Tiché místo: První den

• USA A Quiet Place: Day One (více)

Sam (držitelka Oscara Lupita Nyong'o) původně vyrazila do New Yorku na jednodenní výlet. Protože někteří lidé mají nehoráznou smůlu, vybrala si den, kdy přiletěli. Obřímu hmyzu podobní mimozemšťané okamžitě začali dávat lidem najevo, že je jen otázkou času, kdy přestanou být pány tvorstva. Ti, kterým se podaří přežít první vlnu útoků, zjišťují, že jedinou ochranou proti vetřelcům je zůstat naprosto potichu. To se snadno řekne, ale těžko realizuje, obzvlášť v nejhlučnějším městě na Zemi. New York se rázem mění v obří past, ze které se všichni snaží co nejrychleji a nejtišeji uniknout. Sam prchá společně s Ericem (Joseph Quinn), cizím chlapem, na něhož náhodou narazila ve snaze někam se schovat. Ve dvou se to sice lépe táhne, na druhou stranu ale exponenciálně vzrůstá hrozba, že vám unikne nějaké slovo, do něčeho vrazíte, něčím zachrastíte… A oni čekají. (Cinemart)

Unterschleif

Čakal som aspoň jednu scénu kde armáda dáva votrelcom zabrať. Nedočkal som sa. Stále sa mi nechce veriť, že miderná americká armáda by si nevedla poradiť so slepými tvormi, ktoré nevedia plávať a nevedia útočiť na diaľku. Najhlúpejšia scéna filmu musí byť tá kde mužský protagonista lezie po železných nosičoch v liahni votrelcov , aby zachránil skurvenú mačku… to ako fakt? Čo vôbec tá mačka robí vo filme? A ako to, že za celý čas čo okolo nej lietajú mŕtvoly, autá a kusy betónu ani nepípne, iba si pradie a cupitá akoby sa nechumelilo? Ó, už viem ako je to možné - debilný scenár. ()

PaTeXx

A Cat Place aneb proč má kočka nejvyšší screentime ze všech? No dobře, srát na to. Day One dodává divákovi atmosféricky pořádnou porci strachu z něčeho, co už známe, přesto je první encounter tím nejméně příjemným momentem. I přes absenci “stvořitele” mistra Krasinskiho si prequel ponechává ty potřebné prvky z dílů předchozích a využívá je neméně vhodným způsobem. Můžeme se bavit o tom, že romantická linka byla trošku přebytečná, ale nějak to skousnu. Spíš bych vytkl finále, které stavělo “nepřátele” do role tupých zvířat, které už slyší polovičně než jako v úvodu (srovnejte ústavičné mlácení do auta s utržením deseti centimetrů košile). I tak beru, že i bez Krasinskiho to jde, ačkoliv nebudu nalhávat, že jsem o tom byl stoprocentně přesvědčen. ()

Kaleidoskop

Já osobně horory moc nemusím. Respektive nemám moc rád ty jednoduché horory, které velká studia sypou jako na běžícím páse a jejich kvalita se hodnotí podle počtu jumpscareů na stopáž. Proto mě jednička docela bavila, protože prvoplánových lekacích momentů tam moc není, ale na druhou stranu se zatajeným dechem sledujete jestli náhodou hlavní postava neudělá nějaký hluk. Navíc nastavená pravidla tohoto filmového světa nutí tvůrce kreativně využívat ty možnosti, které jim kamera dává a navíc má film milosrdných 90 minut, pročež tomu nikdy nespadne řetěz a napínavou atmosféru si to udrží celou dobu. Třetí pokračování je o cca 10 minut delší ovšem nemyslím si, že by to byl důvod, proč bych tento film zařadil spíše do kategorie: dojíme peníze z úspěšné série. Nevím, jak je tomu u dvojky, ale kvalita scénáře u prequelu z mého pohledu dost klesá. Motivace postav k jejich jednání je dost chabá, jumpscareů tu výrazně přibylo a tvůrci hlavně začali používat nedietetickou hudbu. Poslední krok mě asi nejvíce mrzí, protože tím dle mého názoru autoři velmi zabijí ten potenciál, který jim pravidla tohoto filmového světa dávají. Na druhou stranu ten krok chápu, protože i přesto, že hlavní roli představuje Oscarem oceněná herečka Lupita Nyong´o, je kvůli chabému scénáři potřeba si ke ždímání divákových emocí dopomoci i jinými prostředky. Podle mě je tedy škoda, že nebylo příběhu věnováno více času. Protože kdyby se kvalitní scénář spojil s řemeslně dobře zvládnutým vizuálem, jako tomu bylo u jedničky, šel bych s hodnocením výše (jako u jedničky). Nicméně jak už jsem zmínil po technické a řemeslné stránce to není úplně hrozné a přes to, že to není můj šálek kávy, průměrné tři hvězdy bych tomu udělil. Více na kritiky.cz. ()

halberdier

Od prequelu Tichého místa se mohlo očekávat velkolepé sci-fi o prvotním útoku monster na svět. Ale A Quiet Place: Day One je opět spíš komorní drama o dvou postavách, které se snaží přežít v právě končícím světě, tak jak ho známé. Obzvláštněné to má být faktem, že hlavní hrdince o to přežítí zas tolik nejde, ale ráda by si ještě splnila jeden sen. A do toho jsou vsazené občasné setkání s monstry fungujícím na podoobném principu jako u prvních dvou filmů. Takže nic nového. Oba hlavní herci jsou ale fajn, když jsou ukázány akční scény (moc jich není), tak jsou slušné. Třetí Tiché místo je ze všech dílů asi nejslabší, ale pořád se jedná o lehce nadprůměrné sci-fi, které fanoušky série nezklame a potěší i fandy postapo filmů. (7/10) ()

SpiderBoy

Mně se to moc líbilo. Upřímně jsem byl víc nadšený než z druhého Tichého místa, tam to bylo prostě úplně to stejné jako první díl. Ale tady jsme v nové lokaci a ještě k tomu s novými postavami. Musím říct, že herecké výkony byly takové průměrné, ale vyzdvihnout musím Josepha Quinna, který byl podle mě úžasný. Každou scénu jsem mu sežral i s navijákem, byl mým oblíbencem už od dob 4. série Stranger Things. Má fakt velký potenciál, těším se, až ho za rok uvidím v nové adaptaci Fantastické čtyřky. Na druhou stranu uznávám, že příběh opravdu krapet pokulhává, vesměs se vlastně toho moc nestane. Jak to dopadne jsem už tak trochu tušil ještě před shlédnutím, ale stejně jsem měl ve finále zatajený dech a dojemné scény mě docela zasáhly. Takže závěrem, určitě to není lepší než 1. díl, ale i tak to je příjemný přírůstek do mé oblíbené série. Ale už nám toho konečně mohli o těch příšerách říct trochu víc! 8,5/10 ()

13Maty13

"My dad played beautiful the piano."     /// Jako veliký fanda této série, jsem u tohoto filmu nemohl chybět. Očekávání jsem měl obrovská. Nemůžu ovšem říci, že by je film naplnil. Je tu totiž spousta věcí a nápadů, které bych do TOHO prvního dne přidal. Všechno je to takové narychlo. Jenže to, co miluji na prvních dvou filmech, tu stále je. Silně napsané postavy, skvělé herecké výkony, úžasný zvuk a mrazivá atmoška. Velmi silné scény v baru a v bytě u hlavní hrdinky jsou přesně to, co chci. A dostal jsem jich spoustu takových. Prvním dvěma filmům se to nevyrovná, ale i tak to žeru!   / Hodnocení: 8,5/10.  ()

Destoroyah

Na prequel Tichého miesta som sa nijak zvlášť netešil pretože som nečakal že sa tento film vyšplhá na podobnú poličku ako boli prvé dva filmy. Po prvom trailery som dostal nejakú nádej a myslel som si že sa môže jednať o celkom slušný horor a podarený pohľad do sveta pred tým ako sa stal tzv. tichým. No bohužiaľ sa skoro nič z toho nepodarilo. Úprimne nie som vôbec prekvapený tým aké nudné a zbytočné to je. Dalo sa to sledovať no nemyslím si že si to pozriem znova v blízkych desiatich rokoch. HODNOTENIE: 4/10 ()

Polux

6/10 | V případě dvojky jsem psal, že jde spíše o jedničku a půl (respektive působí jen jako o hodinu a půl prodloužený sestřih jedničky), než plnohodnotný další díl. V případě prequelu to bohužel platí dvojnásob, protože Sarnoski přináší do série ještě méně nového, než Krasinski dodal minule. | Důvody, proč natočit celovečerní prequel, když počátek vetřelecké apokalypsy už stihl odprezentovat Krasinski na začátku dvojky? Za prvé ukázat invazi mimozemských audiofilů a ideálně v klasickém "emmerichovskem" stylu, tj. epické měřítko, stylová destrukce všeho a všech a bombastické akční scény. Za druhé prohloubit world-building a konečně vysvětlit některé nejasnosti/nelogičnosti, které Krasinski v jedničce a dvojce taktně přešel. | Výsledek? Celá mimozemská invaze je odbyta ani ne v minutové scéně a zbytek filmu se už pokračuje stejným "walking simulator" stylem jako posledně. Co v době počátečního útoku dělalo námořnictvo a letectvo, které mělo, vzhledem k omezeným schopnostem vetřelců, prakticky volné pole působnosti, zůstává nadále obestřeno tajemstvím. Fáze "poznej svého nepřítele" je pro jistotu úplně vynechána a postavy mají okamžitě jasno v tom, co na šmejdy z vesmíru funguje a co naopak nikoliv. Tudíž smysl prequelu namísto regulérní trojky s Blunt a spol. veškerý žádný. | Na čem stála jednička s dvojkou? Na parádním sound designu, kvalitních hereckých výkonech a jednotlivých postavách, respektive jejich vzájemných vztazích, díky čemuž nevadilo, že se akční scény neodehrávají každých pár minut. Na čem stojí prequel? Tichá zvuková kulisa je stále fajn, ale nic v sérii dosud neviděného se Sarnoskimu vymyslet nepodařilo. Nyong'o a Quinn podávají slušné výkony, ale na konto jejich charakterů padne ve filmu minimum informací a jejich vztah se z počáteční polohy "náhodný společník na cestě" až do konce filmu nikam zásadně neposune. | Pár zajímavých nových nápadů by se tady sice našlo, ale pracuje se s nimi dost ledabyle. Neobvyklý motiv smrtelné nemoci je v ději přítomen jen proto, aby se mohl vytěžit v "osudové" závěrečné scéně a sympatický zvířecí aktér prakticky nijak (emocionálně/dramaticky) nezasáhne do děje. Nadstandardní kvalitativní laťku předchozích dílů se tak podařilo udržet jen na úrovni (bohužel nepříliš početných) akčních sekvencí. Celkově nepodstatný příspěvek do série, který jen opakuje již viděné/slyšené a doplácí tak na to, že moment překvapení je zkrátka pryč. | P.S. Zdaleka nejlepší postavou široko daleko je nebojácný kočičí asistent, který celým filmem prochází s ležérně-elegantní netečností a bez jakékoliv zvukem doprovázené emoce (strach, překvapení, podráždění, atd.) a to dokonce i přímo tváří v tvář nepříteli. Stran zvládání krizových situací by se od něj mohly lidské postavy učit:-). | PeZet ()

sn0wfl4ke

Ve finále pěkný drámo, moc jsem se nelekal, ale místo toho jsem si užíval číču s její dlouhou pouťí za pizzou a zase zpátky. Místy akčně rychlý pacing, místy zase zpomalení a detailní kamera. Prostě umí to vybudovat napětí. Hlavní herečka roli umírající co má přece obrovskou touhu žít zvládla a ten motiv je za mě plus, není nas vnitřní konflikt. Trochu teda dojení univerza, ale co, líbilo se, slušný prequel. ()

Frenk

Nepovažuji se za nějak zvlášť citlivého jedince, ale musím říct, že jsem měl na krajíčku asi od půlky filmu. Slza ukápla až na konec, tedy kousek předtím než přišly titulky a já si říkal, ať hlavně nerozsvicují ty světla hned, aby lidi nekoukali, jak si utírám tričkem mokrý obličej. Cestou do auta jsem nedokázal mluvit a než jsem stihl nastartovat, dojalo mě to znovu. Byl to až nesmyslně emotivní film, co v tomto směru fungoval naprosto perfektně. Vizuál byl též bravurní a vůbec mi nevadí, že horor nechali někde daleko za sebou. V životě jsem nic podobného nezažil. *uřvaný smajlík* ()

VelkyMrB

Co mají všichni s tím čtením knížky od zadu. Prostě přijdete do knihkupectví a řeknete '' dejte mi prosím knihu Pán prstenů: Návrat krále.'' A prodavač. '' Tady ji máte. Je skvělá. Jak se Vám líbily předchozí díly?'' A vy na to '' Ty jsem nečetl. Ty si vezmu až potom.'' Jo, prostě není nad to natočit film od zadu. První den mohlo být skvělé dílo, ale mezitím se z toho stal poslední den a Michael Sarnoski nám přinesl krásný koprofyt. Toto majestátní krondaro bylo asi stejně zábavné jako když jste v čekárně u doktora, před vámi je 5 lidí (37,4 min.)  a máte vybitý telefon. Nebudu lhát u filmu jsem usnul. Asi jen na 8 vteřin, ale usnul jsem. Začátek byl tak nějak koukatelný. Básnička o hovnech byla špatná, ale krásně vystihla celý film. Příchod bezkřídlých, marťanských, krvelačných netopýrů byl taky fajn, ale jedno mi vrtá hlavou. Jak se tam dostali? nikde nebyly vidět žádně vesmírné lodě, takže jediné co mě napadá, že se obalily nějakou horninou a katapultovaly se směrem k Zemi. Potom co masakr utichl se naše Fentanylka vydá na pizzu. Cestou potká rozhodně (ne)tichý průvod tisíce lidí, který je poté také zmasakrován. Z metra mě záhadou zatopeném se vynoří náš Houdiny, který se nalepí na Fentanylku a neopustí jí až do konce filmu. Ke konci jak je zvykem jsou naši emzáci už unavený a tak, když honí Sam potom co odvádí pozornost od Erika jí nějak nemůžou dohonit nebo chytit. Ještě takový menší postřeh. Ke konci filmu nebylo vidět, že by Sam nějak bolel ten kotník potom co si jí na něj sedlo to auto.  Snímek je natočen tak, aby jste se u něj co nejvíc nudily a nedával vám žádný smysl. Za mně svůj účel splnil dokonale. Plus mám pocit, že v Holywoodu nejspíš došli stabilizátory pro kameramany, protože poslední dobou je obraz ve všech filmech jak na tankodromu. ()

Hansolo35

Pepu Quinna mám rád, ale zbytek "hrdinů" je mi tu dokonale ukradený. Vlastně se to moc neliší od jedničky, kde mě srali všichni, ale nejvíc jsem fandil vetřelcům ať rychle sežerou tu hluchou holku. Nevyslyšeli mě. Ani tady postavy nejednají logicky...tedy jednají logicky po americku 🤣 ()

HollyDivis

Nové "Tiché místo" poměrně dost selhává v mezích hororu a ve snaze o vytvoření tísnivé atmosféry, která byla tak silná v předchozích filmech. To se mu však na druhou stranu daří dobře kompenzovat sympatickým příběhem a postavami. Jinak ale nedokáže jakkoliv hodnotně rozšířit univerzum této franšízy, a stává se tak ve výsledku nudným a sterilním pokračováním. Jako pozitivum lze možná zmínit několik povedených scenérií rozpadajícího se New Yorku a samozřejmě kočku. ()

Zagger

mam ten universe rad, ale nefungovalo to, uz dvojka me moc nechytla, misto drsne matky bojovnice se cely odkaz prvniho filmu rozplizl, trojka uz je jen film do poctu, ktery neni uveritelny uz tim, ze tolik belochu v Mogadishu po ulicich nebyva. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

Hugh Jackman a smrt Robina Hooda?

06.05.2024

Vzniklo už dost filmů o Robinu Hoodovi? Jak se zdá, tak ne. Tento by mohl však poměrně vybočovat z řady. Chystaný snímek The Death of Robin Hood by se totiž měl vracet ke známé legendě o králi… (více)

Paramount oznámil řadu nových projektů

Paramount oznámil řadu nových projektů