Režie:
Eva HussonScénář:
Alice BirchKamera:
Jamie RamsayHrají:
Olivia Colman, Colin Firth, Josh O'Connor, Odessa Young, Glenda Jackson, Ṣọpẹ́ Dìrísù, Emma D'Arcy, Patsy Ferran, Caroline Harker, Forrest BothwellVOD (3)
Obsahy(1)
V Henley v polovině 20. let 20. století pracuje mladá služebná Jane (Odessa Young) u Nivenů, jedné z několika místních bohatých velkých rodin, které byly zničeny ztrátou synů v první světové válce. Jane tajně prožívá vášnivý vztah s Paulem (Josh O'Connor), jediným přeživším synem ze sousedního panství. Paul je však zasnoubený s jinou ženou. O více než deset let později... Jane se stala spisovatelkou, žije v Londýně s jiným mužem a snaží se zorientovat v námětu na román, který ji neustále nutí ohlédnout se zpět do své minulosti. (mac000)
(více)Videa (3)
Recenze (7)
Zbytočný film, ktorý ma postupne čoraz viac iritoval s každou ďalšou nahou scénou, a to nie som žiaden puritán. V centre mali byť veľké city, materské alebo partnerské, ale bolo to strašne chladné. Okrem Olivie Colman, tá aj v tých 4 krátkych scénach s prehľadom prevalcuje hlavné postavy. Slovenské premenovanie názvu filmu som nepochopila. 17. MFF Cinematik Piešťany ()
Zajímavý příběh, možná mohli jít v jistých aspektech více do hloubky, něco zkrátit a něco zase natáhnout. Byla jsem překvapena že Colin Firth a Olivia Colman tam jsou jako vedlejší role. Ovšem mě zajímali více než dva hlavní, pro mě neznámí, hrdinové. Colin zde ukázal jak umí být politováníhodný a Olivia opět nezklamala a na tak malém rozsahu dokázala s postavou udělat divy. Někde to bylo sice předvídatelné ale zároveň to na dnešní filmy poměrně překvapilo, jen to bylo velmi táhlé. ()
Tento film ma vážne nasral. Radšej som sa mala pozerať, ako leňochod lezie zo stromu a zase naspäť. Strašne sa vliekol. Polovicu filmu chodí nahá slúžka po dome ako námesačná. A vlastne celý film pôsobila ako námesačná. Nič taká sa tam vlastne nestalo. A obrovské množstvo zbytočných a trápnych kecov filmu tiež nepridalo. ()
Hodnocení se pohybuje v modrých číslech, anotace dává tušit, že půjde o dost sentimentální příběh. K tomu, abych si film pustil, mě přiměla až recenze uživatelky Skeksis. Sledovat film, kde polovinu času chodí po domě nahá služka, je pro chlapa zajímavější než film, kde leze po stromě lenochod. Připouštím, že se děj poněkud vlekl a také stopáž byla trochu přetažená. Volné tempo filmu mi však poskytlo příležitost k zamyšlení nad tím, jak utěšeně si v polovině dvacátých let 20. století žila anglická buržoazie: Anglie byla koloniální velmocí, druhá světová válka byla v nedohlednu, londýnským starostou nebyl muslim. Možná by nebylo špatné prožít život v tehdejší době, samozřejmě v dobré rodině. Představil jsem si to: snídal bych tousty, vyznal bych se v koních, mohl bych vyhledat Aleistera Crowleyho a poklábosit s ním. A věru bychom spolu nevedli zbytečné a trapné řeči! Zato problém, kolem nejž se točí děj filmu, se tam opravdu zbytečně moc okecává. Řešení by přitom bylo snadné. Mladý muž by si vzal za manželku ženu, jež by mu byla rovná původem i majetkem, a milenku by si nadále ponechal. Aspoň já bych si ji na jeho místě nechal. Byla to pěkná zrzka a ten lehce náměsíčný výraz v obličeji jí moc slušel, např. když hleděla na sperma na prostěradle. A kdyby se později stala spisovatelkou, tak tím lépe a radostněji. Gramotné ženy jsou fajn. Hlavní hrdina by s ní klidně mohl zplodit i levobočka, kdyby chtěl. Dřív se manželky kvůli takovým prkotinám nerozváděly, hlavně ne ty z vyšších společenských kruhů. V tomto smyslu bych scénář přepsal samozřejmě ještě s tím rozdílem, že muž by nezemřel při autonehodě, nýbrž by se dožil vysokého věku užívaje si rodinného jmění ve společnosti své milenky a manželky, která by se časem stala méně protivnou, zvláště když by jí udělal kupu dětí, aby se měla čím zabavit. Aby film nevyzněl jako naprostý kýč a měl nějakou myšlenkovou hloubku, obohatil bych jej výkladem učení Thelémy, a to formou debaty hlavního hrdiny s Aleisterem Crowleyem – třeba při jejich náhodném setkání u příležitosti návštěvy koňských dostihů. Nahaté scény bych rozhodně nekrátil, neb jsou vynikající. U některých jsem měl pocit, jako kdyby je komponoval Jan Saudek. ()
Kompozícia filmu mala vcelku fajn potenciál, ale jediná z troch dejových línií, ktorá ma skutočne bavila, bola tá najstaršia línia - teda románik medzi Jane a Paulom. Zvyšným dvom líniám chýbal potrebný náboj a pôsobili pre mňa viacmenej mdlo, či dokonca nudne. Nebyť tej najzaujímavejšej línie, tak by to bola totálna bieda. Ešteže táto nešťastná lovestory film poriadne rozhýbala, hoci celkovo tomu chýbal nejaký komplexnejší spád. V rámci hereckého obsadenia zatienila Odessa Young všetky veľké herecké hviezdy zvučných mien. 3* ()
Reklama