Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Pozdě v noci se vrací Eva Trojanová (R. Rázlová) domů, kde ji čeká nervózní, rozčilený manžel (J. Adamíra). Za tři dny objeví policie její mrtvé tělo, na němž jsou zřetelné podlitiny na krku. Jako hlavní podezřelý z vraždy přichází v úvahu její manžel, který se po ukončení služební cesty nevrátil domů a je nezvěstný. Policie rozešle jeho fotografie a vyslechne první svědky. Je zřejmé, že ing. Trojan utíká před spravedlností a že jeho kroky vedou do severních Čech. Vyčerpaný a nemocný nachází útočiště ve staré čtvrti města Most, určené k odstřelu. Uprostřed vyšetřování však kriminalisté zjistí, že Trojan není vrahem. Případ by tedy mohl být uzavřen, ale pro kapitána Harta (I. Prachař) nekončí. Trojan ho začne zajímat už ne jako zločinec, ale jako člověk, který by se z bezvýchodnosti své situace mohl do konfliktu se zákonem dostat, nebo by mohl ohrozit svůj život… (Česká televize)

(více)

Recenze (68)

Radko 

všechny recenze uživatele

Niektoré filmy z obdobia rokov 1969 - 1989 vystihli atmosféru Česko-Slovenska tých rokov. Zrejme však išlo o čaro nechceného. V časoch povinnej zamestnanosti a plánovaného hospodárstva bolo veľmi častým javom vydávanie energie na prácu, ktorá nemala takmer žiadny zmysel a význam. Tento prístup sa odrazil v postupoch kriminalistov, stíhajúcich muža, aby mu oznámili, že žiadny zločin nespáchal. Namiesto riešenia ozajstných mordov. Na ničenie historickej pamäte poukazuje demolácia mesta, ustúpiaceho ťažobným mechanizmom. Odťažité správanie, drobné výsmechy z inakosti iných a všetko vykonávané s podivným nezáujmom, apatiou je nakoniec vidieť u všetkých zúčastnených i v samotnej režijnej práci, postrádajúcej šmrnc a čosi, čo by úroveň filmu pozdvihlo kamsi vyššie. Pretože absurdný námet na to má. Spracovanie žiaľ uviazlo v akejsi guľášovej konzerve, vyrobenej v Husákovej ére.. ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

To museli skutečně na začátku prozradit tu pointu s tou jeho manželkou. Kdyby to neprozradili, mohl to být větší nervák. Stačilo vynechat tu jednu jedinou scénu. Mne osobně překvapila účast dětských herců, například Jiří Petkov, který pak hrál ještě v dalších filmech a jistě ho znáte z filmu „Pozor vizita“, kde hrál malého syna Jůlinky. Jako druhý byl Michael Hofbauer, kterého asi netřeba představovat. Proč je v titulcích uveden jako Michal Hochbauer je pro mne záhada. Asi omyl? Ale ještě k filmu. Celé to bylo takové nevýrazné a dalo by se říci místy i tak trochu nudné. Přesto že snímek řadím do podprůměru, dívat se na něj dalo. ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá krimi, v níž hlavní postava, inženýr Karel Trojan prchá před spravedlností, neboť se domnívá, že zavraždil svou nevěrnou manželku. Pokusil se ji totiž po jednom návratu z jejích schůzek s milenci uškrtit, avšak netušil, že R. Rázlová, jež byla obsazena do této role povrchní zlatokopky, skonala z jiných příčin. Stěží průměrný režisér Z. Brynych obsadil do dramatu své oblíbené herce, avšak přesto snímek nenabízí žádné oslnivé herecké výkony a od okamžiku, kdy vyjde najevo, že domnělý vrah je nevinen, je zbytek filmu zbytečný. Inženýra Trojana, si zahrál J. Adamíra, jasný Brynychův oblíbenec, a předvedl poněkud odlišný herecký projev než jsme od něho zvyklí. Své aristokratické chování a uhlazenou mluvu vyměnil za vyplašený obličej celostátně stíhaného člověka a v celém snímku pronesl pár nenápadných vět. Vyšetřovatele kapitána Harta, jemuž k objasnění případu pomohl patolog, ztvárnil I. Prachař a prezentoval se nudným, nevýrazným a stařeckým vystoupením bez energie a emocí. Asistenta tomuto šedivému kriminalistovi hrál dosti nevěrohodně J. Lábus. V závěru snímku velel nepříliš podařený scénář zcela nepochopitelně hlavnímu hrdinovi, těžce nemocnému uprchlíkovi, aby se ukryl v domech, jež zrovna měly přijít k demolici. Tak aspoň divák zhlédne jak centrum starého Mostu, muselo uvolnit své místo povrchovým lomům hnědého uhlí, neboť republika to potřebovala, jak poznamenal vrchní střelmistr A. Hardt. V malých rolích se objevila i uhrančivě atraktivní servírka J. Švandová, žoviální majitel salonu krásy J. Přeučil nebo postava, již jsem asi úplně nepochopil, doktor Hajn, ustrašený milenec madam Trojanové, v podání V. Brabce. Nejsem schopen udělit tomuto Brynychovu dílu ani průměrné hodnocení, neboť režisér to nejzajímavější prozradil v polovině filmu a pak můžeme už sledovat jen ne zrovna strhující útěk pana Adamíry s nepřirozeným výrazem ve tváři před zákonem. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Kriminálně-psychologické drama, které více než o zločinu pojednává o psychicky a fyzicky zlomeném muži utíkajícím před zákonem přesto, že žádný zločin nespáchal. Bohužel je film po všech stránkách nedotažený. Tak za prvé už od počátku známe domnělého vraha a stejně rychle se dozvídáme, že vlastně ani vrah není. A pak už jen sledujeme, kterak muži zákona, respektive jeden muž, pátrá po nevinném inženýrovi. A místo toho, abychom sledovali postupnou proměnu Trojanovu, filmaři je vymění za pár zoufalých Trojanoných výkřiků, vzpomínek či blouznivých představ a skřeků. De facto nepřemýšlí nad tím, co vlastně udělal nebo nebilancuje, vše se odehrává na poli útěku a čirého zoufalství. Policisté se také nechovají moc logicky. Nejprve vyhlásí pátrání po muži díky televizi a rozhlasu a pak ho vůbec stejným způsobem neodvolají, přestože právě to by mohlo Trojanovi pomoci, kdyby hlášení slyšel. A navíc by mohlo odradit pár občanů od nadšeného udávání, že chytili zločince. Navíc mi role k Jiřímu Adamírovi moc nesedla. Podle mě se na takovou roli moc nehodil. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Kriminálka ve které vůbec nedojde ke zločinu je pitomost sama o sobě. Navíc tu Z. Brynych opravdu nebyl ve formě a není divu, že je snímek extrémně nudný a plný zbytečných postav a dialogů - stejně jako třeba nechvalně známý veleotravný německý seriál "Starej", který také nese nesmazatelné rysy režisérovy pozdní tvorby. Film pak nezachrání ani závěr odehrávající se v zajímavém prostředí, ani výborní herci, kteří ale v podstatě nemají co hrát. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (6)

  • Natáčelo se také v Kokořínském Dole. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Scéna, kdy se Ing. Trojan (Jiří Adamíra) koupe v řece, byla natáčena v Bechyni pod mostem, který je znám jako Bechyňská duha. (Paganus)

Reklama

Reklama