnu medzi Amerikou a Ruskom? To, že príde Ben Affleck a nakope všetkým prdel... Dobre dosť žartovania, i keď... ...je tu skvelý, flegmatický Morgan Freeman a dohľad samotného autora predlohy. Myslím, že udalosti veľmi prekvapia, pretože svet šetriť nebudeme kedže máme k dispizícii toľko atómoviek :). Napínavá záležitosť, ktorá pumpuje až do konca (i keď s vlažnejším úvodom). Roky však prinášajú istú šedivosť :(. ()

Šindy

Přesně tenhle typ filmů mám rád a i když jsem kolem něj chodil dlouho s despektem tak jsem rád, že jsem si jej pustil. Slušná atmosféra i napětí. Bomba bouchla, to potěšilo nejvíc :D, rozhodně bych někdy koukl znovu, ale s trošku větším odstupem, přeci jen tak moc dobré to není, ale za opakování to po čase stojí. ()

Kinpr

Průměrný špionážní thriller. Za zmínku snad stojí jen Morgan Freeman. Ve srovnání s filmy o Ryanovi v podání Harrisona Forda asi nejslabší díl. ()

Zmeo

Skvělá film o tom, jak může atomová nálož v rukou jednotlivce a vzájemná nespolupráce velmocí dovést svět na pokraj apokalyptické války. ()

john.h

Ta nečekaná událost někde v druhé třetině filmu to pozdvihuje o level vejš. Vzpomněl jsem si při sledování i na Threads a říkal jsem si, že je škoda, že film není víc apokalyptický. Klidně by mohl mít o hodinu víc a ještě jednu dějovou linku. ()

dkas

Výborný thriller, který nabírá na spádu až do samotného konce. Rozebírá téma, které bude aktuální asi stále... ()

ŠpetaMarek

Není to na pět, ale vzhledem k tomu, že 95% filmu by skončilo tam, kde teprve začal třetí akt tak tomu ty první pomalejší 2/3 odpustím. K tomu skvělá hudba, kamera, herci (Freeman tu hraje a nedělá Freemana) a ultimátní production values. No jako ty vole, kolik to mělo rozpočet? Jo aha... vrchol miniatur a zároveň jejich labutí píseň. ()

Brooks

Onen toľko prepieraný, šokujúci zvrat v polovici minutáže je motorom tohto filmu. Radikálne zmení smer, tempo i náladu rozprávania. Z ničím výnimočného, schematického špionážneho thrilleru o honbe na teroristov urobí zimomriavkovú konverzačnú drámu o tých najťažších možných rozhodnutiach a boji s časom. Od tohto momentu je to brilantný film. Ako najväčšia slabina na mňa paradoxne pôsobí charakterovo prázdna, strnulá postava Jacka Ryana. A ani Affleck mi do nej príliš nesedel. Zvyšok obsadenia super, obzvlášť Ciarán Hinds. Najlepšou scénou sú záverečné kontrastné prestrihy medzi zúčtovaním s vinníkmi a podpisovaním mierovej zmluvy, podmaľované prekrásnou opernou áriou Nessun Dorma. ()

papadoce

Kým vy sa doma hrajete xbox, upratujete kúpeľňu alebo riešite s deckom prečo nevyberie nedojedenú desiatu z tašky hneď ako príde zo školy, tak niekde na svete je zopár ľudí, ktorí držia prst na tlačítku k jadrovej bombe. Upokojujúce že? V Najväčšej hrozbe takúto bombu vykopú dvaja sedlácki ťamani a predajú to prvému záujemcovi ako kus šrotu za 400$. Trhová hodnota 50 miliónov. Stačí? Zaujímavá zmes drámy a thrilleru. Niekedy som sa nevedel rozhodnúť na ktorú stranu sa to viac prikláňa. Freeman bol už klasicky výborný v roli šéfa CIA, ale kožený Ben mi tu úplne nesedel a až časom som si na neho zvykol. Hlavne mi nešlo do hlavy, prečo ho ženské osadenstvo považuje za pekného. Nevadí, nemusím rozumieť všetkému. Dobré role zahrali Schreiber s Hindsom. Herecky som bol teda skôr spokojný a aj zápletka bola zaujímavá, ale “výplň” dvojhodinovej stopáže mi prišla najmä v prvej hodine nedostatočná. Akoby mi chýbalo viac zaujímavých scén. Perfektným zvratom bol však Baltimore. Kto toto čakal, dávam mu sto bodov. Klobúk dole za perfektne natočenú explóziu a stav po nej. Všetko čo sa stalo od toho momentu bol už samozrejme iba thriller a žiadna dráma, ale bolo to výborné. Som veľmi spokojný akým smerom sa to celé ubralo a perfektné bolo samotné finále. Keby to bolo malo kúsok viacej šťavy v prvej polovici, zaparkoval by som to na päťke. Ale možno práve kvôli prázdnejšej prvej polovici vyznieva tá druhá nadupanejšie. Neviem. Záverom si dovolím jeden citát z filmu. “Čo znamená ten nápis na tričku?” “Som jadrový fyzik, keď ma uvidíš utekať, radšej sa pridaj”. Výborný film, odporúčam pozrieť. Kde som bol tých dvadsať rokov? 90%. ()

maeb

Docela dobrá kuchařka na téma: Jak rozpoutat jadernou válku. Velmi dobře natočeno s výborným Morganem Freemanem ve skorohlavní roli. Ani Ben Affleck kupodivu moc nevadí. Dobré. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Je Maguire dobrý Nemec?

Je Maguire dobrý Nemec?

22.04.2005

Tobey Maguire (na obr.), ktorý od čias Spider-Mana 2 herecky nepohol ani prstom, bude účinkovať v dráme THE GOOD GERMAN v réžií "pohodára" Stevena Soderbergha. George Clooney si v snímke zahrá… (více)