Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V brzkých ranních hodinách 31. srpna 1888 je v uličce Buck’s Road v londýnském Whitechapelu objeveno zohavené tělo prostitutky Mary Ann Nicholsové. Vyšetřováním je pověřen inspektor Abberline ze Scotland Yardu, který od počátku čelí podezřelému tlaku, aby případ urychleně uzavřel. Zkušený policista dospěje k závěru, že není-li nijak významná oběť, důležitá bude patrně osoba vraha. A ne, že by měl o podezřelé nouzi. V okruhu vyšetřování se záhy ocitá například jasnovidec Lees, těšící se přízni samotné královny, americký herec Richard Mansfield či soudní lékař Llewellyn. Případ získává nový rozměr 8. září nalezením další zavražděné prostitutky Annie Chapmanové. Whitechapelem se šíří panika a strach, které nikdy nepřinesou nic dobrého... V uličkách londýnského Whitechapelu navzdory úsilí Scotland Yardu stále řádí bestiální vrah prostitutek, přezdívaný Jack Rozparovač. Po tzv. dvojité události z noci na 30. září 1888 buntuje George Lusk v čele samozvaného Výboru bdělosti lůzu do zbraně. Policie, jíž se vrah ve svých vzkazech otevřeně vysmívá, se ocitá pod stále větším tlakem. I za těchto okolností se však inspektor Abberline spolu se svým věrným seržantem Godleym dostává krůček po krůčku blíž k pravdě...  Neznámý pachatel, který vstoupil do dějin kriminalistiky pod přízviskem Jack Rozparovač, zavraždil mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888 v temných uličkách londýnské čtvrti Whitechapel celkem pět prostitutek. Mimořádná brutalita vražd vzbudila již ve své době nebývalou pozornost a případ, který nebyl nikdy vyřešen, nepřestává různé amatérské badatele i profesionální kriminalisty fascinovat dodnes. Dvoudílný britský televizní film Davida Wickese vznikl ke stému výročí proslulých zločinů a coby dramatická rekonstrukce jejich vyšetřování je jakýmsi shrnutím tehdy dostupných faktů, na jejichž základě tvůrci dospívají k vlastnímu závěru ohledně totožnosti pachatele. Hlavní roli inspektora Abberlina ztvárnil Michael Caine, oceněný za svůj výkon prestižním Zlatým glóbem. Seržanta Godleyho hraje Lewis Collins, u nás patrně nejznámější jako představitel drsňáka Bodieho v seriálu Profesionálové. (Česká televize)

(více)

Recenze (86)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Dvojice moc fajn televizních filmů, které by možná (respektive zcela určitě) byli lepší, pokud by se netvářili jako rekonstrukce, což je, alespoň pro mě, dost otravné, protože to má k realitě identity vraha daleko asi stejně, jako císař Hirohito k nobelově ceně za mír. Mimochodem, film pracuje s velmi podobnou zápletkou, jako V Pekle s Johnnym Deppem, ale má Michaela Caina, což je skvělá volba a narozdíl od Deppa nehulí opium, což je možná škoda, ale zase chlastá, což je taky fajn a přestože tu je mnohem víc světla, než V pekle (ve filmu, v pekle je jinyk světla hodně, voheň, co vohřejvá kotle se škvířícíma se nehodnejma hříšníkama svítí dost, že ano, jsou tu scény, kdy Jack vyráží na své spanilé, rozparovačské rajzy vyloženě horrorové. A jaké to vlastně je? No, dobré, myslím, teda. Asi.. Howgh. ()

sud 

všechny recenze uživatele

V první řadě je mi velice sympatické, že se tvůrci vyvarovali hororového zpracování a příběh pojali jako detektivku. Zároveň se vyhli jakýmkoli gore scénám a dali přednost decentním, ale i tak velice účinným, náznakům. Atmosféra viktoriánské Anglie je dokonalá - pouliční shon s kameloty na nárožích, špinavé putyky či strašidelné temné uličky. Michael Caine se role charismatického inspektora Aberlinea zhostil na výbornou (jedna z jeho nej rolí) a Lewis Collins mu zdatně sekunduje (je zajímavé jej vidět také někde jinde než v Profesionálech). Navíc jsem nezaznamenal jediné hluché místo a díky bezchybné kameramanské a režisérské práci jsem po celou dobu z obrazovky nespustil oči (pokaždé, když kočí otevřel vrata, přeběhl mi mráz po hřbetě). Nemám co bych vytkl. 100%. ()

Reklama

tron 

všechny recenze uživatele

„Čo si čakal?“ – „Spravodlivosť.“ – „Tak si mi mal dovoliť zastreliť ho.“ To, čo spáchal Jack Rozparovač, je mimoriadne brutálne ešte i na dnešné pomery. Ak ste expertmi na tohto šialenca, určite poznáte "sprisahaneckú" teóriu Alana Moorea z majstrovského grafického (veľko)románu Z pekla, ktorá môže pôsobiť pritiahnuto za vlasy, ale ide o jednu z najrozšírenejších verzií. Prekvapivo s ňou pracuje aj tento film, stojaci predovšetkým na atmosfére temného, starého Londýna, na Michaelovi Caineovi (ktorého ale prebíja oveľa živelnejší a teda zábavnejší a zaujímavejší "Bodie" ako drsný parťák) a na príšerných zločinoch, ktoré sú samy osebe desivé a len ťažko opísateľné. Inak je to ale občas trocha nuda, ako fanúšika Z pekla ma to v podstate ničím výrazným neprekvapilo a Caine mi tu nepripadal najsympatickejší. Tiež to vyzerá relatívne televízne, čo môže byť spôsobené tým, že ide o televízny film. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Tak vážení, tohle mě odrovnalo. Jack the Ripper je bez debat nejlepší film jaký byl na toto téma kdy natočen (kam se hrabe Z pekla) a těch tří hodin, co jsem u toho seděl, vůbec nelituji. Natočeno je to fakt precizně - co si budeme povídt, čekáte snad od Britů něco jiného? - a atmosféra by se dala krájet. Londýn 19.století je zachycen vážně dokonale. Michael Caine podává jeden ze svých nejlepších výkonů a všichni ostatní, i v těch nejmenších rolích mu zdárně sekundují a diky hercům vynikne opravdu každá postava, a to se nestává často. Povedl se i dabing, Karel Heřmánek mě mile překvapil. Ale teď k ději - několik málo scén lehce nudilo, ale jinak je to bez chyby. První, seznamovací část, trošku rozjíždí děj, seznamuje nás s postavami a podezřelými a navrch se přihodí nějaká ta vražda. Tady musím hlavně ocenit závěrečnou scénu prvního dílu a jeden z nejlepších předělů, jaké jsem kdy viděl - druhá část už od začátku úžasně graduje a uzavírá pátrání, vražda Mary Kelly je natočena opravdu bravurně, vraždící stín, zapadlé uličky, bezva.... A pak to jede, poslední stopy a důkazy, rozdělení osobnosti, přibližování se k pravdě a odhalení vraha.... Stupňování napětí se tvůrcům opravdu povedlo, i když ten kočí byl jasnej. A co potom ten potitulkový závěr (mimochodem, bezvadná hudba) - "o svých závěrech jsme přesvědčeni" to mě dostalo. No, klidně to tak být mohlo - rozdělená osobnost, vrah a jeho kočí - ano, je to možné, třeba to tvůrci vyřešili a nejslavnějšího vraha známe už od roku 1988, ale.... A to je na tom nejkrásnější. Spoustu věcí tomu nasvědčuje, ale je tam nejistota. A postavy? Ten herec byl super´, ten děsnej jasnovidec nezapomenutelný a celá ta adaptace mi vyrazila dech. A pokud náhodou chcete detektivku, tak tohle je geniální, oobyčejná detektivka - atmosférická, chytrá a propracovaná. Mě ten film vážně moc potěšil, úžasná záležitost. 100%, no! ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

Zajímavá dramatizace případu Jacka Rozparovače nabízí kromě starého Londýna také skvělé herecké výkony, jímž vévodí nejen Michael Caine, ale i Lewis Collins. Bylo radost je nejen sledovat, ale také poslouchat...britská angličtina pro mě má velké kouzlo. Lewis Collins má navíc opravdu příjemný hlas; byť je na hony vzdálený Petrovi Olivovi, který ho (skvěle) daboval v Profících. Tvůrci si s příběhem pohráli a do poslední chvíle nechali diváka tápat, kdo by mohl za vraždami stát. Po dlouhé době jsem byl závěrem překvapený, ale přičítám to mé počínající demenci a také ochotě nechat se velmi dobrým scénářem i režií vést. Mám totiž rád chytré a smysldávající dialogy, takže stačilo sledovat jak si sympatické postavy detektivů počínají a nebyl důvod předjímat. Není moc co vytknout, délka byla úměrná obsahu...žádná zbytečná vata na efekt a navíc tvůrci (rozumně) rozdělili film na dvě části. K plnému hodnocení ale chybí nějaký wow moment. I tak velmi slušných 80% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (6)

  • Poslední film Harryho Andrewse. (Chatterer)
  • V září 2014 byla po 126 letech odhalena totožnost skutečného Jacka Rozparovače. Byl jím Aaron Kośmiński, pocházející z polského města Klodawa nedaleko Lodže. Potvrdila to analýza stop DNA na šátku jeho čtvrté oběti, Catherine Eddowesové. DNA pachatele byla porovnána s genetickými vzorky pravnučky Kośmińského sestry a byla prokázána shoda. (Zdroj: fakt.pl, novinky.cz) (Woodstock)
  • Hugh Fraser nosil šaty, které na sobě opravdu měl Sir Charles Warren. (Chatterer)

Reklama

Reklama